بوئینگ: برای تامین قطعات هواپیما با ایران‌ایر توافق کرده‌ایم

0


بیش از سه دهه از عمر هواپیماهای بوئینگ شرکت ایران‌ایر می‌گذرد

منبع تصویر، AirTeamImages

توضیح تصویر،

بیش از سه دهه از عمر هواپیماهای بوئینگ شرکت ایران‌ایر می‌گذرد

شرکت هواپیماسازی بوئینگ بر سر تامین قطعات هواپیما و ارائه خدمات مربوط به ایمنی پرواز با ایران‌ایر، شرکت هواپیمایی دولتی ایران، به توافق رسیده است.

براساس اسنادی که بوئینگ به کمیسیون نظارت بر بازار اوراق بهادار آمریکا ارائه کرده است، خدمات و کالاهای مرتبط با ایمنی پرواز به ایران‌ایر فروخته خواهد شد. از جمله کتابچه‌های راهنما و نقشه‌های ناوبری مورد نیاز و توصیه‌های مربوط به تغییر قطعات و معاینه بدنه هواپیما در اختیار شرکت هواپیمایی دولتی ایران گذاشته می‌شود.

بوئینگ گفته است که مذاکرات مربوط به این توافق در جریان بوده و هنوز قرارداد آن نهایی نشده است.

صنعت هواپیمایی ایران در چند دهه اخیر مشمول تحریم‌های بین‌المللی بوده است و به طور مشخص، از سال ۱۳۵۸ و تحولات روابط ایران و آمریکا پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران، شرکت بوئینگ هیچ تجارتی با ایران نداشته است.

اما در فروردین ماه امسال

اعلام شد که بوئینگ توانسته است از وزارت دارایی آمریکا مجوز لازم را برای تعمیر و فروش قطعات هواپیما به ایران بگیرد.

این مجوز در پی توافق ایران و گروه ۱+۵ در آذر ماه سال گذشته که به توافقنامه ژنو معروف است، صادر شد. با این حال، بوئینگ همچنان نمی‌تواند به ایران هواپیمای نو بفروشد.

محدودیت‌های بین‌المللی صنعت هواپیمایی ایران در چند دهه اخیر باعث شده است ناوگان هوایی ایران به تدریج فرسوده شود و عملا استفاده از بخشی از هواپیماهای مسافربری در شبکه حمل‌ونقل هوایی غیرممکن بوده است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.