طرح تبدیل «واشینگتن دی‌سی» به پنجاه‌ویکمین ایالت آمریکا در مجلس نمایندگان تصویب شد

0مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه دوم اردیبهشت با اکثریت ضعیف آرا طرح تبدیل شهر واشینگتن و حومه آن که در تقسیمات کشوری ناحیه کلمبیا تلقی می‌شود به یک ایالت مستقل را برای دومین بار طی کمتر از یک سال تصویب کرد.

این مصوبه برای تایید نهایی به مجلس سنا می‌رود که انتظار می‌رود با مخالفت شدید جمهوری‌خواهان روبه‌رو شود.

این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا که در کنترل دمکرات‌هاست با ۲۱۶ رای موافق در برابر ۲۰۸ رای مخالف تصویب شد و نتوانست حمایت هیچ یک از نمایندگان جمهوری‌خواه را جلب کند.

در صورت تبدیل شهر واشینگتن به پنجاه‌ویکمین ایالت آمریکا، آن از حق انتخاب دو سناتور برخوردار خواهد شد و ساکنان آن به احتمال فراوان دو دمکرات انتخاب خواهند کرد. چنین امری می‌تواند تعادل قدرت بین دو حزب را به نفع دمکرات‌ها تغییر دهد. در حال حاضر هر یک از دو حزب در مجلس سنا ۵۰ کرسی در اختیار دارند.

حزب دمکرات که از چند دهه پیش طرفدار تبدیل شدن پایتخت آمریکا به یک ایالت مستقل بوده، امیدوار است که با کنترل همزمان کاخ سفید و هر دو مجلس قانونگذاری آمریکا بتواند برای اولين بار از سال ۱۹۵۹ تاکنون یک ایالت جدید را به ایالات متحده آمریکا بیافزاید. در سال ۱۹۵۹ هاوایی و آلاسکا به عنوان دو ایالت جدید به رسمیت شناخته شدند.

دمکرات‌ها معتقدند که حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت شهر واشینگتن و حومه آن که در تقسیمات کشوری «ناحیه کلمبیا» تلقی می‌شود همچون ساکنان تمامی ایالت‌های آمریکا وظایف و تعهدات شهروندی خود از جمله پرداختن مالیات و شرکت در جنگ را انجام می‌دهند ولی نمی‌توانند در انتخابات کنگره آمریکا شرکت کنند و نماینده خود را به مجالس نمایندگان و سنا بفرستند.

یکی از نمایندگان دمکرات مجلس نمایندگان گفت این وضعیت مصداق «پرداخت مالیات و محرومیت از حق مشارکت سیاسی» است.

طبق پیشنهاد دمکرات‌ها، ایالت جدید «ایالت مشترک المنافع واشینگتن، داگلاس» نام‌گذاری خواهد شد که از نام‌های جورج واشنگتن، اولین رئیس‌جمهوری آمریکا، و فردریک داگلاس، یک برده سیاهپوست که پس از آزادی به یکی از رهبران مهم جنبش لغو بردگی بدل شد الهام گرفته شده است.

جمهوریخواهان، حزب دمکرات را به «تلاش برای تصرف قدرت و پیشبرد یک برنامه چپ افراطی» متهم کرده‌اند. با توجه به این که به رسمیت شناختن یک ایالت جدید مستلزم حداقل ۶۰ رای موافق در مجلس سناست بعید است در این مجلس تصویب شود.

نانسی میس، یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه در مباحث داغ مجلس نمایندگان در مخالفت با این طرح گفت: «هدف اصلی این طرح کنترل خدمات درمانی توسط دولت، پیشبرد طرح ۹۳ تریلیون دلاری انرژی‌های سبز، در دست گرفتن کنترل دیوان عالی، افزایش مالیات و ایجاد یک دولت فدرال بزرگتر ولی ناکارآمد است».

مجلس نمایندگان آمریکا اولین بار این طرح را در ژوئیه ۲۰۲۰ با ۲۳۲ رای موافق در برابر ۱۸۰ رای مخالف تصویب کرد. مجلس سنا در آن زمان حتی آن را در دستور کار قرار نداد.

با تبدیل شدن «ناحیه کلمبیا» به یک ایالت، ساکنان آن می‌توانند یک نماینده نیز به مجلس نمایندگان آمریکا بفرستند. جمعیت ۷۰۰ هزار نفری این ناحیه بیشتر از جمعیت ایالت‌هایی نظیر وایومینگ و ورمونت است که هر یک علاوه بر نماینده‌ای در مجلس نمایندگان در مجلس سنا نیز دو نماینده دارند.

حدود نیمی از جمعیت شهر واشینگتن و حومه آن سیاهپوست و اکثر آن‌ها حامی حزب دمکرات هستند. در حال حاضر این ناحیه فقط یک «نماینده مشورتی» در مجلس نمایندگان دارد که از حق رای برخوردار نیست.

در صورت تبدیل شدن این ناحیه به یک ایالت، سه رای خود را در کالج الکترال حفظ خواهد کرد که در شمارش حد نصاب آرا در انتخابات ریاست‌جمهوری نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. آرای کالج الکترال بر اساس جمعیت هر ایالت محاسبه و تعیین می‌شوند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.رمنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.