سران جهادی و قوای سه گانه افغانستان با نامزدان انتخابات وارد گفت‌وگو می‌شوند

0


انتظار می‌رود نشست رهبران جهادی و روسای قوای سه گانه با دو نامزد فردا برگزار شود

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

انتظار می‌رود نشست رهبران جهادی و روسای قوای سه گانه با دو نامزد فردا برگزار شود

حکومت افغانستان می‌گوید که برای رسیدن به “نتیجه فوری و سریع” قرار است بزرگان جهادی و سران قوای سه گانه با دو نامزد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری گفت‌وگو کنند.

این تصمیم در نشست امروز حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با رهبران جهادی و سران دولتی دولت اتخاذ شده است.

آقای کرزی برای بحث در مورد انتخابات، جلسه‌ای با اشتراک رهبران جهادی برگزار کرد. در این جلسه به اساس خبرنامه ریاست جمهوری، “بزرگان حاضر از به درازا کشیدن روند انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی” کرده‌اند.

این نشست قبل از ظهر امروز با حضور صبغت‌الله مجددی، سید احمد گیلانی، عبدرب‌الرسول سیاف، قیام‌الدین کشاف، نعمت‌الله شهرانی و محمد اسماعیل از چهره‌های جهادی و روسای دو مجلس و رئیس دادگاه عالی برگزار شد.

در خبرنامه ریاست جمهوری آمده که بزرگان جهادی و سران قوای سه گانه نسبت به گفت‌وگوهای بی‌نتیجه میان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری “نگرانی شدید” خود را ابراز کرده و تصمیم گرفته شد تا فردا برای رسیدن به نتیجه فوری و سریع و قبل از اعلام نتایج بررسی‌ها، دیداری داشته باشند.

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

حامد کرزی گفته است که آمریکا از ابتدا در ماجرای انتخابات به گونه فعال دخیل بوده

رئیس جمهور کرزی و دو معاونش هم از این تصمیم استقبال کرده و گفته اند که از این اقدام پشتیبانی می‌کنند.

حدود یک سال از آغاز روند انتخابات جنجالی ریاست جمهوری افغانستان می‌گذرد اما تاکنون نتیجه این انتخابات که در دو دور برگزار شد، روشن نیست و دو نامزد هم برای تشکیل دولت وحدت ملی به اساس طرح آمریکا، به توافقی دست نیافته اند.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان به دنبال پایان روند بررسی و ابطال آرای مشکوک، گزارش کاری خود را به کمیسیون انتخابات فرستاده و انتظار می‌رود که نتیجه انتخابات در روزهای آینده اعلام شود.

عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی در سه ماه گذشته گفت‌وگوهای دو جانبه و چند جانبه زیادی با نمایندگان آمریکا، دفتر سیاسی سازمان ملل و حامد کرزی پشت سرگذاشته اند اما چانه زنی بر سر صلاحیت‌های پست اجرایی، چگونگی تقسیم قدرت و نحوه تشکیل دولت وحدت ملی بی نتیجه مانده است.

روز گذشته نیز جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل و دانیل فلدمن نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان با حامد کرزی در کاخ ریاست جمهوری در مورد روند انتخابات و دیدار کرده‌اند.

آقای کرزی به نماینده ویژه و سفیر آمریکا گفته که “آمریکا از آغاز روند انتخابات ریاست جمهوری به گونه فعال دخیل بوده و ایجاب می‌کند که در به موفقیت رسیدن این روند مجدانه عمل کند.”

او گفته که روند انتخابات “بیش از حد تحمل” طولانی شده و مردم افغانستان نگرانی شدید دارند. در خبرنامه ریاست جمهوری توضیحات زیاد داده نشده اما از قول آقای کرزی آمده که “افغانستان نباید میدان رقابت‌های کشورهای خارجی شود… و آمریکا در رابطه به اوضاع افغانستان فضای تفاهم با سایر کشورها را جست‌‎وجو کند.”

قرار بود مراسم انتقال قدرت در اوایل ماه آگست/اوت برگزار شود اما جنجال های انتخاباتی سبب شد که سازمان ملل این روند را برای یک ماه تا اوایل سپتامبر به تاخیر بیاندازد، تاریخ دومی هم از سوی سازمان ملل به زمان نا مشخصی به تعویق افتاد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.