سه تشکل سیاسی انتخابات ریاست‌جمهوری را تحریم کردند؛ نهضت آزادی هم شرکت نمی‌کند

0سه تشکل سیاسی خارج از کشور شامل اتحاد جمهوری‌خواهان ایران، حزب چپ ایران (فدائیان خلق) و همبستگی جمهوری‌خواهان ایران با انتشار بیانیه‌ای مشترک، انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ را تحریم کردند.

نهضت آزادی هم اعلام کرده که در انتخابات ۲۸ خرداد شرکت نمی‌کند.

در بیانیه مشترک سه گروه سیاسی خارج از کشور، بر «غیر آزاد» بودن انتخابات در جمهوری اسلامی ایران در همه ادوار و همچنین عزم شورای نگهبان برای «یکدست کردن حکومت» و «انتصابات مستقیم» در این دوره تاکید شده است.

شورای نگهبان فقط صلاحیت آن دسته از چهره‌های درون‌حکومتی سیاسی و مذهبی را تایید می‌کند که علاوه بر مرد بودن و اعتقاد به مذهب شیعه جعفری، به نظام جمهوری اسلامی و ولایت مطلقه فقیه هم اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

این بیانیه می‌افزاید سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری به‌گونه‌ای «مهندسی» و «تک‌قطبی» شده است که حتی بسیاری از «خودی‌های نظام» هم از راه یافتن به فهرست داوطلبان آن محروم ماندند.

سه تشکل یاد شده همچنین با اشاره به نامزدی ابراهیم رئیسی یادآور شدند کاندیدای اصلی نظام فردی است که «از اعضای هیئت مرگ در سال ۶۷ بود و در صدور حکم کشتار هزاران زندانی مسئولیت حقوقی و کیفری دارد».

این سه گروه با اعلام پشتیبانی خود از کارزار «رای نمی‌دهم»، از مردم داخل و خارج از ایران خواسته‌اند به هر شکل ممکن این «انتخابات فرمایشی» را تحریم کنند و مانع مشروعیت‌بخشی به حکومت شوند.

در پایان این بیانیه آمده است: «ما خواهان رعایت موازین انتخابات آزاد و منصفانه در چارچوب گذار به دمکراسی و استقرار جمهوری سکولار دمکرات به جای جمهوری اسلامی ایران و سپردن کشور به دست منتخبان واقعی مردم هستیم».

نهضت آزادی ایران: امکان شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری را نداریم

نهضت آزادی ایران نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که نهاد انتخابات در ایران به «مفهومی انتصابی و نمایشی» تبدیل شده و «امکان مشارکت در چنین انتخاباتی را نخواهد داشت».

در این بیانیه شرایط کنونی انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران «نگران‌‌کننده» توصیف و تاکید شده است که «چشم‌اندازی برای مشارکت گسترده مردم در انتخابات» وجود ندارد.

انتخابات ریاست‌جمهوری ایران قرار است ۲۸ خرداد امسال برگزار شود و بر اساس آخرین نظرسنجی‌های صورت گرفته، از جمله نظرسنجی ایسپا وابسته به خبرگزاری ایسنا، تنها ۳۷ درصد از مردم قصد شرکت در انتخابات را دارند که این رقم از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ پایین‌ترین میزان مشارکت محسوب می‌شود.

در بخش دیگری از بیانیه نهضت آزادی هشدار داده شده که سیاست حذفی و عزم «مخاطره‌آمیز بر نفی جمهوریت»، میل به «یک‌دست‌سازی» ساختار سیاسی می‌تواند به «ناامیدی اکثریت مردم از هرگونه روند اصلاحی» شود و «کیان کشور و بقای نظام را هدف قرار» دهد.

دعوت به تحریم «فعال و هدفمند» انتخابات در این دوره به شکل بی‌سابقه‌ای گسترش یافته است.

در طول ماه‌های گذشته برخی از نهادها و چهره‌های مخالف و منتقد جمهوری اسلامی در داخل و خارج ایران در بیانیه‌های مختلف بر تحریم انتخابات تاکید کرده‌اند.

کاهش بی‌اعتمادی به صندوق‌های رای و حکومت جمهوری اسلامی، گسترش فقر و نارضایتی گسترده مردم از وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، تداوم برخوردهای امنیتی، سرکوب گسترده و خونین اعتراضات مردمی به ویژه در آبان ۹۸، پنهان‌کاری درباره سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی به دست سپاه، سوءمدیریت همه‌گیری کرونا و رد صلاحیت گسترده نامزدها از جمله دلایلی است که برای کاهش اقبال مردم و دفاع از تحریم انتخابات مطرح شده است.

با استفاده از وب‌سایت اخبار روز و گزارش‌های پیشین سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.رمنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Covid: Vaccine uptake among over 50s hits 95% in EnglandCharities sound alarm over buy-now-pay-later debtPentagon says leaked VIDEO showing mysterious spherical object is genuine & under investigation by ‘UFO task force’French military kills Al-Qaeda commander blamed for kidnapping & murder of journalists in 2013, defense minister saysRansomware used in cyber attack on one of US’ largest fuel pipelines – mediaUS motorists urged not to hoard fuel after pipeline attackNo new smart motorways without additional safety measures‘Rest in peace, big man’: Six-time world speed skating champion Igor ‘Bear’ Zhelezovsky dies after contracting Covid-19Why should Americans go back to work when they can get free government money? – Max KeiserChild dresses as Adolf Hitler & lists Nazi dictator’s ‘accomplishments’ for class project, prompting investigationHow did the UK’s most powerful civil servant fall for Lex Greensill? | Andy BeckettIsrael says Hamas endangering Palestinians as IDF posts video showing militants’ rocket misfiring and landing in GazaBiden on Putin: He is a 'worthy adversary' Federal judge throws out CDC nationwide eviction moratorium, says agency has ‘no legal authority’ for itIndian variant: Government 'concern' at speed of growthOxford research suggests risk of rare blood clotting HIGHER for Covid-19 than for VACCINESCovid: PM to push for world vaccination by end of 2022Arizona bans ‘vaccination passports’ & ends requirement to wear masks in schools, prompting backlashBrain clots 'more likely' with Covid infection than vaccineFacebook downplays data breach in internal email