موشک ضد هوایی سوریه با هدف حمله به تاسیسات اتمی دیمونا شلیک نشده بود

0ارتش اسرائیل می‌گوید موشکی که بامداد پنجشنبه، دوم اردیبهشت به جنوب این کشور اصابت کرد، با هدف مشخص و قبلی حمله به کوره اتمی دیمونا شلیک نشده بود.

سرهنگ هیدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش اسرائیل، پنجشنبه شب گفت کسی با قصد عامدانه هدف قرار دادن تاسیسات هسته‌ای دیمونا این موشک را از سوریه پرتاب نکرده بود.

شبکه دولتی کان اسرائیل نیز گفته است که این موشک، یکی از چند فروند موشکی بود که در واکنش به حمله نیروی هوایی اسرائیل به اهداف نظامی در سوریه، از سامانه دفاع هوایی سوریه شلیک شد.

این در حالی است که در برخی گزارش‌های ساعات اولیه پس از اصابت موشک سوری به خاک اسرائیل، گفته شده بود که جنگنده‌های اسرائیلی در پاسخ به موشک شلیک شده از سوریه، به حمله هوایی به منطقه «الضمیر» در حومه دمشق و نقاط دیگر اطراف پایتخت سوریه اقدام کردند.

اما سخنگوی نظامیان اسرائیل و رسانه‌های این کشور در گزارش‌های بعدی خود گفته‌اند که سامانه دفاع هوایی سوری در رهگیری موشک‌های شلیک شده از جنگنده‌های اسرائیلی، اقدام به شلیک موشک کرد و یکی از آنها که به سوی آسمان جنوب سوریه شلیک شد، تا عمق بخش جنوبی اسرائیل پرواز کرد.

بنی گانتز، وزیر دفاع و هیدای زیلبرمن، سخنگوی ارتش، گفته‌اند که موشکی که مسافت هوایی تا دیمونا در صحرای نقب را درنوردید، از نوع اس‌‌آ۵ بوده است.

موشک اس‌آی ۵ یا اس‌۲۰۰، ساخت روسیه است که بیش از ۵۰ سال سابقه کاربرد در ارتش‌های کشورهای روسیه و متحد آن را دارد.

از حدود شش سال پیش که حملات هوایی اسرائیل به سوریه، با هدف «جلوگیری از تثبیت نظامی ایران و متحدین تهران» آغاز شد، ظاهرا این نخستین بار است که سامانه دفاع هوایی سوریه، موشکی شلیک کرده که تا عمق بخش جنوبی اسرائیل رسیده است.

نظر به ۲۱۷ کیلوگرم ماده انفجاری که کلاهک موشک‌های اس‌۲۰۰ می‌تواند حمل کند، اصابت موشک به خاک اسرائیل، موجب بحث و حدیث بسیاری در میان رسانه‌ها و تحلیلگران در اسرائیل در خصوص پاسخ به آن شده است.

با وجود این، موشک شلیک شده، کلاهک انفجاری نداشته است.

وزیر دفاع اسرائیل تایید کرده که سامانه دفاع هوایی اسرائیل موشک یادشده را شناسایی و رهگیری نکرده بود ولی گفته که یک موضوع «پیچیده» مطرح است که تحقیق روی آن کماکان در جریان است.

با این حال، بنی گانتز تاکید کرده است که این رویداد نشان شکست توانمندی اسرائیل در دفاع هوایی نیست.

ساکنین منطقه اشلیم در نزدیکی شهرک دیمونا که انفجار مهیب موشک آنها را از خواب پرانده و نگران کرده بود، به رسانه‌های کشورشان گفته‌اند اگر موشک به خانه‌ها و تاسیسات اصابت کرده بود، می‌توانست منجر به یک فاجعه شود.

قطعاتی از موشک منفجر شده در استخر خالی از آب، متعلق به خانه یک خانواده ساکن در اشلیم پیدا شده بود.

رسیدن موشک به فاصله‌ای نه چندان دور از مرکز تاسیسات هسته‌ای اسرائیل که دهه‌ها در رسانه‌های جهان در مورد ماهیت فعالیت‌های آن حرف و حدیث مطرح بوده، از این نظر که دفاع هوایی اسرائیلی از این تاسیسات حساس ممکن است صد درصدی نباشد، می‌تواند یک نقطه ضعف برای اسرائیل و یا حداقل دستاویزی برای دشمنان اسرائیل محسوب شود.

اسرائیل همواره تاکید کرده که سامانه‌های دفاع هوایی آن چند لایه است و نه تنها راکت‌های کوتاه برد بلکه انواع موشک و حتی موشک‌های بالیستیک احتمالی را «شکار خواهد کرد».

موشک سوری در روزی به جنوب اسرائیل اصابت کرد که ظاهرا دفاع هوایی اسرائیل به دلیل نگرانی از واکنش احتمالی ایران و متحدینش نسبت به دو حمله اخیر منتسب به ایران نیز در اوج آماده باش بوده است.

در دو رویداد انفجار در کشتی اطلاعاتی- نظامی «ایران ساویز» متعلق به سپاه پاسداران، از طریق چسباندن مین‌ به بدنه کشتی در رویداد دو هفته پیش در آبهای دریای سرخ و سپس خرابکاری از طریق انفجار سامانه برق سایت هسته‌ای نطنز در ایران در بامداد روز ۲۲ فروردین، انگشت اتهام متوجه اسرائیل شده است.

اسرائیل نیز خود ظاهرا این اقدامات منتسب به این کشورعلیه ایران را رد نکرده و برای پاسخ به واکنش احتمالی، از جمله از سوی نیروهای حوثی متحد ایران در یمن، آمادگی نظامی ضد هوایی در بخش جنوبی اسرائیل را افزایش داده بود.

در این میان، مقامات اسرائیلی و غربی پنجشنبه خبر دادند که در حمله جنگنده‌های اسرائیلی به سوریه در بامداد پنجشنبه، شماری از سایت‌های موشک‌سازی ایران در سوریه هدف قرار گرفت.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است که بمبهای هواپیماهای اسرائیلی یک افسر سوری را کشت و سه سرباز را زخمی کرد اما ارتش سوریه تنها گفته بود که «دشمن» به ۴ سرباز این ارتش آسیب رساند.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای نوشت که این کشور «بر حق طبیعی دفاع از خود تاکید دارد» و «سازمان ملل و شورای امنیت» باید از سوریه در برابر «تجاوزات اشغالگران» حمایت کنند.منبع/a>

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.