تارسازانی که در جمهوری اسلامی کارتن خواب شدند

0


تارسازانی که در جمهوری اسلامی کارتن خواب شدند

در جاده صفادشت، شهرستان ملارد در یکی از پیچ‌های فرعی‌ دیواری طولانی و پیچ در پیچی به چشم می‌خورد که بر روی آن نوشته شده «اخوان». «اخوان» نامی آشنا برای معتادان متجاهری است که از کف خیابان جمع‌آوری می‌شوند.

به گزارش ایلنا، مدتی است که در مرکز اخوان کارگاه تولید ساز و آلات موسیقی نیز راه‌اندازی شده است. در این کارگاه به صورت تخصصی ساخت سه تار آموزش داده می شود و مددجویان در این مرکز که علاقه به ساخت ساز هستند، می توانند در یک دوره شش ماهه ساخت ساز را یاد بگیرند.

مربی کارگاه ساز سه‌تار می‌گوید: «نزدیک به ۲۸ سال است که کارم ساخت ساز سه تار است. قبلا سنندج بودم، اما بعد از ازدواج به ملارد آمدم و نزدیک به ۱۲ سال است که در ملارد زندگی می‌کنم.»

وی ادامه می‌دهد: «در منزل پدر همسرم زندگی‌ می‌کردیم، آنها هم مواد مصرف می‌کردند و من هم کم کم در کنار آنها مصرف مواد مخدر را شروع کرده و در نهایت معتاد شدم. ۸ سال است که درگیر اعتیاد شده و شیشه و دوا مصرف می‌کردم. الان مدتی است کارم به جدایی کشیده و در همین زمین‌های اطراف ملارد زندگی می‌کردم و در طرح جمع آوری معتادان دستگیر شدم.»

این سازنده ساز سه‌تار درباره کارگاه ساخت ساز می‌گوید: «در ابتدای جلسه ما به صورت تئوری ساخت ساز را برای مددجویان آموزش می‌دهیم و بعد وارد مرحله ساخت عملی ساز می‌شویم.

این سازنده ساز سه‌تار می‌گوید: «در خصوص تهیه چوب و مواد اولیه برای ساخت ساز مشکلی نداریم و تلاش شده تا مشتری هم برای فروش داشته باشیم، اما متاسفانه برای تامین هزینه‌ها با مشکل مواجه هستیم.

زن کارتن خواب بی پناه در کرمان در آتش سوخت
چهارشنبه، 1 بهمن ماه 1399 = 20-01 2021

یک زن ۴۵ ساله بی خانمان در کرمان که به دلیل فقدان گرمخانه، به اجبار در یکی از کوره های آهک پزی حاشیه این شهر پناه برده بود، بر اثر آتش سوزی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، صبح روز سه شنبه ۳۰ دی ۹۹، یک زن ۴۵ ساله در اثر آتش‌سوزی در کوره‌های آهک محله صنعتی کرمان جان باخت.

بریدن سر یک دختر کارتن خواب پانزده ساله

کارگران جمع‌آوری زباله حین تخلیه یک مخزن متوجه پلاستیکی سنگین با ظاهری غیرطبیعی شدند. هنگامی که سر پلاستیک را باز کردند با صحنه بسیار وحشتناک سر بریده دختر سیرجانی روبه‌رو شدند. این ماجرا در خیابان خزر سیرجان، انتهای بلوار ولیعصر (عج) نرسیده به بلوار خبرنگار، رخ داد.

به گزارش شهروند، سر بریده یک دختر نوجوان حدودا ۱۵ ساله که کاملا از تن جدا شده بود داخل پلاستیک قرار داشت. در حالیکه تحقیقات در این رابطه آغاز شده بود، حدود ۲ ساعت بعد متهم به قتل به خاطر عذاب وجدان خود را تسلیم پلیس کرد. محل رها کردن بدن را نیز مشخص کرد. در ادامه بدن این دختر نوجوان نیز در زمینی خالی در همان منطقه کشف شد.

متهم به قتل در پارک با مقتول آشنا شده بوده و آنها هر دو کارتن خواب بودند. قاتل هنگام معرفی خود به پلیس ادعا کرده تحت تاثیر توهم مخدر شیشه دست به جنایت زده است.

افزایش شدید آمار کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌ها

به گفته رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران با بیان اینکه طی ماه‌های اخیر با حجم چند برابری کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌ها در کلانشهرها مواجه شده‌ایم گفت: «به هرحال بخش‌هایی از جامعه کارگری که پیش از این روی خط فقر بودند و با حداقل دستمزد، امرار معاش می‌کردند مثل دستفروش‌ها یا کارگران فصلی، الان به علت شرایط ناشی از کرونا، دچار مشکلات بیشتری شدند. علاوه براین افزایش هزینه‌های زندگی بویژه اجاره خانه‌ها حتی در حاشیه شهرهای بزرگ، همین زندگی حداقلی را هم از آنها گرفت و برخی افراد توان و بضاعت خود را از دست دادند و برخی که تحت فشار صاحبخانه بودند، از شهرها به سمت روستاها مهاجرت کردند و برخی حتی به سمت چادرنشینی در حاشیه‌ شهرها رفتند. برخی نیز دیگر از تأمین حداقل مسکن نا‌امید شده‌اند و حالا ما شاهد افزایش چند برابری افرادی هستیم که نمی‌دانند کجا و چطور باید زندگی کنند.»

به گزارش روزنامه ایران، حسن موسوی چلک می گوید: پیچیدگی موضوع بسیار زیاد است. زباله‌گردی هم با آمدن کرونا حذف نشد، چراکه معیشت این افراد به این کار وابسته است. مسأله مهم رها شدن دوباره کارتن‌خواب‌هاست. گزارش‌هایی که به ما می‌رسد نشان می‌دهد این اتفاق دوباره تکرار می‌شود. مگر اینکه سازمان‌ها و نهادها ظرفیت‌های خود را افزایش دهند، بویژه آن‌که نگرانی از اضافه شدن کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌های جدید هم به مرور زمان وجود دارد و گرنه زمستان امسال می‌تواند تلخ باشد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Africa's week in pictures: 16-22 April 2021PayPal eyes launching cross-border payments wallet in ChinaDisney World drops mask requirement for vaccinated guests, but won’t require proofBudapest protest against China's Fudan University campus11-year-old Florida girl escapes from knife-wielding sex offender in harrowing abduction attempt (VIDEO)Renewables dominate the headlines, but oil and gas remain kingJulia James murder: PCSO's uncle in plea to find killerLiberty Steel to sell Stocksbridge plant to pay off lenderCalories on menus 'will cost thousands of pounds'The Queen: ‘Are you supposed to be looking as if you’re enjoying yourself?’Behind the scenes, Labour MPs are losing faith in Keir Starmer | Owen JonesWhite House’s Psaki basks in adulation from ‘social media stars’ at virtual briefing but viewers fail to tune inGreg Rutherford’s Olympic bobsleigh dream: ‘I intend to make history’Western Australia puts Perth and Peel into 3-day lockdown after 1st local Covid-19 transmissions in 12 monthsHas the pandemic really caused a mental health crisis? | LettersUkraine court orders house arrest of opposition leader Medvedchuk, who is suspected by Kiev of ‘treason’Argentina’s oil workers threaten STRIKE if government doesn't greenlight private Covid-19 vaccine purchaseControversial Israeli ‘Flag March’ through Jerusalem gets green light from security councilMartin Bashir: No evidence journalist rehired as cover-up - BBC reportCanadian health officials apologize after children recieve unapproved Covid-19 vaccine by MISTAKE