عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت افغانستان

0


عبدالله عبدالله
توضیح تصویر،

عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله در۳۰ سنبله/ شهریور، از سوی محمدیوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به عنوان رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی اعلام شد.

آقای عبدالله ۵۵ ساله، دانش آموخته رشته پزشکی چشم دانشگاه کابل است. مادرش فارسی زبان است و از پنجشیر، پدرش پشتون و از قندهار.

آقای عبدالله دست کم در دو دهه گذشته همواره در صحنه سیاست حضور فعال داشته است و در یک دهه گذشته رهبری اپوزیسیون سیاسی دولت کنونی افغانستان را به عهده داشت.

عبدالله عبدالله در سال ۱۳۶۳ خورشیدی به پاکستان رفت و به گروه‌های جهادی پیوست. به زودی توانست در حزب جمعیت اسلامی به رهبری برهان‌الدین ربانی، جای پایی برای خود باز کند و اعتماد احمدشاه مسعود فرمانده ارشد حزب را جلب کند.

دکتر عبدالله در سال‌های مقاومت علیه رژیم طالبان، وزیر خارجه دولت به رهبری برهان‌الدین ربانی بود و پس از قتل احمدشاه مسعود در ۲۰۰۱ در رسانه‌های بین‌المللی به نمایندگی از جبهه مقاومت علیه طالبان سخن می‌گفت.

پس از پیروزی مجاهدین، از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵ زمانی که احمدشاه مسعود وزیر دفاع بود، به عنوان رئیس دفتر و سخنگوی وزیر دفاع کار می‌کرد. پس از سقوط طالبان براساس توافقنامه بن وزیر خارجه اداره موقت به رهبری حامد کرزی شد و در دولت انتقالی هم در سمت خود باقی ماند.

اما پس از سال ۱۳۸۳، آقای عبدالله در کابینه دولت منتخب حامد کرزی راه نیافت و از دولت کنار گذاشته شد.

در همه این سالها به عنوان منتقد حامدکرزی باقی ماند و دولت به رهبری آقای کرزی را آغشته به فساد خواند و ائتلافی موسوم به تغییر و امید را ایجاد کرد.

عبدالله عبدالله در انتخابات سال ۲۰۰۹ میلادی رقیب اصلی حامد کرزی بود. اما به دلیل آنچه عدم اعتماد به کمیسیون انتخابات خواند، از رفتن به دور دوم انتخابات منصرف شد.

برقراری نظام پارلمانی از خواست‌های اصلی آقای عبدالله در انتخابات سال ۲۰۰۹ میلادی بود و در انتخابات سال ۲۰۱۴ نیز تمرکززدایی شعار اصلی بود.

در نتیجه توافقنامه سیاسی که بین او و آقای احمدزی امضا شده و اساس دولت وحدت ملی خوانده می‌شود، آقای عبدالله، رئیس اجرایی است که اختیارات یک نخست‌وزیر را دارد و دولت مکلف است دو سال بعد با برگزاری لویه جرگه ایجاد سمت صدارت را به رای جرگه بگذارد.

آقای عبدالله در دور اول انتخابات ریاست جمهوری که در ۱۶ حمل/فروردین برگزار شد، توانست با کسب (۴۴.۹) درصد پیشتاز انتخابات شود.

بعد از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۲۴ جوزا، او به روند برگزاری و شمارش آرا اعتراض کرد و هواداران او به اعتراضات خیابانی پرداختند و کمیسیون انتخابات را متهم به حمایت از نامزد رقیب کرد.

آقای عبدالله بعد از آن اعلام کرد که نتیجه انتخابات را نمی‌پذیرد و در۲۱ سرطان با سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا، دو نامزد توافق کردند که تمام آرای دور دوم انتخابات بررسی مجدد شود.

سرانجام پس از میانجیگری آمریکا، سازمان ملل‌ متحد و حامد کرزی، به تشکیل دولت وحدت ملی با رقیبش اشرف غنی احمدزی توافق کرد و سمت اجرایی در حکومت وحدت ملی را پذیرفت.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.