مریخ‌نورد چینی چگونه به مریخ رسید؟

0


مریخ‌نورد چینی پس از مریخ‌نوردهای ناسا توانسته است روی سطح مریخ حرکت کند. این فضاپیما چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه کار می‌کند؟

چین پس از آمریکا دومین کشوری است که توانسته یک سطح‌نورد فضایی را موفقیت‌آمیز بر مریخ بنشاند و آن را روی سطح مریخ حرکت دهد. فضاپیمای چینی در بخش جنوبی هامونه‌ اتوپیا در مریخ فرود آمد و سیگنال‌هایی هم به زمین فرستاد.

مجموعه مریخ‌نورد چینی

تیان‌ون- یک چین با یک مدارگرد، یک سطح‌نشین و یک مریخ‌نورد به‌صورت سیستمی کار می‌کند. این مجموعه در جولای ۲۰۲۰ با موشک لانگ مارچ پنج راهی فضا شد. کل این مجموعه در ماه فوریه وارد مدار مریخ شد، حدود سه ماه در مدار مریخ چرخید و پس از این مدت عملیات فرود روی سطح مریخ رخ داد و حدود هفت دقیقهٔ سرنوشت‌ساز طی شد و در نهایت مریخ‌نورد سالم روی سطح مریخ فرود آمد.

موشک لانگ‌مارچ هنگام پرتاب به فضا

موشک لانگ‌مارچ هنگام پرتاب به فضا

مریخ‌نورد چین «ژورونگ» نام دارد. چینی‌ها این نام را از خدای آتش باستانی چین الهام گرفته‌اند. این مریخ‌نورد به‌وسیلهٔ یک سطح شیب‌دار تاشو از فضاپیما پایین آمد. مریخ‌نورد می خواهد ترکیب اجزای مریخ را بررسی کند، همچنین قصد دارد به دنبال یخ و آب در مریخ بگردد.

همزمان با کار ژورونگ روی سطح مریخ ، مدارگرد تیان‌ون- یک در مدار مریخ خواهد چرخید و در این مدار فعالیت خواهد کرد و در حال اسکن سطح مریخ خواهد بود و اطلاعات سطح‌نشین را هم مانند یک پل ارتباطی به زمین ارسال می‌کند. براساس آخرین اطلاعات این سیستم حدود دو سال زمینی کار خواهد کرد.

چین پس از آمریکا

البته گذشته از دو کشور آمریکا و چین، شوروی هم سعی کرده بود تا کاوشگری را روی مریخ بنشاند. این مأموریت که مریخ ۳ نام داشت، دقایقی پس از نشستن روی سطح مریخ شکست خورد. در تلاشی دیگر، آژانس فضایی اروپا دو بار سعی کرد روی مریخ فرود آید که هر دو فرود نهایتی جز شکست نداشت.

مریخ‌نورد چینی در اولین تلاش‌های خود چندین عکس رنگی و سیاه‌وسفید از سطح مریخ به زمین مخابره کرد.

پس از این عکس‌ها حالا زمان حرکت مریخ‌نورد روی سطح مریخ بود. این مریخ‌نورد دارای شش چرخ است و وزن ۲۴۰ کیلوگرمی دارد. در این مریخ‌نورد موسوم به ژورونگ شش ابزار اکتشافی قرار گرفته است که قرار است سطح مریخ را به‌دقت مورد مطالعه قرار دهند.

نمونه‌ای از فضاپیمای روباتیک «تیان‌ون-۱»

نمونه‌ای از فضاپیمای روباتیک «تیان‌ون-۱»

این مریخ‌نورد در نهایت از سطح شیب‌دار پایین آمد و عملیات اکتشافی خود را آغاز کرد. ژورونگ انرژی لازم برای حرکت روی سطح مریخ را از پنل‌های خورشیدی دریافت می‌کند.

از جمله لوازمی که این مریخ‌نورد به آن مجهز است، یک رادار زیرسطحی است که توانایی دارد خاک مریخ را به‌طور دقیق اسکن کند. دوربین طیف‌نگار از دیگر تجهیزات این اکتشافگر است. از طرفی ژورونگ دارای یک ردیاب میدان مغناطیسی و یک ابزار هواشناسی هم هست.

مجموعهٔ مریخ‌نورد چینی اولین فعالیت بین سیاره‌ای چین محسوب می‌شود. تا پیش از این مأموریت، چینی‌ها تا ماه رسیده بودند. این کشور توانسته بود دو سطح‌نورد به ماه بفرستد و حتی بخشی از خاک ماه را به زمین برساند. چین برنامه دارد در سال ۲۰۲۸ مشابه چنین برنامه‌ای را در مریخ پیاده کند و خاک مریخ را به زمین انتقال دهد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

‘Unjustified’: Downing St blasts French fishermen’s blockade as disagreements over access to UK waters roll onDonald Trump calls Bitcoin 'a scam against the dollar'Denmark to reopen schools and indoor activities to ‘corona passport’ holdersBoris Johnson cancels India trip due to Covid situationWhy Covid has made it harder for young women to get jobsBMI is no way to diagnose eating disorders. So why is it still being used? | Agnes AytonG7 tax deal doesn't go far enough, campaigners say'We cannot sleep': Mothers caught in the Israel-Gaza conflictUS government considers at least some UFOs to be ‘EXTRATERRESTRIAL’ & ‘EXTRADIMENSIONAL’, ex-intel official saysCoronavirus: Patel denies No 10 pursued herd immunity policy'The clock is ticking' for summer music festival seasonDownton Abbey film sequel set for Christmas releaseCiti bank boss says staff work better in the officeBeijing tells Nato to stop hyping up China threatMore than 320 agreements to be inked at St. Petersburg International Economic ForumUS could default on national debt with ‘X Date’ looming, think tank warnsG7: What it's all about in 60 secondsGolden Globes crisis deepens as former president expelled and advisers resignChina allows couples to have three childrenHeathrow Airport to open terminal for 'red list' arrivals