قیمت سبزیجات در روستاهای ایران در سه سال سه برابر شد

0


قیمت سبزیجات و حبوبات در سه سال گذشته تقریبا سه برابر شده است

منبع تصویر، FARS

توضیح تصویر،

قیمت سبزیجات و حبوبات در سه سال گذشته تقریبا سه برابر شده است

مرکز آمار ایران نرخ تورم مناطق روستایی در خرداد ماه گذشته نسبت به خرداد سال قبل را ۲۸.۳ درصد اعلام کرده است که پائین ترین تورم در این بخش طی سه سال گذشته است.

بنابر گزارش مرکز آمار ایران، شاخص کل قیمت کالاها و خدمات درمناطق روستایی در خرداد امسال به عدد ۱۹۵.۶ درصد رسیده است که نشان دهنده دوبرابر شدن قیمت کالاها و خدمات در سه سال گذشته است.

میانگین تورم در در روستاها بعد از سال ۱۳۸۹ که ۲۰ درصد بود در سالهای ۱۳۹۰، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به ترتیب ۳۶.۵، ۳۲.۷ و ۳۶.۱ درصد بوده است.

گزارش تازه نشان می دهد که از سرعت رشد تورم در ماههای اخیر کاسته شده و این روند همچنان ادامه دارد.

شواهد حاکی است که بعد از شروع برنامه حذف یارانه ها در زمستان ۱۳۸۹ تورم در مناطق روستایی به شدت افزایش پیدا کرد و در دوره ای حتی به بالای ۴۲ درصد هم رسید.

در میان کالاهای مصرفی، سبزیجات و حبوبات بیشترین افزایش قیمت را داشته است که نسبت به سه سال گذشته قیمت آنها نزدیک به سه برابر شده است. اطلاعات مرکز آمار نشان می دهد که همچنان سبزیجات و حبوبات در صدر کالاهایی قرار دارد که در خرداد ماه بیشترین افزایش قیمت را داشته است. میزان تورم سبزیجات و حبوبات در خرداد ماه بیشتر از ۵۷ درصدی بوده است.

بعد از سبزیجات و حبوبات، بهداشت و درمان با بیش از ۴۰ درصد، میوه و خشکبار با بیش از ۳۷ درصد، پوشاک و کفش با بیش از ۳۵ درصد، مبلمان و لوازم خانگی با ۳۴ درصد، هتل و رستوران با بیش از ۳۱ درصد و خوراکی ها با بیش از ۳۰ درصد بیشترین میزان تورم را داشته اند.

کمترین میزان تورم هم مربوط به ارتباطات با بیش از ۱۰ درصد، آموزش با بیش از ۱۴ درصد و آب، برق و سوخت با ۱۶ درصد و مسکن ۱۹ درصد بوده است.

گزارش تازه نشان می دهد که از زمان به قدرت رسیدن حسن روحانی در یک سال پیش میزان تورم در روستاها ۱۰ درصد کم شده و از ۳۸.۱ درصد به ۲۸.۳ درصد رسیده است.

بنابر آخرین آمار از مجموع جمعیت ۷۶ میلیون نفری در سال ۱۳۹۱ بیشتر از ۵۴ میلیون و ۶۰۷ هزار نفر آنها (۷۱.۸ درصد) در شهرها و ۲۱ میلیون و ۴۳۰ هزار نفر (۲۸.۲ درصد) در روستاها زندگی می‌کنند.

مقایسه آمار نرخ تورم در روستاها و شهرها نشان می دهد که میزان تورم در روستاها در خردادماه امسال بیشتر از دو درصد از میزان نرخ تورم در شهرها بالاتر بوده است.

میزان تورم در خردادماه در شهرهای ایران نسبت به خردادماه سال قبل بنابر گزارش مرکز آمار ایران، ۲۶.۲ درصد بوده است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.