درخواست ۵۳۷ میلیون دلار کمک فوری برای رفع کسر بودجه افغانستان

0


مسئولان وزارت مالیه افغانستان می گویند برای رفع مشکل کسر بودجه به صورت فوری به ۵۳۷ میلیون دلار نیاز دارند.

پیشتر روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام این وزارت گزارش کرده بود که اگر این کمک صورت نگیرد، در ماه روان میلادی پرداخت حقوق بیش از پنجصد هزار کارمند دشوار خواهد بود.

اما عبدالقادر جیلانی سخنگوی وزارت مالیه می گوید دولت تا چند ماه دیگر هم توان پرداخت حقوق کارمندان را دارد.

مشکل کسر بودجه در سال مالی جاری افغانستان از زمان تصویب بودجه این کشور موجود بود اما گویا طولانی شدن روند انتخابات، این مشکل را حادتر ساخته است.

در سند بودجه سال ۱۳۹۳ افغانستان، وزارت مالیه افغانستان یادآور شده بود که کسر بودجه امسال به خاطر کاهش کمک های جهانی حدود ۴۴۶ میلیون دلار است.

عدم امضای موافقت نامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان و عدم تصویب به هنگام بعضی قوانین مهم، همانند قانون معادن از سوی وزارت مالیه دلایل اصلی کاهش کمک ها خوانده شده بود.

اکنون مقامات وزارت مالیه می گویند که طولانی شدن روند انتخابات این کسر بودجه را به مراتب بیشتر ساخته است.

عبدالقادر جیلانی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان می‌گوید که طولانی شدن روند انتخابات سبب شده که فعالیت‌های اقتصادی کم شود و ۲۵ درصد درآمدهای داخلی افغانستان کاهش یابد.

وزارت مالیه افغانستان میزان درآمد این کشور از محل جمع آوری عواید داخلی در سال جاری را ۷۱ میلیارد افغانی برآورد کرده بود.

آقای جیلانی می گوید که مشکل کسر بودجه در تمام سال جاری مالی وجود داشت اما آنها کوشیدند تا با صرفه جویی در مصارف دیگر چون سوخت خودروهای دولتی، خرید تجهیزات اداری و به تعویق انداختن سفرهای خارجی و کاهش معاشات مقامات بلند رتبه، آن را مدیریت کنند.

او تاکید دارد که اکنون دولت افغانستان برای حل این مشکل از جامعه جهانی و حکومت آمریکا خواهان کمک ۵۳۷ میلیون دلاری شده است.

توضیح تصویر،

وزیر مالیه افغانستان: بحران انتخابات پنج میلیارد دلار به اقتصاد ما صدمه زده است

او امیدوار است که این کمک هر چه زودتر به دولت افغانستان برسد و مصارف دولت افغانستان به حالت عادی برگردد.

سخنگوی وزارت مالیه می گوید دولت توانایی پرداخت معاشات کارمندان دولت را تا چند ماه آینده هم دارد اما اگر این کمک به موقع نرسد با چالش‌های مالی مواجه خواهد شد.

سخنگوی وزارت مالیه همچنین تاکید می‌کند که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری باید هر چه زودتر اعلام شود تا اعتماد سرمایه گذاران دوباره احیا شود و فعالیت‌های اقتصادی در این کشور رونق بگیرد و از این را عواید داخلی کشور افزایش یابد تا آنها در بودجه سال آینده نیز با مشکل رو به رو نشوند.

پیش از این حضرت عمر زاخیلوال، وزیر مالیه/ دارایی افغانستان نیز گفته بود که طولانی شدن روند انتخابات در افغانستان بیش از ۵ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور صدمه زده و در حدود ۶ میلیارد دلار سرمایه شخصی مردم نیز از این کشور خارج شده است.

مجموع بودجه عادی و توسعه‌ای مورد نیاز وزارت و نهادهای دولت افغانستان درسال جاری مالی ۷.۹ میلیارد دلار اعلام شده بود.

از این مقدار ۲.۳ میلیارد دلار از منابع داخلی و ۵.۱ میلیارد دلار از کمک‌های منابع خارجی باید تامین می‌شد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.