مصاحبه؛ چرا ظریف موقعیت سپاه را به خطر انداخته است؟

0


مصاحبه؛ چرا ظریف موقعیت سپاه را به خطر انداخته است؟

شبکه ماهواره‌ای ایران‌اینترنشنال خبر داد به مصاحبه مشروح سه ساعته‌‌ سعید لیلاز (عضو حزب کارگزاران) که ششم اسفندماه گذشته انجام شده با محمدجواد ظریف دست یافته که بر اساس محتویات آن به نظر می‌رسد قرار بوده پس از پایان کار دولت منتشر شود، وزیر خارجه در آن از نقش قاسم سلیمانی و سپاه قدس در سیاست خارجی جمهوری اسلامی و ماجرای سرنگونی هواپیمای اوکراینی و بسیار مسایل سیاست خارجی و خصوصا برجام گزارش داده است.

ظریف در این مصاحبه درباره امنیتی شدن مسائل جمهوری اسلامی در روابط بین‌الملل می‌گوید: گروهی (سپاه پاسداران) در کشور ما در این‌که همه چیز امنیتی شود ‌منافع دارند، چرا که نقش آن‌ها پررنگ می‌شود. این گروه اقلیت علاوه‌بر آن‌که قدرت بر هم زدن شرایط را دارند، توان ایجاد موج گسترده را هم دارند.

وی گفته است: جان کری به من خبر داد که اسرائیل در سوریه دویست بار به مواضع ما ما حمله کرده است. جان کری باید به من خبر بدهد؟ آمریکا زودتر از من از عین‌الاسد خبردار شد!

وزیر امور خارجه، در جریان این مصاحبه گفته است که دیپلماسی را هزینه عملیات‌های میدانی (جنگی) کرده است. ظریف درباره تحمیل سیاست‌های سپاه به وزارت امور خارجه استراتژی جمهوری اسلامی را «جنگ‌ سردی» خواند و گفت: «من دیپلماسی را بیشتر برای میدان هزینه کردم، تا میدان برای دیپلماسی هزینه شده باشد.»

ظریف منظور خود از میدان را عملیات‌های جنگی و نظامی و دخالت نیروهای امنیتی در استراتژی دیپلماتیک کشور دانست. وی در قسمتی از این مصاحبه به همراهی خود با قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: «هیچ زمان در دوران کار من، نتوانستم به فرمانده میدان [جنگ]بگویم کاری را بکن چون در دیپلماسی نیاز دارم.»

به گفته ظریف، روسیه پیش از سفر سلیمانی تصمیمش را گرفته بود اما ادعا شد سلیمانی پوتین را قانع کرده است. حمله به سفارت عربستان و گرفتن قایق امریکایی ها به خاطر این بود که برجام انجام نشود.

در بخش دیگری از این مصاحبه ظریف با اشاره به کارشکنی روس‌ها درباره برجام می‌گوید هدف روس‌ها این بود که توافق هسته‌ای انجام نشود. به گفته ظریف آنها وقتی دیدند ما داریم به توافق می‌رسیم شروع کردند به ایجاد مانع.

ظریف در این مصاحبه همچنین درباره حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی گفته است: آقایان از همان روز اول می‌دانستند هواپیما با موشک ساقط شده است. همان روز در جلسه شورای امنیت کشور گفتم همه می‌گویند موشک به هواپیما زده شده، اصل ماجرا را بگویید تا ببینیم باید چه کنیم. اما برخوردی با من کردند که انگار کفر ابلیس گفته‌ام. گفتند برو توییت بزن و خبر اصابت موشک به هواپیما را تکذیب کن.

وزارت خارجه: قرار نبوده مصاحبه ظریف منتشر شود

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص فایل صوتی مخدوش منتشره در برخی رسانه ها با صدای ظریف در خصوص فاسم سلیمانی اظهار داشت: فایل صوتی منتشر شده از ظریف یک فایل تقطیع شده و گزینشی از یک گفتگوی داخلی ۷ ساعته است که به هیچ وجه منعکس کننده میزان احترام، تعاریف مفصل و تقدیرهایی که ایشان در ادامه گفتگو به تفصیل از تدبیر، خرد، رشادت و نقش منحصر بفرد سردار سلیمانی در توفیقات منطقه ای جمهوری اسلامی دارند، نیست.

خطیب‌زاده، با بیان این‌نکته که دوستی دیرینه و قرابت های دکتر ظریف با سردار سلیمانی بر کسی پوشیده نیست، افزود: این گفتگو صرفا برای ثبت در حافظه سازمانی دولت تدبیر و امید ضبط شده بوده و قرار به انتشار آن نبوده است و معلوم نیست توسط چه افرادی و با چه اهداف و نیاتی به صورت گزینشی در فضای مجازی منتشر شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان با بیان اینکه متاسفانه با توجه به افزایش بی اخلاقی‌های سیاسی که این روزها به صورت فزاینده شاهد آن هستیم، باید منتظر تقطیع و پخش بخش های گزینشی دیگری از این گفتگو و یا موارد مشابه هم باشیم، تاکید کرد: در صورت موافقت نهادهای ذیربط کل گفتگوی ۷ ساعته منتشر خواهد شد.

از سوی دیگر حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس با اشاره به فایل منتشر شده از مصاحبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه گفت: آقای ظریف باید راجع‌به مطالبی که در این مصاحبه مطرح کرده توضیحات لازم را بدهد.

وی افزود: آقای ظریف در این مصاحبه مطالبی را مطرح می‌کند که گویا نمی‌داند وزیر خارجه کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران است و مسائلی را به چالش می‌کشد که جزو خطوط قرمز جمهوری اسلامی است که وی در آن سمت وزارت امور خارجه را دارد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اظهار داشت: آقای ظریف پس از ۴۰ سال در حوزه دیپلماسی در جمهوری اسلامی ایران گویا هنوز متوجه خطوط قرمز نظام و خط مشی نظام در حوزه سیاست خارجی نیست.

پژمانفر خاطرنشان کرد: این قبیل افراد باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران خط مشی‌اش مبارزه با استکبار و در رأس آن‌ها آمریکای جهانخوار است و کار به گونه‌ای نیست که ما بخواهیم کشورمان را مثل کشور‌های دیگر از جمله کشور‌های غربی اداره کنیم.

چرا ظریف نسبت به جان خود و خانواده اش نگران است؟
دوشنبه، 16 فروردین ماه 1400 = 05-04 2021

ظریف نسبت به جان خود و خانواده اش نگران است و ممکن است به یک کشور خارجی پناهنده شود

در محافل خبری تهران این گمان قوت گرفته که محمد جواد ظریف به شدت بیم دارد که کوتاه مدتی پس از انتخابات ریاست جمهوری و پایان دوران خدمت حسن روحانی، عوامل تندرو رژیم که به احتمال زیاد دولت آینده را به دست خواهند گرفت و قدرت بیشتری بدست خواهند آورد، در صدد نابود ساختن او از صحنه سیاسی برآیند تا همانند محمود احمدی نژاد او را خاموش کنند.

به گفته این محافل، که خود را از آشنایان نزدیک ظریف معرفی می کنند، او بیم دارد که انتقام جویی تندروها از او، به کنار گذاشتن وی از صحنه سیاسی رژیم محدود نشود، بلکه در صدد بازداشت و محاکمه او برآیند تا فشار بیشتری بر جناحی که “اصلاح طلب” و یا “میانه رو” توصیف گردیده،آورده و درس عبرت بیاموزد و صدای خود را خاموش کند.

این محافل به رادیو پیام اسرائیل گفتند که ظریف اخیرا به شماری از نزدیکان خود گفته است که زندگی سختی دارد و از جانب تندروهای رژیم به او هشدارهای نگران کننده ای داده شده است.

ظریف بیم دارد که در پایان دوران ماموریتش، او را به جاسوسی و یا تماس با دشمنان اسلام و حکومت متهم سازند. چنین اتهامی جان او را شدیدا به خطر می اندازد.

ظریف در سال های خدمت خود در مقام وزیر امور خارجه، و برحسب وظیفه خود، با شماری از سیاستمداران آمریکایی و از جمله جان کری وزیر خارجه دولت پرزیدنت اوباما، تماس ها و مذاکرات زیادی داشته که موجب خشم تندروهای رژیم قرار گرفته است.

یک منبع خبری گفته است که ظریف در سفرهای خود به خارج، با احتیاط و پرده پوشی بسیار، احتمال اقامت در یکی از کشورهای خارجی را مورد بررسی قرار داده است. دو کشوری که مورد توجه او قرار دارد ایالات متحده و کانادا می باشد. ولی بعید است که آن کشورها حاضر به پذیرش ظریف و خانوادۀ او باشند.

سه سال پیش ظریف مورد حملات شدید تندروهای رژیم قرار گرفت و ناچار شد سیاست خود را ۱۸۰ درجه تغییر دهد و از یک دیپلمات میانه رو، به یک عامل تندرو مبدل شود و به دفاع از سیاست های خامنه ای بپردازد و نقش “ماله کش” را برای توجیه سیاست های شخص خامنه ای و جناح اصولگرا را ایفا کند. ولی جناح تندرو به او هشدار داده که اگر با تجدید تماس ها با آمریکا بر سر برجام، در صدد برآید پیشنهادهای آشتی جویانه را برای پیشبرد گفتگوها با ایالات متحده مطرح سازد، جانش به خطر خواهد افتاد و از این رو ممکن است قصد مهاجرت داشته باشد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.