اسرائیل در واکنش به حملات راکتی، لبنان را هدف قرار داد

0ارتش اسرائیل در حالی که از ۹ روز پیش درگیر بحران سنگین جنگی با فلسطینیان در غزه است، دقایقی پیش از بامداد سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت به سوی لبنان آتش گشود.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که حملات نظامیان آن به خاک لبنان در پاسخ به شلیک راکت به شمال اسرائیل بوده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل افزود، راکت‌هایی که اندکی پیش از نیمه شب دوشنبه از لبنان به طرف اسرائیل نشانه‌گیری شد، فاقد برد کافی برای اصابت به اسرائیل بوده و در خاک خود لبنان فرود آمده است.

به گفته ارتش اسرائیل، شش راکت در مجموع از لبنان به سوی اسرائیل شلیک شده است. اما هنوز گزارشی از جزییات حمله اسرائیل به لبنان و خسارات یا تلفات احتمالی ناشی از آن منتشر نشده است.

بر اساس گزارش شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل ، ارتش این کشور در طول بحران جاری با فلسطینیان، تلاش جدی کرده بود تا از گسترش آن به مرزهای شمالی و درگیری احتمالی با سازمان حزب‌الله لبنان جلوگیری کند.

این شبکه در همین حال افزوده است که ارزیابی اسرائیل این است که حزب‌الله عامل شلیک راکت‌ها نبوده بلکه عوامل دیگری درصدد «دمیدن بر آتش بحران» از بخش جنوبی لبنان هستند.

آخر هفته گذشته نیز همزمان با بحران اسرائیلی- فلسطینی سه فروند راکت از جنوب لبنان به سوی اسرائیل شلیک شد ولی ارتش لبنان اعلام کرد که «عوامل خودسر» این حمله را شناسایی و بازداشت کرده است.

شماری از لبنانی‌ها آخر هفته گذشته با تجمع در پشت مرزهای کشورشان با اسرائیل در همبستگی با فلسطینیان شعار دادند. حضور پرچم‌های سازمان حزب‌الله در این تجمع نیز محسوس بود.

ارتش اسرائیل همان روز تایید کرد که به سوی شماری از «مظنونین به ترور» که در صدد عبور از مرز لبنان با اسرائیل بوده‌اند، آتش گشوده است.

یک مرد لبنانی ۲۱ ساله در آن منطقه کشته شد که صدها لبنانی در آیین خاکسپاری او در شهرک زادگاهش شرکت کردند.

پیش از آن نیز و همزمان با عملیات متقابل اسرائیل و حماس، سه فروند راکت از بخش سوری جولان به اسرائیل شلیک شد که در واکنش به آن، اسرائیل نقاطی را در سوریه با تانک‌ها و جنگنده‌های خود بمباران کرد.

دومین گفت‌وگوی بایدن و نتانیاهو از آغاز بحران

در این میان، رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند که جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، دوشنبه شب در گفت‌وگوی تلفنی تازه‌ای با بنیامین نتانیاهو، از لزوم آتش‌بس سخن گفته است.

این دومین گفت‌وگوی جو بایدن با بنیامین نتانیاهو از آغاز این بحران بود و ساعتی پس از آن انجام شد که خبرگزاری‌ها اعلام کردند که اسرائیل تلاش‌های آمریکا و دیگر رهبران جهانی برای پایان دادن به عملیات نظامی در غزه را رد کرده است.

با این حال، کاخ سفید و دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کردند که جو بایدن در تماس دوشنبه شب نیز از «حق اسرائیل در دفاع از مردم خود در برابر حملات راکتی» دفاع کرده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز در گفت‌وگوی تلفنی با نخست وزیر اسرائیل، ضمن تاکید بر «حق دفاع اسرائیل از خود»، از تداوم بحران ابراز نگرانی کرد.

بنیامین نتانیاهو دوشنبه شب به فرماندهان ارتش خود دستور داد که حملات سنگین به غزه را فعلا ادامه دهند.

به گزارش تایمز اسرائیل، آویو کوخاوی، فرمانده ارتش اسرائیل، در این نشست گفته است که نظامیانش برای ضربه زدن به نیروها و امکانات حماس در غزه، «دستکم به دو روز دیگر عملیات» نیاز دارند.

اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس و زیاد نخاله، دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین، نیز روز دوشنبه در سخنرانی‌های جداگانه‌ای گفتند که آنها برای آتش بس التماس نخواهند کرد و هنوز از توان عملیات در برابر اسرائیل برخوردارند.

همزمان با حملات سنگین هوایی ارتش اسرائیل در نقاط مختلف غزه در شامگاه دوشنبه و بامداد سه‌شنبه، حملات راکتی از غزه به سوی شهرهای اسرائیل نیز ادامه یافته است.

در طول این بحران در حالی که ۲۱۲ فلسطینی در غزه کشته و خسارات سنگینی به ویژه به شهر غزه در این باریکه وارد شده، اسرائیل نیز هدف بیش از ۳ هزار فروند راکت قرار گرفته و ۱۰ شهروند این کشور کشته شده‌اند.

همزمان، رهبران جامعه اعراب شهروند اسرائیل اعلام کردند که روز سه‌شنبه، ۲۹ اردیبهشت، پا به پای فلسطینیان کرانه باختری و شرق اورشلیم اعتصاب سراسری برقرار می‌کنند.

اعتصاب سراسری اعراب و فلسطینیان در حالی است که از شدت و گسترده درگیری‌های هولناک داخلی هفته گذشته میان یهودیان و اعراب در شهرهای مختلف اسرائیلی، به میزان محسوسی کاسته شده و اوضاع در دو روز گذشته آرام‌تر بوده است.

از فضای پرتنش شرق اورشلیم و مسجدالاقصی نیز که این دور از بحران از آن‌ آغاز شد، در روزهای اخیر تا حد زیادی کاسته شده است.منبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Moscow to open extra hospital capacity & heighten measures to control Covid-19 as cases rise in Europe’s largest cityCovid-19: Hancock welcomes over half of UK getting first jabScientists discover underwater currents which make hurricanes up to 65% more powerfulBerlin pledges reparations after recognizing Namibia ‘genocide’ carried out by German colonial troopsSleep researchers observe human minds ‘saving’ memories in real timeReopening: Gym-goers rack up millions of workouts post-lockdownCan you beat a lion or a grizzly bear in a fight? YES, say a number of Americans in new surveyShocking report claims as many as 850,000 pedophiles active in the UK, possibly moreCutting methane gas 'crucial for climate fight'St. Louis couple charged over confronting Black Lives Matter protesters plead guilty, forfeit gunsDetroit police chief James Craig to retire, may take on Republican target Gretchen Whitmer in run for Michigan governorRich nations back deal to tax multinationalsEuropean Super League vows to ‘reshape’ after English clubs pull outHow vaccines are affecting Covid-19 outbreaks globallyGlobal crackdown on Big Tech mounting as India plans to expedite Amazon & Walmart antitrust probeOhio shooting: Columbus police shoot dead black teenage girlHungary LGBT: Content aimed at children to be bannedGovernment borrowing fell in April as UK reopenedRussia to complete Pakistan Stream gas pipeline in 2025 – energy minister‘We got it wrong’: Premier League Norwich City end sponsorship deal after backlash against ‘soft porn’