سازمان خصوصی سازی: برگه‌های سهام عدالت ارزشی ندارند

0


هشت سال بعد از شروع طرح سهام عدالت، علی اشرف عبدالله پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی می گوید که برگه هایی در دست مردم است “برگه ثبت نام و فاقد ارزش است”. بیشتر از ۴۴ هزار میلیارد تومان از سهام شرکت های دولتی به این طرح سهام عدالت اختصاص پیدا کرده است.

آقای پوری حسینی به خبرگزاری فارس گفته که “برگه‌های ثبت‌نام سهام عدالت فعلاً فاقد ارزش بوده و با مشخص شدن تعداد و سهام شرکت‌ها، امکان ارزش‌گذاری دارند.”

برگه هایی که در اختیار مردم قرار گرفته به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی فقط به عنوان یک برگه ثبت نام معتبر است نه به عنوان برگه سهم.

سازمان خصوصی سازی می گوید که در هر ورقه سهم باید تعداد سهم و شرکتی که سهم آن در اختیار صاحب سهام است، مشخص باشد در حالی که در برگه هایی که در اختیار مردم است چنین چیزی وجود ندارد.

اولین مرحله طرح توزیع سهام عدالت آبان ماه سال ۱۳۸۵ توسط محمود احمدی نژاد با هدف کاهش فقر آغاز شد.

در ابتدا ارزش سهام واگذار شده به هر نفر ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده بود و حداکثر به پنج نفر از اعضای یک خانوار داده می شد اما بعدها ارزش هر سهم به یک میلیون تومان افزایش یافت.

آقای احمدی نژاد در روز ششم آبان ۱۳۸۵ در مراسم شروع توزیع سهام عدالت، این طرح را تحولی بزرگ توصیف کرد و گفت که سهام عدالت توزیع عادلانه ثروت دولت بین اقشار مختلف جامعه است و مهمترین هدف از توزیع سهام عدالت نیز “مشارکت مردم در ساختن کشور، اجرای عدالت و کوچک کردن دولت است.”

قرار بود نیمی از قیمت سهام به مشمولان دریافت سهام تخفیف داده شود و بقیه قیمت سهام در اقساط ده ساله از محل سود شرکت‌ها تامین شود.

اما در ماه‌های پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، دولت آقای احمدی نژاد بخشی از سود سهام عدالت را در حالی پرداخت کرد که انتقادهایی از سوی برخی صاحب نظران مبنی بر تبلیغاتی بودن این اقدام وجود داشت اما دولت آقای احمدی نژاد معتقد بود که این کار بر اساس روال قانونی انجام می دهد.

بنابر گزارش سازمان خصوصی سازی، در هشت سال بالغ بر ۴۴ هزار میلیاردتومان از سهام شرکت‌های دولتی به طرح سهام عدالت اختصاص پیدا کرده، ولی سودی که در این مدت در قالب سهام عدالت وارد خزانه شده است حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

این در حالی است که بخشی از سهام عدالت با تخفیف در اختیار خانواده‌ها قرار داده شده و ارزیابی سازمان خصوصی سازی این است در بهترین شرایط این پول در اندازه همان تخفیف‌ها بوده است.

ارزش دارایی‌هایی که به طرح سهام عدالت اختصاص پیدا کرده به گفته آقای پوری حسینی اکنون ۹۰ هزار میلیارد تومان است.

دولت برای این که برگه‌های ثبت نام را به برگه سهام تبدیل کند، لایحه ای تهیه کرده است و قرار است آن را به مجلس بفرستد و بعد از تصویب این لایحه، برگه های ثبت نام به سهام عدالت تبدیل خواهد شد که در آن تعداد سهام و شرکتی که هر فرد سهام آن را در اختیار دارد، درج خواهد شد.

بارها گزارش‌هایی مبنی بر خرید و فروش همین برگه سهام منتشر شده است اما سازمان خصوصی سازی می گوید که این برگه ها را نمی توان معامله کرد چون آنچه اکنون در اختیار مردم است برگه ثبت نام است نه ورقه سهم.

به گفته سازمان خصوصی سازی، برگه های ثبت نام زمانی ارزش پیدا می کنند که تبدیل به برگه سهام شوند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.