ابراز امیدواری هواپیمایی جمهوری اسلامی در مورد تفاهم با بوئینگ و ایرباس

0


خبرگزاری ایسنا تاکید  کرده که از حدود ۲۵۰ فروند هواپیمای مسافری در ایران، ۱۰۸ هواپیما زمین‌گیر هستند

منبع تصویر، MEHR

توضیح تصویر،

خبرگزاری ایسنا تاکید کرده که از حدود ۲۵۰ فروند هواپیمای مسافری در ایران، ۱۰۸ هواپیما زمین‌گیر هستند

محمدرضا خوشنویسان، معاون بازرگانی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)، مذاکره با “چند شرکت بزرگ از جمله بوئینگ و ایرباس” برای تهیه قطعات یدکی مورد نیاز هواپیماهای ایرانی را “مثبت و امیدوارکننده” خواند.

آقای خوشنویسان دوشنبه ۱۳ مرداد (۴ اوت) به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت بر مبنای جلساتی که در ماه‌های گذشته با این شرکت‌ها برگزار شده “تفاهم‌نامه‌ای تنظیم می‌شود که البته برای تایید نهایی باید مجوز رسمی خزانه‌داری آمریکا را دریافت کند و سپس مبادلات مدنظر، نهایی شود.”

ایسنا با ابراز امیدواری در مورد “به پرواز در آمدن مجدد هواپیماهای زمین‌گیر”، افزوده است که از حدود ۲۵۰ فروند هواپیمای مسافری در ایران، ۱۰۸ هواپیما زمین‌گیر هستند.

صدور مجوز فروش قطعات هواپیماهای مسافربری، بخشی از توافق هسته‌ای ژنو است که به موجب آن، برخی از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی، مجاز به مذاکره با ایران برای فروش قطعات هواپیما شده‌اند.

صنعت هوانوردی ایران، از ۳۵ سال پیش در معرض تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارد که راه فروش قطعات یدکی به ایران از سوی شرکت‌های آمریکایی (همچون بوئینگ) یا شرکت‌های اروپایی همکار آنها (از قبیل ایرباس) را سد کرد.

درفشاری جداگانه بر صنعت هوانوردی ایران، دولت آمریکا در تیر ماه ۱۳۹۰، شرکت‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) و ایران ایرتور را به اتهام “نقض تحریم‌های بین‌المللی، ارتباط با سپاه پاسداران و کمک به انتقال تسلیحات به حزب الله لبنان” تحریم کرد.

ایالات متحده علاوه بر این تحریم، در شهریور ۱۳۹۱ هم ۱۱۷ هواپیمای ایرانی را که به گفته وزارت دارایی آمریکا “در پوشش کمک‌های انسان دوستانه به دولت سوریه کمک می‌کنند”، در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

این هواپیماها، متعلق به شرکت‌های هوایی ایران ایر، ماهان ایر و یاس ایر بودند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.