روسیه پس از رزمایش گسترده در کریمه دستور بازگشت نیروها به پایگاه دائمی خود را داد

0پس از رزمایش گسترده نظامیان روسیه در کریمه که با قدرت‌نمایی ده‌ها کشتی، صدها جنگنده نیروی هوایی و هزاران پیاده‌نظام در میانه تنش‌ها با اوکراین برگزار شد، وزیر دفاع روسیه روز پنج‌شنبه دوم اردیبهشت فرمان بازگشت نیروهای مسلح این کشور به پایگاه دائمی خود را صادر کرد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، ضمن اعلام تاریخ بازگشت نیروها به پایگاه‌های دائمی‌ خود در روز نخست ماه مه (۱۱ اردیبهشت)، گفت: «نیروها توانایی دفاعی خود را نشان داده‌اند و من تصمیم گرفتم تمرینات را در نواحی نظامی جنوب و غرب به پایان برسانم».

با این حال، آقای شویگو تاکید کرد قرار است در اواخر سال جاری میلادی، یک رزمایش نظامی دیگر برگزار شود. از همین رو، جابه‌جایی و انتقال جنگ‌های افزارهای سنگین روسیه که در نواحی غربی این کشور استقرار یافته‌اند، منتفی است.

به‌گفته وزیر دفاع روسیه، این جنگ‌افزارها باید در منطقه «پوگانوو» در جنوب غربی استان «وُرونژ» باقی بمانند؛ جایی‌که حدود ۱۶۰ کیلومتر با شرق اوکراین مرز مشترک دارد.

آمریکا و ناتو می‌گویند مورد اخیر بزرگ‌ترین تجمع نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین از سال ۲۰۱۴ تاکنون است. در آن سال روسیه به طور غیرقانونی ناحیه کریمه را اشغال و به خاک خود ضمیمه کرد و با ارسال پنهانی تجهیزات و نفرات، از نبرد شورشیان شرق اوکراین علیه دولت حمایت کرد. طی هفت سال گذشته در جریان درگیری‌های شرق اوکراین بیش از ۱۴ هزار نفر کشته شده‌اند.

با این حال، دولت روسیه تهدیدآمیز بودن تحرکات اخیر ارتش خود را تکذیب کرده و آن را موضوعی «داخلی» دانسته است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه اعلام کرد که تاکنون حدود ۱۵۰ هزار نظامی روسیه در جوار مرزهای اوکراین مستقر شده‌اند. با این حال، وزیر دفاع اوکراین روز چهارشنبه این رقم را حدود ۱۱۰ هزار نفر اعلام کرد.

در همین زمینه، وزیر خارجه اوکراین روز ۳۱ فروردین خواستار تحریم‌های اقتصادی بیشتری علیه روسیه شد تا به گفته او مسکو به خوبی بفهمد ادامه تجمع نیروهای نظامی آن کشور در مرزهای اوکراین و ناحیه کریمه «عواقب شدیدی» خواهد داشت.

اقدامات دیپلماتیک برای پایان دادن به درگیری‌های شرق اوکراین طی سال‌های گذشته به نتیجه نرسیده و در هفته‌های اخیر زد و خورد در ناحیه دونباس، قلب صنعتی شرق اوکراین که در تصرف شورشیان است، تشدید شده است.

هفته گذشته، وزیران خارجه اوکراین، لیتوانی، لتونی و استونی، تشدید تحرکات نظامی روسیه در شرق اوکراین را محکوم کردند و از مسکو خواستند تنش‌ها را در منطقه کاهش داده و به مذاکرات بازگردد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و گزارش‌های پیشین رادیو فردا/ آ.ت/ ک.رمنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.