رئیس کل بانک مرکزی ایران: یک چهارم فعالیت های بانکی زیر نظر ما نیست

0


ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران در نشست استانداران کشور گفته است حدود ۲۵ درصد از فعالیت های پولی خارج از نظارت بانک مرکزی انجام می شود.

آقای سیف از استانداران خواسته که “با حساسیت نسبت به این مسئله، با موسسات غیرمجاز برخورد کنند.”

این در حالی است که بانک مرکزی مرجع اصلی “تنظیم کننده نظام پولی و اعتباری” و یکی از مهمترین مسئولیت های آن “نظارت بر بانکها و موسسات اعتباری” است.

در سالهای گذشته موسسات مالی و اعتباری زیادی که عمدتا وابسته به نهادهای دولتی بودند، در ایران شکل گرفتند و برخی از آنها در دولت محمود احمدی نژاد مجوز بانک خصوصی دریافت کرده اند.

تعداد از موسسات قرض الحسنه و مالی واعتباری هم در سالهای اخیر ورشکست شده و مشکلاتی را برای سپرده گذاران فراهم کردند. بانک مرکزی هم سالهاست که تلاش می کند تا موسسات مالی و اعتباری را ساماندهی کند اما شواهد نشان می دهد که موفقیت چندانی در این زمینه نداشته است.

گزارشها نشان می دهد که بخشی از موسسات مالی و اعتباری و بانکی هنوز مجوز رسمی فعالیت ندارند اما شعب آنها در مناطق مختلف فعالیت می کنند.

نمونه آن بانک های آینده و مهر اقتصاد است که در فهرست بانک های دارای مجوز بانک مرکزی جای ندارند ولی مدتهاست که به فعالیت بانکی در سراسر ایران ادامه می دهند.

بانک آینده که از بانک لغو امتیاز شده تات و موسسه مالی اعتباری صالحین و موسسه مالی و اعتباری آتی تشکیل شده، بنابر قوانین بانکی باید شرایط خود را با مقررات و قوانین بانکی هماهنگ می کرد برای همین هم نامش تا مدتها در فهرست بانک های در شرف تاسیس بانک مرکزی قرار داشت اما اکنون نامی از این بانک در فهرست بانک مرکزی به چشم نمی خورد.

بانک مهر اقتصاد هم که یک صندوق قرض الحسنه به نام صندوق ذخیره بسیجیان بود و سالها با همین نام فعالیت می کرد از چند سال پیش با عنوان بانک فعالیت می کند. این بانک ابتدا نامش بانک مهر بود و اکنون به بانک مهر اقتصاد تغییر نام داده ولی نامش در فهرست بانک های دارای مجوز بانک مرکزی وجود ندارد.

گفته می شود این بانک که از نهادهای مالی وابسته به سپاه پاسداران است، نزدیک به ۷۰۰ شعبه در سراسر کشور دارد.

علاوه بر این تعدادی از بانک های خصوصی هم که در چند سال اخیر مجوز فعالیت گرفته اند، وابسته به نهادهای دولتی و نظامی هستند.

بانک سینا وابسته به بنیاد مستضعفان، بانک شهر وابسته به شهرداری، بانک دی وابسته به بنیاد شهید، بانک انصار وابسته به سپاه پاسداران، بانک حکمت ایرانیان متعلق به ارتش و بانک قوامین متعلق به نیروی انتظامی از جمله بانکهایی هستند که در دولت آقای احمدی نژاد مجوز فعالیت بانکی دریافت کردند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.