آیا می توان به مذاکره احتمالی با عربستان خوشبین بود؟

0


آیا می توان به مذاکره احتمالی با عربستان خوشبین بود؟

نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل گفت: رژیم ایران باید از ایجاد تنش، بپرهیزد و امنیت و ثبات منطقه را بیش از این به خطر نیندازد و به صورت جدی وارد مذاکرات هسته‌ای جاری شود.

به گزارش ایلنا به نقل از واس، وی در اظهاراتی با بیان اینکه رژیم ایران خواهان سلاح هسته‌ای است، گفت: برای توافق با حکومت ایران باید نگرانی اعراب در مورد اقدامات تنش‌زای آنها برای از بین بردن امنیت و ثبات در منطقه در نظر گرفته شود.

در همین حال یک کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه من نسبت به ادامه مذاکرات با عربستان و به نتیجه رسیدن آن ها خوش بین نیستم، گفت: ورود به چنین مذاکراتی نیازمند یکسری پیش شرط ها است.

به گزارش ایسنا، حسین آجرلو گفت: اگر مذاکره‌ای بین جمهوری اسلامی و عربستان در عراق صورت گرفته باشد این مذاکرات ناشی از الزامات منطقه‌ای و بین المللی از جمله مذاکرات وین، تحولات یمن و همچنین درخواست های عراق در این زمینه بوده است.

وی افزود: ورود به چنین مذاکراتی نیازمند یکسری پیش شرط ها از جمله تلاش برای کاهش تنش ها است. این در حالی است که ما هیچ تلاشی را در حال حاضر در این زمینه از سوی دو کشور مشاهده نمی کنیم و همچنان درگیری های لفظی بین مقامات دو کشور در جریان است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: برای تحقق این موضوع می بایست شاهد تغییر رویکرد در مقامات تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز دو کشور نسبت به همدیگر باشیم در حالی که این رویکرد نیز مشاهده نمی شود و هر دو کشور همچنان اعتقاد به رقابت سخت و امنیتی دارند و نگاهشان بازی و مذاکرات “برد -برد” نیست. هر دو کشور می‌خواهند رویکرد ابزار سخت را حفظ کنند. بنابراین مذاکرات بین دو کشور در زمانی جدی خواهد بود که شاهد تغییر رویکرد و تلاش برای کاهش تنش از سوی دو کشور باشیم.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.