اموال بابک زنجانی ‘به وزارت نفت منتقل می‌شود’

0


بابک زنجانی دی ماه سال گذشته دستگیر و به زندان اوین منتقل شد
توضیح تصویر،

بابک زنجانی دی ماه سال گذشته دستگیر و به زندان اوین منتقل شد

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت ایران را دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اعلام کرده و گفته است که به جای منابع وزارت نفت که در اختیار آقای زنجانی بود، اموال وی به حساب وزارت نفت منتقل می‌شود.

آقای سیف گفته است که ارزش اموال شناسایی شده آقای زنجانی سه هزار میلیارد تومان است و قرار است بر اساس کارشناسی ها به حساب وزارت نفت واریز شود.

بابک زنجانی در روز نهم دی ماه سال گذشته (۳۰ دسامبر ۲۰۱۳) دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او که گفته می شد بعد از تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران با وزارت نفت ایران در دولت محمود احمدی نژاد در فروش نفت و انتقال پول آن همکاری می کرد، متهم است که بخشی از پول فروش نفت را به وزارت نفت پرداخت نکرده است.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران بدهی آقای زنجانی به این وزارتخانه را بیش از هشت هزار میلیارد تومان (حدود دو و نیم میلیارد دلار) اعلام کرده و گفته بود که این وزارتخانه پولش را می خواهد و اموال به درد این وزارتخانه نمی خورد.

اما دو روز پیش غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور گفت که وزارت نفت اعلام کرده “به او دلار و ارز داده ایم و پولمان را نقد به دلار یا ریال می خواهیم، ولی قوه قضائیه با وزارت نفت توافق کرده که اموال زنجانی شناسایی شود و به عنوان بدهی به وزارت نفت منتقل شود.”

به گفته آقای اژه ای، بابک زنجانی “بخشی از ارز را به صورت نقدی گرفته و ما به دنبال این هستیم بدانیم این پول کجا رفته و اگر این وجوه موجود است، کجاست و چطور می توان آن به وزارت نفت بازگرداند.”

آقای زنجانی پیشتر گفته بود که به دلیل تحریم ها بخشی از ارز حاصل از فروش نفت به وزارت نفت منتقل نشده است، اما آقای اژه ای گفته که “تا امروز مشخص نشده او اموالی در خارج از کشور دارد یا نه. هیات هایی به کشورهای مالزی و همسایه فرستاده شد تا ادعاهای او را بررسی کنند و دیدند که اموالی در خارج ندارد.”

آقای زنجانی که ۴۲ ساله دارد گفته بود ۶۴ شرکت و ۱۷ هزار کارمند در داخل و خارج از کشور دارد.

اتحادیه اروپا و آمریکا آقای زنجانی را به دلیل نقش داشتن در دور زدن تحریم ها و پولشویی، تحریم کرده اند. آقای زنجانی پیش از دستگیری گفته بود که “در دو -سه سال گذشته بیش از ۱۷ میلیارد از درآمد حاصل از فروش نفت را به ایران منتقل کرده است.”منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.