ارزش شاخص بورس تهران کاهش یافت

0


تحولات بازار بورس در روز هفتم تیر-منبع: وبسایت بورس اوراق بهادار تهران
توضیح تصویر،

تحولات بازار بورس در روز هفتم تیر-منبع: وبسایت بورس اوراق بهادار تهران

شاخص کل بورس تهران در معاملات روز شنبه، هفتم تیر، روندی نزولی داشت و قیمت سهام بیشتر شرکت‌ها کاهش یافت.

براساس گزارش‌ها، با آغاز فعالیت‌های بورس تهران در اولین روز هفته دوم تیرماه، بخش عمده‌ای از معامله‌گران به دنبال فروش سهام بودند و به همین دلیل، حجم عرضه‌ها و صف فروش بیشتر نمادهای بورس قابل توجه بود و زمینه‌ساز افت شدید شاخص کل بورس شد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده است که درخواست فروش سهام در بخش صنعت خودرو به حدی بود که صف‌های فروش متعددی تشکیل شد و دو خودروساز مطرح “در جمع سه صف برتر فروش بورس” بودند.

حجم و ارزش معاملات نیز کاهش شدیدی داشت و در مجموع ۲۹۱ میلیون سهم به ارزش ۹۵ میلیارد تومان معامله شد. ارزش بازار در پایان معاملات این روز هم حدود ۳۴۱ هزار میلیارد تومان گزارش شد و گفته می‌شود که بازدهی بازار بورس به حدود منفی ۱۰ درصد رسیده است.

با افزایش امیدها به بهبود وضعیت اقتصادی ایران در حدود یک سال پیش، شاخص کل بورس تهران رشد قابل توجهی داشت و ارزش بازار به تدریج تا ۴۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. اما این شاخص از اواخر سال گذشته تاکنون، روندی نزولی داشته است.

فرارسیدن فصل مجامع شرکت‌ها یکی از دلایل افت قیمت‌ها در بازار خوانده می‌شود؛ به طور سنتی در این وقت سال و تا زمانی که سود سهام شرکت‌ها اعلام شود، قیمت‌ها با کاهش روبه‌رو هستند.

گفته می‌شود که عوامل روانی هم از اصلی‌ترین دلایل رکود کنونی بازار بورس هستند و به طور مشخص، معامله‌گران به مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ چشم دوخته‌اند. بازار بورس نزدیک به یک سال پیش و با انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهوری ایران، اندکی رونق یافت و این شرایط، در پی توافق ایران و گروه ۱+۵ در نشستی در آذر ماه ۱۳۹۲ در ژنو تقویت شد.

مهلت مذاکره‌کنندگان هسته‌ای در چارچوب توافق ژنو برای نهایی کردن متن توافقنامه، نزدیک به سه هفته دیگر تمام می‌شود و به نظر می‌رسد که بازار بورس تهران هم در انتظار نتیجه این مذاکرات است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.