گزارشی در باره قتل یک شهروند کُرد توسط سپاه در ماکو

0


گزارشی در باره قتل یک شهروند کُرد توسط سپاه در ماکو

هفته گذشته نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در یکی از روستاهای اطراف شهرستان ماکو یک شهروند کُرد را به قتل رسانده‌اند. بنابر اطلاعات موجود در همین راستا دو شهروند دیگر را نیز بازداشت کرده‌اند که یکی از آنان ۱۶ ساله است.

برپایه گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ (۱۴ آوریل ۲۰۲۱)، نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران ارومیه در روستای “مولیک” از توابع شهرستان ماکو که در نوار مرزی واقع شده است، منزل یک شهروند را محاصره و با سلاح سبک و نیمه سنگین منزل را به رگبار بسته‌اند.

به گفته منابع هه‌نگاو، در نتیجه تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران یک شهروند با هویت “احمد ارسن” ۴۰ ساله به شدت زخمی شده است. شاهدان عینی اعلام کرده‌اند که احمد ارسن در حالی که به شدت زخمی شده توسط نیروهای سپاه با یک پتو پیچانیده شده و وی را با خود برده‌اند و پس از دو روز به خانواده‌اش اعلام کرده‌اند احمد جانش را از دست داده‌ است.

همان روز دو شهروند دیگر به نام‌های “شهرام ارسن” ۱۶ساله (خواهرزاده احمد) و “علی” (فامیلی نامعلوم) توسط این نیروها بازداشت شده‌اند.

به گفته شاهدان عینی دو نفر دیگر در داخل منزل محاصره شده بوده‌اند که موفق به فرار شده‌اند. یکی از ساکنین روستا نیز به هه‌نگاو اعلام کرد که “نیروهای امنیتی به بهانه حضور شماری از اعضای احزاب وابسته به یک حزب کُردستانی این منزل را محاصره و به رگبار بسته‌اند”.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده ارسن، نیروهای سپاه پس از چند روز بدون اینکه هیچ توضیحی به خانواده ارسن بدهند و یا اینکه جسد وی را تحویل بدهند، آنها را ناچار کرده‌اند که مراسم ختم برگزار کنند.

گفتنیست که شهرام ارسن پس از یک هفته بازداشت با وثیقه و موقتاً از زندان‌آزاد شده است. از سرنوشت “علی” دیگر شهروند بازداشت شده هیچ خبری در دست نیست.

احمد ارسن جرد و اهل روستای “پولاکند” و راننده تاکسی بوده است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.