ایران همچنان به تهدید ثبات منطقه ادامه می‌دهد

0ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» روز پنجشنبه با اشاره به این که آمریکا به رویارویی نظامی با ایران کشیده نخواهد شد، گفت، ایران همچنان به تهدید ثبات منطقه خاورمیانه ادامه می‌دهد.

ژنرال کنت مک‌کنزی در یک کنفرانس خبری در وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، و در پاسخ به پرسشی در خصوص بازدارندگی ایران گفت٬ کارهایی که تهران در رابطه با غنی سازی اورانیوم برای کاربرد در تسلیحات انجام داده، نهایی نیست.

فرمانده سنتکام تصریح کرد، آنها هیچ کاری انجام نداده‌اند که برگشت ناپذیر باشد.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به برجام در بیش از یک سال گذشته به‌تدریج از بسیاری تعهدات خود در چارچوب برجام عدول کرده و علاوه‌بر از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی، پروتکل الحاقی برای بازدید سرزده بازرسان آژانس را نیز به حال تعلیق در آورده است.

یکی از اهداف اصلی توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران در سال ۱۳۹۴، این بود که ظرفیت گریز هسته‌ای، یعنی فاصله ایران با تولید مواد مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی حداقل به یک سال افزایش یابد.‎

تهدید ثبات منطقه

این فرمانده نظامی آمریکایی در ادامه هشدار داد که ایران همچنان به تهدید ثبات خاورمیانه ادامه می‌دهد. وی همچنین نسبت به برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرد.

فرمانده سنتکام در ادامه به اقدامات ایران در حمایت از شبه نظامیان در یمن و لبنان اشاره کرد.

ژنرال کنت مک‌کنزی گفت، آمریکا به «پشتیبانی دفاعی» از عربستان سعودی ادامه می‌دهد زیرا «حداقل روزانه، گاهی بیش از یک بار در روز از (سمت) یمن مورد حمله قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد، بنابراین، اصلی‌ترین کاری که من برای سعودی‌ها انجام می‌دهم این است که هر وقتی که قادر باشم به آنها در (خصوص حملات) از پیش اطلاع می‌دهم.

فرمانده سنتکام همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص لبنان نیز گفت که آمریکا با ارتش لبنان رابطه خوبی دارد و به حمایت از این ارتش ادامه خواهد داد.

این فرمانده نظامی آمریکایی با این حال گفت، حزب الله لبنان، گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، مایه نگرانی مداوم است.

ژنرال کنت مک‌کنزی اظهار داشت، ما می‌دانیم که در واقع، ایران همچنان به ارسال سلاح برای حزب الله لبنان ادامه می‌دهد تا برای این گروه ایجاد توانمندی‌کند که قادر باشد به اسرائیل در جنوب حمله کند . همه این موارد برای من بسیار نگران کننده است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.