گزارش بانک مرکزی ایران از رشد اقتصادی: مثبت در کشاورزی، منفی در صنایع

0


کشاورزی تنها گروه اصلی اقتصادی است که رشد آن مثبت گزارش شده است

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

کشاورزی تنها گروه اصلی اقتصادی است که رشد آن مثبت گزارش شده است

بانک مرکزی ایران گزارش داده است که بر اساس برآوردهای اولیه، نرخ رشد اقتصادی در ۹ ماه اول سال ۱۳۹۲ منفی ۳.۴ درصد بوده است.

نرخ رشد اقتصادی در مدت مشابه سال گذشته منفی ۸.۳ درصد اعلام شده بود.

به این ترتیب گزارش تازه بانک مرکزی حاکی از کند شدن آهنگ رشد منفی اقتصادی در ایران است.

در این گزارش که امروز (یکشنبه، اول تیر) منتشر شده، فعالیت‌های اقتصادی به چهار گروه اصلی کشاورزی، نفت، صنایع و معادن و گروه خدمات تقسیم شده است.

بنابر این گزارش بخش کشاورزی تنها گروه اصلی است که رشد اقتصادی آن مثبت بوده است.

جدول مربوط به رشد تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد که بخش کشاورزی در ۹ ماه اول سال گذشته ۵.۲ درصد رشد داشته که نسبت به رقم اعلام شده در دوره مشابه سال قبل از آن ۱.۴ درصد افزایش داشته است.

این گزارش می‌گوید در بخش کشاورزی تولید محصولات زراعی، باغی و دامی همگی افزایش داشته است.

رشد منفی در صنایع و نفت

علت اصلی منفی ماندن رشد اقتصادی در ۹ ماه اول سال گذشته، کاهش ارزش افزوده فعالیت‌ها در حوزه نفت، صنعت، ساختمان، بازرگانی، رستوران وهتلداری و همین طور خدمات موسسات پولی و مالی عنوان شده است.

گزارش تازه بانک مرکزی دوره‌ای از سال ۱۳۹۲ را بررسی کرده که در میانه آن دوران تصدی دولت محمود احمدی‌نژاد به پایان رسید و حسن روحانی کار خود را به عنوان رئیس جمهور آغاز کرد.

مقام‌های دولت یازدهم وعده داده‌اند که رشد اقتصادی را که در سال‌های اخیر منفی بوده به صفر برسانند.

در گزارش بانک مرکزی “کاهش تولید و صادرات نفت خام” دلیل اصلی رشد منفی ۱۲.۶ درصدی در این بخش اعلام شده است.

تولید و صادرات نفت خام ایران از دو سال پیش و در پی تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا به شدت کاهش یافته است.

نرخ رشد صنعت نفت در ۹ ماه اول سال ۱۳۹۱ حدود منفی ۴۰ درصد اعلام شده بود و آمار جدید نشان می دهد که آهنگ رشد منفی اقتصادی در بخش نفت به طور چشمگیری کندتر شده است.

در گزارش بانک مرکزی، رشد اقتصادی در بخش ساختمان – از زیرگروه‌های صنایع و معادن – منفی ۶.۵ درصد اعلام شده که مقایسه آن با میزان رشد اعلام‌شده در ۹ ماه اول سال گذشته حاکی از رکود در این بخش است.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران هم نشان می‌دهد که باوجود کاهش ده و نیم درصدی قیمت زمین در ایران در زمستان سال گذشته، تعداد معاملات زمین بیشتر از ۴۱ درصد کم شده است.

در گزارش تازه بانک مرکزی ایران همچنین آمده است که صادرات و واردات کالا در ۹ ماه اول سال ۱۳۹۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل ا ز ان به ترتیب ۴.۲ و ۲۶ درصد کاهش داشته است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.