استقبال آمریکا، بریتانیا، ناتو و سازمان ملل از توافق احمدزی و عبدالله

0


دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان اعلام کرد که امضای موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی از سوی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گامی در راستای حرکت این کشور به دوره ای از ثبات سیاسی است.

در خبرنامه این نهاد آمده که یان کوبیش، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته که عدم ثبات سیاسی در ماه‌های گذشته تاثیرات سنگین بر اقتصاد، امنیت و حکومتداری در این کشور داشته است.

او افزوده که این موافقتنامه باید فورا به مرحله اجرا گذاشته شود و سازمان ملل نیز متعهد به حمایت از دولت افغانستان باقی می‌ماند.

کاخ سفید نیز در خبرنامه ای اعلام کرده که آمریکا امضای موافقتنامه دولت وحدت ملی از سوی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تحسین می کند.

در خبرنامه کاخ سفید آمده که امضای این موافقتنامه نهادهای سیاسی افغانستان را نزدیک تر و اطمینان به آینده را تضمین می‌کند.

کاخ سفید افزوده که آماده است با نهادهای اداری افغانستان برای موفقیت بیشتر آنان همکاری کند.

منبع تصویر، UNAMA

توضیح تصویر،

سفیر آمریکا و نماینده سازمان ملل نیز این سند را امضا کردند

سفارت بریتانیا در کابل نیز با انتشار خبرنامه ای، از توافق دو نامزد استقبال کرده و آن را “پایان بلاتکلیفی” خوانده است.

در خبرنامه سفارت بریتانیا آمده است که این توافقنامه زمینه را برای انتقال صلح آمیز و دموکراتیک قدرت در افغانستان، فراهم می‌کند.

در بخشی از این خبرنامه آمده است: “ما انتظار داریم با دولت جدید افغانستان کار نماییم تا مردم افغانستان از آینده مرفه و صلح آمیز که مستحق آن است، برخوردار شوند.”

دبیر کل ناتو نیز از امضای این موافقتنامه استقبال کرده و افزوده است که با وجود تمام چالشها، دو نامزد به تعهدات خود پایبند باقی ماندند.

آنرس فو راسموسن، می گوید: “اکنون من دو نامزد را تشویق می‌کنم که مسئولیت خود را در فضای همکاری و مشارکت به پیش ببرند.”

دبیر کل ناتو افزوده که این سازمان منتظر اعلام نتیجه انتخابات، مراسم تحلیف، انتخاب رئیس اجرایی و در نهایت امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان با ناتو و آمریکا در زودترین فرصت ممکن است.

او گفته که دو نامزد در این زمینه در کنفرانس ولز وعده داده بودند و این یکی از موارد کلیدی برای ثبات و حمایت جامعه جهانی از افغانستان است.

این نهاد افزوده که رسیدن به این توافق با مشکلات، مشارکت و از خود گذری‌های دو نامزد همراه بود و امضای این توافق احترام به روند دموکراتیک و فرصت مهم برای وحدت و ثبات افغانستان است.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی امروز با حضور در ارگ ریاست جمهوری متن یک توافقنامه چهارصفحه ای را برای تشکیل دولت وحدت ملی امضا کردند.

عکسهای این مراسم را

اینجا ببنید.

این موافقتنامه، پس از هفته‌ها مذاکره و جنجال سرانجام با میانجگری آمریکا، سازمان ملل متحد، حامد کرزی و شماری از رهبران جهادی افغانستان، شب گذشته نهایی شد و امروز به امضا رسید.

بر اساس این موافقتنامه، هردو ستاد انتخاباتی دولت وحدت ملی تشکیل خواهند داد و قدرت به صورت مساویه بین آنها تقسیم خواهد شد.

ستایش از نیروهای مسلح افغانستان

ژنرال جان کمپبل فرمانده آیساف و نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان در بیانه ای این تحول را به اشرف غنی احمدزی رئیس جمهور منتخب، دکتر عبدالله عبدالله و مردم افغانستان تبریک گفت و آن را یک گام “خیلی مهم” خواند.

او تلاش های نیروهای مسلح افغانستان در حفظ امنیت طی دو انتخابات را “شجاعانه و قهرمانانه” خواند و گفت که امکان انتقال صلح آمیز قدرت سیاسی بدون تلاش این نیروها ممکن نبود.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم طی بیانیه ای به آقای اشرف غنی تبریک گفت و افزود که آمریکا چشم انتظار همکاری نزدیک بین دکتر غنی و دکتر عبدالله در تشکیل دولت وحدت ملی است.

خانم ساکی گفت که آمریکا “مهم تر از هر کس به مردم افغانستان تبریک می گوید”. او شجاعت مردم افغانستان به خاطر شرکت در انتخابات علیرغم تهدیدهای طالبان را ستود.

او گفت که دولت وحدت ملی اکنون از یک دستور کار قوی و از مشروعیتی که میلیون ها رای دهنده به آن داده اند برخودار است.

خانم ساکی هم در بیانیه اش از تلاش های “فوق العاده” ارتش ملی افغانستان قدردانی کرد.

به علاوه او گفت آمریکا رهبری قدرتمند حامد کرزی در ۱۳ ساله گذشته را به رسمیت می شناسد؛ تلاشی که به گفته او به دستاوردهای بسیاری برای مردم افغانستان منجر شد و در نهایت اولین انتقال دموکراتیک و صلح آمیز قدرت در تاریخ افغانستان را به دنبال داشت.

خانم ساکی گفت که هرچند “در فرآیند بازشماری و رفع ابهام از آرا همه دادخواهی ها حل نشد – یا اصولا قابل حل نبود – اما نتیجه نهایی فرآیند انتخابات مشروع و نتایج شفاف است.”منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.