شمار قربانیان کرونا در ایران طی یک ماه شش برابر شد

0


شمار قربانیان کرونا در ایران طی یک ماه شش برابر شد

تعداد قربانیان روزانه کرونا برای اولین بار از ششم آذر به این سو از ۴۵۰ نفر فراتر رفت و بیش از شش برابر همین شمار در اول فروردین شد.

موج چهارم پاندمی کرونا در ایران از ابتدای سال جاری با سرعت و شدتی بیش از موج‌های قبلی آغاز شد و هنوز به نقطه اوج نرسیده و تمام شاخص‌ها با اندکی نوسان افزایشی هستند. در شبانه روز گذشته ۴۵۳ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

از ابتدای سال جاری تا کنون روند ابتلای جدید و مرگ در پیوند با بیماری کووید۱۹ به شدت در حال افزایش بوده است. در کمتر از پنج هفته نخست سال جدید موارد ابتلا بیش از سه برابر شده و شمار قربانیان فراتر از شش برابر افزایش یافته است.

کندی روند واکسیناسیون در ایران و عدم تحقق وعده‌های مسئولان درباره آن از دیگر موضوع‌هایی است که انتقادهای فراوانی به دنبال داشته است.

چگونه اسرائیل با واکسیناسیون از چنگ “کرونا” رها شد؟

تجربه موفق اسرائیل نشان داد که واکسیناسیون عمومی تا چه حد می‌تواند در مقابله با پاندمی کرونا موثر باشد. با واکسینه شدن بیش از نیمی از جمعیت اسرائیل زندگی روزمره در این کشور تا حدود زیادی به حالت عادی بازگشته است.

واکسیناسیون در اسرائیل با واکسن فایزر- بیون‌تک انجام می‌شود و پیشرفت‌های چشمگیر در این زمینه این کشور را به مدلی برای ارزیابی کارآمدی این محصول آمریکایی در شرایط واقعی تبدیل کرده است.

ارزیابی اولیه داده‌های واکسیناسیون در اسرائیل نشان می‌دهد که واکسن فایزر- بیون‌تک احتمالا جلوی سرایت ویروس کرونا به دیگران را نیز می‌گیرد. این می‌تواند برای بازگشت به زندگی عادی و همزیستی با بیماری کووید۱۹ اهمیت زیادی داشته باشد.

به گزارش دویچه وله آلمان، تصویرها و فیلم‌هایی که در واپسین روزهای ماه مارس از زندگی در شهرهای اسرائیل دیده می‌شود برای اغلب شهروندان اروپایی رشک‌برانگیز است؛ مردم در کافه‌ها و رستوران‌ها می‌نشینند، می‌رقصند، و دوستان و بستگان را ملاقات می‌کنند.

اسرائیل از ابتدای اسفندماه و زمانی که حدود نیمی از جمعیت آن دست‌کم یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده بودند محدودیت برخی فعالیت‌های جمعی را کاهش داد و حضور در ورزشگاه‌ها، عبادت‌گاه‌ها و مراسم فرهنگی و هنری را برای بخشی از ظرفیت آنها آزاد کرد.

اکنون و در پایان هفته نخست فروردین بیش از نیمی از شهروندان ساکن اسرائیل هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. میزان افراد واکسینه‌‌شده در میان بزرگسالان بیش از ۸۰ درصد است.

همزمان با ادامه کارزار گسترده واکسیناسیون، از ابتدای سال جدید میلادی و به مرور موارد جدید ابتلا به کرونا در اسرائیل به حدی کاهش یافت که اکنون بسیاری از مراکز عمومی، نظیر هتل‌ها، رستوران‌ها، موزه‌ها و تئاترها دوباره بازگشایی شده‌اند.

به نوشته “اشپیگل آنلاین” اکنون در اسرائیل می‌شود در فضاهای بسته نیز تا ۲۰ نفر دور هم جمع شوند و این تعداد برای فضاهای باز تا ۵۰ نفر است.

تصویر امروز اسرائیل دقیقا نقطه مقابل وضعیت در سال گذشته را نشان می‌دهد؛ زمانی که محدودیت شدیدی بر تمام فعالیت‌های اجتماعی و کسب و کارها تحمیل شده بود و دستورالعمل‌های بهداشتی سختی اعمال می‌شد.

اسرائیل از ابتدای پاندمی کرونا تا آغاز سال ۲۰۲۱ سه بار شاهد اعمال محدویت‌های سختگیرانه سراسری بود؛ بار آخر چند ماه پیش و با شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا همراه بود که قدرت سرایت به مراتب بیشتری دارد.

از میانه ماه ژانویه تاثیر واکسیاسیون در اسرائیل با کاهش موارد جدید ابتلا آشکارتر شد. روند نزولی موارد جدید ابتلا هفته به هفته مشهودتر شده است.

از آخر ماه فوریه تمام کسانی که واکسینه شده‌اند و مبتلایان بهبودیافته با دریافت یک “پاسپورت سبز” تقریبا دوباره به زندگی عادی بازگشته‌اند.

در اسرائیل مراکز خرید، موزه‌ها و کتاب‌خانه‌ها برای افراد واکسینه‌نشده نیز بازگشایی شده‌اند و با این حال موارد جدید ابتلا به کرونا همچنان رو به کاهش است.

شاید جلوه‌ای از این موفقیت در واکسیناسیون نظامیان اسرائیلی آشکار باشد که حدود دو هفته پیش خبر رسیدن آنها به مصونیت جمعی منتشر شد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.