نامزدهای انتخابات افغانستان بر سر تشکیل دولت وحدت ملی به توافق رسیدند

0


عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی دو نامزد اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان هستند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی دو نامزد اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان هستند

اعضای ارشد ستادهای دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند که تمام اختلافات دو طرف بر سر تشکیل دولت وحدت ملی برطرف شده است.

به گفته نمایندگان ستادهای عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی، موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان فردا امضا می‌شود.

هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که دو طرف، متن توافقنامه‌ای را تنظیم کرده‌اند که در چهار صفحه است و جزئیات تقسیم قدرت و چگونگی تشکیل دولت وحدت ملی را شامل می‌شود.

به گفته خبرنگار ما، اعضای ستاد عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی می‌گویند که اختلافاتشان کاملا حل شده است و دو طرف بر سر تقسیم ۵۰-۵۰ قدرت در قوه مجریه و قوه قضاییه توافق کرده‌اند.

نخستین دور انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان فروردین ماه امسال برگزار شد و در پی آن، دو نامزد از بین هشت نامزد انتخابات، به دور دوم رفتند. دومین دور این انتخابات هم خرداد ماه برگزار شد.

قرار بود با اعلام نتیجه نهایی انتخابات، مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید افغانستان حدود دو ماه پیش برگزار شود، اما اختلافات بر سر نتایج انتخابات، اعلام نتیجه را به تاخیر انداخت.

ستاد عبدالله عبدالله اصلی‌ترین معترض به اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان بوده است و دو طرف بر سر این موضوع، اختلافاتی جدی داشته‌اند، ولی دو عضو ستاد اشرف‌غنی احمدزی به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند که در این زمینه هم پیشرفت زیادی حاصل شده است.

در پی میانجی‌گری سازمان ملل متحد و آمریکا، دو نامزد انتخابات توافق کرده‌اند که با پایان بررسی‌ها و اعلام نتیجه نهایی، دولت “وحدت ملی” تشکیل دهند.

در ماه‌های گذشته، چندین‌‎بار گزارش‌هایی از توافق دو طرف منتشر شد، ولی به مرحله نهایی نرسید.

هارون نجفی‌زاده می‌گوید که تا وقتی دو نامزد انتخابات، توافقنامه‌ای امضا نکرده‌اند، نمی‌توان از نهایی شدن توافق اخیر اطمینان حاصل کرد، ولی هر دو نامزد در حضور حامد کرزی، رئیس‌جمهور و بسیاری از رهبران جهادی در کاخ ریاست‌جمهوری در کابل گفته‌اند که بر سر تشکیل دولت وحدت ملی، اختلافی ندارند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.