دادگاه حقوق بشر اروپا دولت روسیه را به پرداخت غرامت نفتی محکوم کرد

0


میخائیل خودرووسکی سهامدار اصلی یوکوس و از مخالفان ولادیمیر پوتین بود

منبع تصویر، epa

توضیح تصویر،

میخائیل خودرووسکی سهامدار اصلی یوکوس و از مخالفان ولادیمیر پوتین بود

دادگاه حقوق بشر اروپا رای داده است که دولت روسیه باید به سهامداران یک شرکت نفتی غرامت پرداخت کند.

روز پنجشنبه، ٩ تیر (٣٠ ژوئیه)، دادگاه حقوق بشر اروپا به دولت روسیه دستور داد تا مبلغ یک میلیارد و نهصد میلیون روبل (معادل دو و نیم میلیارد دلار) را به عنوان غرامت به گروهی از سهامداران شرکت نفتی یوکوس بپردازد. دولت روسیه این شرکت نفتی را ده سال پیش منحل کرد.

روز دوشبنه این هفته هم یک دادگاه بین‌المللی به دولت روسیه دستور داد تا مبلغ پنجاه میلیارد دلار به سهامدار اصلی سابق این شرکت پرداخت کند. رای روز پنجشنبه شامل سهامدارانی می‌شود که در رای دادگاه قبلی منظور نشده بودند.

شرکت یوکوس به میخائیل خودرووسکی، از مخالفان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تعلق داشت که با استفاده از ثروت خود، به احزاب مخالف دولت کمک مالی می‌کرد. آقای خودرووسکی بیش از ده سال پیش بازداشت، محاکمه و زندانی شد و تا ماه دسامبر سال گذشته، که مشمول عفو قرار گرفت، در زندان بود.

حکم روز پنجشنبه دادگاه به دادخواست پنجاه و پنج هزار سهامدار سابق این شرکت ارتباط دارد که خواستار دریافت حدود سی و هشت میلیارد دلار غرامت شده بودند. این غرامت از جمله شامل شش میلیارد دلار سرمایه گذاری توسط صندوق‌های بازنشستگی و سایر نهادهای مالی آمریکایی است.

منبع تصویر، epa

توضیح تصویر،

دادگاه حقوق بشر اروپایی دولت روسیه را به پرداخت دهها میلیارد دلار غرامت محکوم کرده است

براساس رای دادگاه، دولت روسیه باید تا شش ماه دیگر برنامه اجرایی پرداخت غرامت به شاکیان را تهیه کند.

رای روز پنجشنبه، دومین رای دادگاه حقوق بشر در ارتباط با پرونده یوکوس است. در سال ٢٠١١، این دادگاه حکم کرد که دولت روسیه سه ماده از کنوانسیون حقوق بشر اروپا از جمله حق برخورداری از محاکمه منصفانه را در ارتباط با این پرونده نقض کرده و مجازات صادر شده توسط محاکم روسی با اتهام وارده تناسبی نداشته است.

در عین حال، دادگاه این اتهام را نپذیرفت که دولت روسیه برای انحلال یوکوس از رویه قضایی سوء‌استفاده کرده است. پرونده مربوط به یوکوس در دادگاه روسیه به اتهامات مالیاتی ارتباط داشت که سرانجام به انحلال این شرکت در سال ٢٠٠٧ منجر شد.

دولت روسیه رای دادگاه حقوق بشر را دارای انگیزه سیاسی دانسته است.

دادگاه حقوق بشر اروپا، مستقر در استراسبورگ، توسط شورای اروپا و براساس کنوانسیون حقوق بشر اروپا تاسیس شده است. از سال ١٩٩٦، روسیه عضو این شورا بوده است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.