محمود احمدی‌نژاد انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ را تحریم کرد

0محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، که توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده است روز چهارشنبه پنجم خرداد اعلام کرد که در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نمی‌کند و از هیچ نامزدی هم حمایت نخواهد کرد.

آقای احمدی‌نژاد که قرار بود در کلاب‌هاوس حاضر شود و موضع خود را درباره ردصلاحیتش اعلام کند، به انتشار یک ویدئو اکتفا کرد و در آن گفت که «گستره درخواست و اصرار مردم برای نامزدی‌اش به حدی بود که نمی‌توانستم پاسخ منفی بدهم و بالاخره در برابر خواست بسیار وسیع مردم تسلیم شدم و علیرغم اطلاع از شرایط کشور، ثبت‌نام کردم».

او با اشاره به این‌که قبلا دو بار «بدون ارائه هیچ دلیلی» ردصلاحیت شده بود گفت: «به خاطر شرایط کشور و در احترام به مردم سکوت کردم ولی این بار به تقاضای مردم برای ثبت نام اومدم. اعلام کردم که اگر رد کنید قطعا در انتخابات شرکت نخواهم کرد، آن را به رسمیت نمی‌شناسم و از هیچ کسی حمایت نمی‌کنم».

رئیس‌جمهوری پیشین ایران در ادامه با اشاره به معرفی نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ توسط شورای نگهبان در روز سوم خردادگفت: «در اعلان اسامی مجددا اسم بنده را حذف کردند و یک فهرست معین و یکطرفه در مقابل مردم قرار دادند. باز از سراسر کشور مردم تماس گرفتند به طوری که یک سرخوردگی عمومی در جامعه ایجاد شد».

آقای احمدی‌نژاد این سوال را مطرح کرد که «به چه دلیل مرا رد کردید یا به قول خودتان احراز صلاحیت نکردید؟ من دو بار با رای بسیار بالای مردم مسئولیت اداره کشور به عهده من گذاشته شد. آیا در انجام وظیفه کم گذاشتم یا در اداره کشور ضعیف بودم؟»

او گفت که ردصلاحیتش «توهین به مردم و عبور از قانون اساسی بود و من پای آن خواهم ایستاد. باید بیایند در تلویزیون، در یک برنامه زنده و با حضور من، اعلام کنند که چرا من را رد کردند و من پاسخ بدهم».

این نخستین بار است که یک نامزد سرشناس و مقام پیشین جمهوری اسلامی، انتخابات را تحریم می‌کند.

شورای نگهبان علاوه بر آقای احمدی‌نژاد صلاحیت علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری از مقامات دیگر جمهوری اسلامی را رد کرده است ولی این دو نفر تنها به صدور بیانیه اکتفاء کرده و مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کرده‌اند.

روز سه‌شنبه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از دخالت نهادهای امنیتی در ردصلاحیت‌های گسترده شورای نگهبان خبر داده بود و آن‌ها را به «دخالت‌های فزاینده از طریق گزارش‌های خلاف واقع در تصمیم‌سازی‌های» این شورا متهم کرد.

صادق آملی لاریجانی که خود عضو فقهای شورای نگهبان است گفته بود: «هیچ گاه تصمیمات شورا را تا این حد غیر قابل دفاع نیافته‌ام؛ چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها. سبب این نابسامانی‌ها تا حد زیادی، دخالت‌های فزاینده دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع، در تصمیم‌سازی برای شورای نگهبان است».

تحریم انتخابات از سوی آقای احمدی‌نژاد در حالی صورت می‌گیرد که اصلاح‌طلبان نیز اعلام کرده‌اند به دلیل رد صلاحیت نامزد خود از سوی شورای نگهبان، کاندیدایی در این انتخابات ندارند.

فهرست اعلامی از سوی این شورا شوک بزرگی به اردوگاه اصلاح‌طلبان و همچنین برخی از گروه‌های اصولگرا وارد کرده است و بسیاری از فعالان سیاسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی در دو روز اخیر، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، را پیروز زودهنگام انتخابات معرفی کرده‌اند.

برخی نیز پیشنهاد داده‌اند با اشاره به مشخص شدن زودهنگام نامزد پیروز، انتخابات برگزار نشود و هزینه‌های آن صرف معیشت مردم و خرید واکسن شود.

این گزارش تکمیل می‌شودمنبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Moscow to open extra hospital capacity & heighten measures to control Covid-19 as cases rise in Europe’s largest cityHubble telescope team marks 31st birthday with image of rare ultra-bright star on the brink of annihilationCuba suspends dollar cash deposits in banks due to US sanctionsTom Jones: Surrounded By Time review | Alexis Petridis's album of the weekTravis Perkins warns of price rises amid shortage of raw materialsEA confirms data breach as hackers claim they took FIFA 21 source code, Battlefield engine, and other LOOTAfrica's week in pictures: 16-22 April 2021David Squires on … how a streaker tried to end the great Alexander-Arnold WarsLockdown: Boris Johnson to announce 17 May changes for EnglandChina administers more than 210 million Covid-19 vaccines, despite supply challenges‘Unacceptable neutrality’: Iran calls upon international community to stop Israeli ‘aggression’ against PalestineNigella Lawson: ‘I can be ecstatically happy with just bread and cheese’Israel lifts majority of coronavirus restrictions as new cases drop to single digits, but keeps indoor mask mandateAlexei Navalny urged to end hunger strike immediatelyThese people aren't real but could help tackle bias in techChina administers over 660mn Covid-19 jabs as its inoculation program accelerates‘I cannot stop thinking about it’: Jose Mourinho reveals his tears for Christian Eriksen following Euro 2020 collapseDiana interview: PM concerned after inquiry into BBC deceitUK economy set to grow at fastest rate since WW2UK ships prepare to leave Jersey after dispute over fishing rights