وزیر نفت ایران: از شرایط تحریم تاحدودی فاصله گرفته‌ایم

0


آقای زنگنه گفته است دور زدن و نادیده گرفتن مقررات زمینه فساد را مهیا و راه را برای مفسدان باز می کند

منبع تصویر، SHANA

توضیح تصویر،

آقای زنگنه گفته است دور زدن و نادیده گرفتن مقررات زمینه فساد را مهیا و راه را برای مفسدان باز می کند

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران گفته که “نوک حمله تحریم ها به سمت صنعت نفت است و کشورهای غربی و آمریکا خواسته اند با تحریم صنعت نفت، کشور را دچار مشکل کنند اما همچنان به سمت هدفهایمان پیش می رویم.”

به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی- شانا، آقای زنگنه در عین حال گفته که “صنعت نفت تا حدودی توانسته از شرایط تحریم فاصله بگیرد و روز به روز در جهت اهداف این صنعت کارهایش را پیش ببرد.”

دو سال پیش و در پی دور جدید تحریم ها، آمریکا و اتحادیه اروپا صنعت نفت و بخش بانکی و ارزی را هدف قرار دادند. با اجرایی شدن این تحریم‌ها، میزان تولید روزانه نفت خام ایران از نزدیک به ۴ میلیون بشکه در روز به حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه و صادرات نفت به کمتر از یک میلیون بشکه رسید.

علاوه بر این دسترسی ایران به پول حاصل از فروش نفت با مشکل روبه رو شد.

اما در پی توافق ایران با گروه ۱+۵ که در آذر ماه صورت گرفت بخشی از محدودیت های بین المللی تعدیل شد و در روزهای پایانی تیر ماه طرفین توافق کردند که برای رسیدن به توافق بر سر مسائل هسته ای چهار ماه دیگر مذاکرات را ادامه دهند.

البته برخی مقامات وزارت نفت ایران می گویند که این توافق تاثیری بر کاهش تحریم ها در صنعت نفت نداشته است.

آقای نامدار زنگنه تاکید کرده که “از رانت و رانت دهی به شدت متنفرم و درست نیست افراد به چیزی که حق شان نیست از طریق نفت دست پیدا کنند.”

به گفته وزیر نفت ایران به “بهانه وجود شرایط سخت نمی توان مقررات را نادیده گرفت و آن را دور زد چون دور زدن مقررات زمینه فساد را مهیا و راه را برای مفسدان باز می کند.”

به نظر می‌رسد اشاره آقای زنگنه به پرونده بابک زنجانی باشد که در روز نهم دی ماه سال گذشته (۳۰ دسامبر ۲۰۱۳) دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او که گفته می شد بعد از تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران با وزارت نفت ایران در دولت محمود احمدی نژاد در فروش نفت و انتقال پول آن همکاری می کرد، متهم است که بخشی از پول فروش نفت را به وزارت نفت پرداخت نکرده است.

مقامات وزارت نفت ایران می گویند که بخشی از پول به صورت نقدی به آقای زنجانی داده شده است اما مشخص نیست این پول اکنون کجاست.

آقای نامدار زنگنه پیشتر گفته بود که “۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در دولت قبل با امضای چند وزیر و رئیس کل بانک مرکزی به حساب بانک جعلی بابک زنجانی در تاجیکستان واریز شد و کلا از بین رفت.”

به گفته وزیر نفت ایران “نفت را به زنجانی دادند تا آن را فروخته و پولش را تحویل بدهد ولی او این کار را انجام نداد. بخشی هم از پول های دیگر به زنجانی داده اند یعنی بخشی از وام هایی که به شرکت نفت برای اجرای طرح ها داده بودند را به زنجانی تحویل دادند تا به پیمانکاران پرداخت کند، اما وی پول ها را خورد.”

بنابر گزارش‌ها توافق شده است که به جای این بدهی، اموال آقای زنجانی به طلبکار اصلی یعنی وزارت نفت منتقل شود.

میزان بدهی آقای زنجانی بیش از هشت هزار میلیارد تومان عنوان شده در حالی که به گفته مقامات دولتی، دارایی های وی یک سوم این رقم است.



منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.