صدها هزار واحد مسکن مهر، آب، برق و گاز ندارند

0


احمد اصغری مهرآبادی معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید که از مجموع واحدهای مسکن مهر، ۶۶۰ هزار واحد فاقد شبکه آب، ۶۷۵ هزار واحد فاقد شبکه برق، ۷۱۶ هز ار واحد فاقد شبکه گاز و سیستم دفع فاضلاب هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای اصغری مهرآبادی گفته است که از دو میلیون و ۳۲۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور دو میلیون واحد به اتمام رسیده و یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد آن واگذار شده است.

به این ترتیب بسیاری از این واحدها فاقد، امکانات اولیه است یعنی یا آب یا برق یا گاز و فاضلاب ندارد.

این در حالی است که تقریبا نیمی از همین واحدها در اختیار خانوارها قرار گرفته است.

دولت محمود احمدی نژاد بعد از بحران مسکن در سالهای ۸۴ و ۸۵ که به افزایش شدید قیمت مسکن منجر شد، طرح مسکن مهر را برای کنترل بازار مسکن و با هدف خانه دار کردن گروه‌های کم درآمد با توزیع زمین رایگان در دستور کار قرار داد.

دولت آقای احمدی نژاد برای تامین هزینه های مورد نیاز نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان پول از بانک مرکزی قرض گرفت که اکنون دولت حسن روحانی این اقدام را یکی از دلایل رشد تورم می داند.

داستان این بود که بانک مرکزی با چاپ پول بدون پشتوانه و اختصاص آن به مسکن مهر، باعث شد تا پایه پولی افزایش یابد و در نتیجه آتش تورم شعله ور شود.

علاوه بر این عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از طرح مسکن مهر گفته است: “مشکل من با ساخت مسکن مهر این بود که این واحدها در جاهایی ساخته شده‌اند که قابل سکونت نبوده‌اند.”

در چنین شرایطی به عقیده کارشناسان اقتصادی، دولت آقای روحانی نمی تواند این ساختمان ها را که عمدتا در حاشیه شهرها قرار دارند به امان خود رها کند ولی پول کافی هم برای تمام کردن آنها ندارد.

در اواخر دولت آقای احمدی نژاد پیش بینی شده بود که دولت سقف وام مسکن مهر را ۳۰ میلیون تومان برساند در حالی که پیش از آن این رقم ۲۵ میلیون تومان بود. هدف این بود که با این کار پول بیشتری در اختیار سازندگان قرار گیرد ولی بانک مرکزی تاکنون این مصوبه را به دلیل نگرانی از افزایش تورم عملی نکرده است.

دولت می گوید که ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه برای خدمات زیربنایی تصویب شده و “متناسب با نیازهای استانها آن را توزیع خواهد کرد.”

علاوه بر آن، آقای اصغری مهرآبادی می گوید که در هفته آینده با حضور وزیر نیرو در زمینه توزیع یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل مسکن مهر برای شش ماه دوم سال تصمیم گیری خواهد شد.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، به طور متوسط برای ساخت هر مترمربع مسکن مهر، ۴۴۰ هزار تومان هزینه شده است.

آقای اصغری مهرآبادی می گوید که تلاش می شود تا پرونده مسکن مهر با “همکاری بانک مرکزی و دستگاههای خدمات رسان” بسته شود و و در “صورت عدم همکاری این نهادها، اتمام طرح مسکن مهر به راحتی امکانپذیر نخواهد بود.”منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.