روند نزولی تورم در ایران

0


ساختمان بانک مرکزی ایران

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که از سرعت رشد تورم به میزان بیش از ۱۵ درصد کاسته شده است

بانک مرکزی ایران گزارش داده که نرخ تورم در مردادماه امسال به ۲۳.۲ درصد رسیده است که حاکی از کاهش بیش از ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته است. نرخ تورم در مرداد سال گذشته ۳۹ درصد بوده است.

بنابر این گزارش، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی به عدد ۱۹۹ رسیده است که به معنی دوبرابر شدن قیمت کالاها و خدمات در سه سال گذشته است.

این گزارش نشان می دهد بیشترین افزایش قیمت ها مربوط به مسکن، آب و برق و گاز، بهداشت و درمان و رستوران و هتل بوده است اما این افزایش در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته بسیار کمتر است.

به عنوان نمونه در سال گذشته رشد تورم در بخش های بهداشت و درمان ۳۲.۱ درصد، حمل ونقل ۲۵.۲ درصد، پوشاک و کفش ۱۹.۶ درصد، رستوران و هتل ۱۹.۲ درصد و مسکن و آب و برق وگاز ۱۶/۶ بوده است در حالی که در مرداد ماه امسال رشد تورم در بهداشت درمان ۳.۲ درصد، حمل و نقل صفر درصد، پوشاک و کفش ۱.۱ درصد، رستوران و هتل ۲.۲ درصد و مسکن و آب و برق و گاز ۲.۲ درصد بوده است.

در نیمه سال گذشته خورشیدی رشد تورم به بالای ۴۰ درصد رسید ولی بعد از آن روند نزولی آن شروع شد و گزارش تازه نشان می دهد که از سرعت رشد تورم کاسته شده است.

فرهاد نیلی رئیس پژوهشکده پولی و بانکی وابسته به بانک مرکزی ایران کاهش نرخ تورم در ماههای اخیر را به “انضباط پولی، انضباط در بودجه، ثبات نرخ ارز و رکود” نسبت داده و گفته که “ما هنوز به مرزهای سیاست گذاری موثر که به کاهش تورم منجر شود، نرسیده ایم.”

در دو سال اخیر ایران با رشد منفی اقتصادی توام با تورم بالا مواجه بوده است و برآوردهای دولت حسن روحانی این است که در پایان سال رشد اقتصادی به مرز صفر درصد می رسد.

کاهش تورم به معنی ارزان شدن کالاها و خدمات نیست بلکه نشان دهنده آن است که سرعت رشد قیمت کالاها و خدمات کاسته شده است. این یعنی در مرداد امسال نسبت به مردادماه سال گذشته قیمت کالاها و خدمات بیش از ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

منتقدان سیاست اقتصادی دولت کاهش نرخ تورم را به وجود رکود عمیق نسبت داده اند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.