رئیس مجلس ایران ‘ارزان’ فروختن گاز به پتروشیمی‌ها را غیرقانونی اعلام کرد

0


علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، مصوبه هیات وزیران درباره قیمت گاز فروخته‌شده به شرکت‌های پتروشیمی ایرانی را به همراه چهار مصوبه دیگر غیرقانونی اعلام کرد.

آقای لاریجانی در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور، تذکر داده است که مطابق قانون بودجه سال ١٣٩٣ “قیمت پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در چهارچوب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به گونه‌ای تعیین می‌گردد که از سیزده (۱۳) سنت در هر متر مکعب کمتر نشود.”

این در حالی است که بنا به مصوبه هیات وزیران نرخ گاز برای مصارف پتروشیمی‌ها ۲۶۵۰ ریال (حدود ٨ سنت با احتساب دلار حدودا ٣٢٠٠ تومانی) در هر متر مکعب تعیین شده است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفته است که قیمت تعیین شده غیرقانونی نیست، چرا که “قانون بودجه سال ۹۳ در این رابطه قیمت گاز خوارک پتروشیمی‌ها را معادل ۱۳ سنت تعیین کرده است، اما دولت تنها قیمت گاز مصرفی پتروشیمی‌ها را معادل ۱۰ سنت تعیین کرده بنابراین این دو موضوع با هم متفاوت هستند.”

او گفته است: “وقتی قیمت خوراک و سوخت را برای انجام امور محاسباتی و عملیاتی تلفیق کنیم، قیمت‌‌ همان ۲۶۵ تومان یا ۱۰ سنت تعیین می‌شود.”

تعیین قیمت گاز فروخته‌شده به شرکت‌های پتروشیمی یکی از موارد اختلاف‌برانگیز در جریان تدوین و تصویب بودجه سال ١٣٩٣ در ایران بود. برخی می‌گفتند دولت گاز خوراک شرکت‌های پتروشیمی را ارزان در اختیار آنها می‌گذارد و این به نوعی “رانت” محسوب می‌شود.

پیش از این گاز با قیمتی حدود ٧ سنت به پتروشیمی‌ها فروخته می‌شد و اکثریت نمایندگان مجلس خواهان افزایش این قیمت بودند و سرانجام پس از کش و قوس‌هایی قیمت ١٣ سنت در بودجه تصویب شد.

به گفته رضا کسایی‌زاده، مدیرعامل وقت شرکت ملی گاز، ایران در سال ٢٠٠٩ به ازای هر متر مکعب گاز وارداتی چیزی حدود ٣۵ سنت به ترکمنستان می‌پرداخته است.

شرکت‌های پتروشیمی در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در ایران داشته‌اند و محصولات پتروشیمی بخش زیادی از صادرات غیرنفتی ایران را تشکیل می‌دهند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.