جمهوری چک حدود ۶۰ دیپلمات‌ دیگر روس را اخراج می‌کند

0جمهوری چک در ادامه تنش‌ با روسیه بر سر انفجارهایی که سال ۲۰۱۴ در انبار مهمات این کشور رخ داد، روز پنج‌شنبه دستور به اخراج شمار دیگری از دیپلمات‌های روس داد.

یاکوب کولهانک، وزیر خارجه جمهوری چک، تاکید کرد که شمار دیپلمات‌های روس در پراگ نباید بیشتر از دیپلمات‌های این کشور در مسکو باشد و بقیه آن‌ها باید تا آخر ماه مه خاک جمهوری چک را ترک کنند.

او تخمین زد که حدود ۶۰ دیپلمات روسی باید خاک جمهوری چک را ترک کنند.

دستگاه‌های امنیتی جمهوری چک همواره نسبت به عدم توازن شمار دیپلمات‌های روس در این کشور به نسبت دیپلمات‌های آن‌ها در مسکو هشدار داده و گفته‌اند که روسیه از این امر به عنوان پوششی برای فغالیت‌های جاسوسی استفاده می‌کند.

آقای کولهانک گفت: «من نمی‌خواهم [به تنش‌ها] دامن بزنم. این کار وزیر خارجه نیست. فقط این که جمهوری چک کشوری با اعتماد به نفس است و بر همین اساس عمل می‌کند».

اظهارات او پس از آن بیان می‌شود که روسیه به تلافی اقدام جمهوری چک در اخراج ۱۸ دیپلمات روس از این کشور، ۲۰ دیپلمات چکی را اخراج کرد. پراگ این دیپلمات‌ها را به جاسوسی برای سرویس‌های امنیتی روسیه متهم کرده است.

وزیر خارجه جمهوری چک پیش از این تا روز پنج‌شنبه به مسکو مهلت داده بود که دستور اخراج دیپلمات‌های چکی را لغو کند. او هشدار داده بود که در غیر این صورت شمار بیشتری از دیپلمات‌های روس را اخراج می‌کند، اما روسیه پاسخی رسمی به این خواسته نداد.

با این حال ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که سفیر چک در مسکو به وزارت خارجه احضار شده است. او همچنین به مقامات جمهوری چک نسبت به لحن سخنان خود در رابطه با روسیه هشدار داد.

از سویی اسلواکی نیز روز پنج‌شنبه گفت که سه دیپلمات روس را اخراج می‌کند.

ادوارد هگر، نخست‌وزیر اسلواکی، در یک نطق تلویزیونی اظهار داشت که به این دیپلمات‌ها یک هفته مهلت داده شده که خاک اسلواکی را ترک کنند.

آقای هگر تاکید کرد که کشورش برای همبستگی با جمهوری چک چنین تصمیمی گرفته است.

جمهوری چک می‌گوید که روسیه در انفجار انبار مهمات این کشور دست داشته است. این انفجار دو کشته بر جای گذاشت.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/س.ن/ک.رمنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.