ابراز امیدواری دولت ایران برای خروج از رکود اقتصادی تا یک سال و نیم دیگر

0


آقای نجفی می گوید که تا یک سال و نیم دیگر اقتصاد ایران از رکود خارج می شود

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

آقای نجفی می گوید که تا یک سال و نیم دیگر اقتصاد ایران از رکود خارج می شود

محمد علی نجفی دبیر ستاد اقتصادی دولت ایران ابراز امیدواری کرده که با اجرای برنامه اقتصادی که دولت تهیه کرده اقتصاد ایران در یک سال و نیم آینده از رکود خارج شود.

اقتصاد ایران از سال ۱۳۹۱ وارد رکود شده است. این رکود همچنان ادامه دارد و دولت حسن روحانی با انتشار برنامه ای می گوید که درصدد است با کاهش تورم، اقتصاد ایران را رکود خارج کند.

رشد اقتصادی ایران در اوج دوره رکود به منفی ۵.۸ درصد و تورم نیز به بالای ۴۰ درصد رسید و گزارش های تازه نشان می دهد که تورم به مرز ۲۶ درصد کاهش پیدا کرده و رشد اقتصادی نیز به منفی ۲.۲ درصد رسیده است.

آقای نجفی می گوید که هدف

بسته اقتصادی دولت “کاهش همزمان تورم و خروج کشور از رکود اقتصادی است.”

در شرایطی که رشد اقتصادی ایران همچنان منفی است، دبیر ستاد اقتصادی دولت گفته است: “در صورت اجرای درست این بسته، رشد اقتصادی کشور در پایان سال ۹۳ و ۹۴ به دو تا چهار درصد برسد که در صورت تحقق، این اتفاق بزرگی در اقتصادی ملی می افتد.”

دولت ایران برای خروج از بحران اقتصادی ابتدا گزارشی از چگونگی بروز رکود اقتصادی در سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ منتشر کرد و بعد از آن برنامه‌ای ارائه داد که چطور می خواهد از رکود فعلی خارج شود.

دولت از کارشناسان خواسته بود نظرات خود را در باره برنامه دولت ارائه دهند و در پی آن احمد توکلی و الیاس نادران دو نماینده اقتصاددان مجلس نسبت این گزارش واکنش نشان داده و ایراداتی را نسبت به ان وارد کردند.

این دو نماینده مجلس کلیات برنامه دولت را “نسخه صندوق بین المللی پول” توصیف کرده و گفته اند که این برنامه جز در چند کشور “در بقیه کشورها به شکست انجامید.”

به عقیده آنها این “نسخه از آغاز دولت سازندگی (دولت اکبر هاشمی رفسنجانی) تا کنون در کشور کم و بیش در حال اجراست و خود یکی از عوامل مهم وضع موجود است.”

این دو نماینده در عین حال تاکید کرده اند که راه حل های ارائه شده از سوی دولت با “رویکردی واقع بینانه و درست” آغاز می‌شود که “آن تعقیب راه حل های ضد رکودی و غیر تورمی است.”

دبیر ستاد اقتصادی دولت از انتقادات این دو نماینده مجلس و دیگر کارشناسان اقتصادی استقبال کرده و گفته از نظر همه متخصصان و کارشناسان استفاده خواهد شد و به انتقادات هم “پاسخ” داده می شود.

آقای نجفی گفته که این برنامه در شرایط ادامه تحریم ها نوشته شده است و در صورت “لغو تحریم ها سرعت اجرای این بسته اقتصادی بیش از پیش فراهم می شود.”

دولت آقای روحانی تاکید دارد که این برنامه ای دراز مدت و جامع نیست و تنها برای شرایط رکود فعلی اقتصاد ایران تهیه شده است و برای خروج از این وضعیت اجرا می شود.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.