یک سال بعد از ‘ضرر ایران’، ارزش سهام رنو ۲۰ برابر شد

0


  • رضا ثابتی
  • بی‌بی‌سی

یک سال بعد از ضرر حاصل از توقف فعالیت در ایران درآمد رنو به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

یک سال بعد از ضرر حاصل از توقف فعالیت در ایران درآمد رنو به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است

شرکت خودروسازی رنو اعلام کرده است که سود عملیاتی‌اش که در سال ۲۰۱۳ و در پی توقف فعالیت این شرکت در ایران به شدت افت کرده بود، در نیمه اول سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۵ درصد رشد کرده است.

تازه‌ترین گزارش مالی این شرکت فرانسوی که امروز ۲۹ ژوئیه منتشر شد، می‌گوید که سود رنو از ۵۸۳ میلیون یورو در شش ماه اول ۲۰۱۳ به حدود ۷۳۰ میلیون یورو رسیده است.

احیای بازار اروپایی در کنار کاهش چشمگیر هزینه‌ها از دلایل اصلی افزایش درآمد رنو عنوان شده است.

درآمد خالص رنو از کمتر از ۱۰۰ میلیون یورو در شش ماه اول ۲۰۱۳ به ۸۰۰ میلیون یورو رسیده و ارزش سهام آن در این مدت بیست برابر شده است.

توقف تدریجی فعالیت رنو در ایران بعد از تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنعت خودروسازی ایران باعث شد که درآمد خالص این شرکت در شش ماه اول سال ۲۰۱۳ بیش از ۵۰۰ میلیون یورو افت کند.

در آن زمان رنو اعلام کرد که با “شرایط سخت‌تر از انتظار” روبرو شده است.

تحریم، توافق، احتیاط

فروش خودروهای ساخت رنو در ایران که قبل از اثر کردن تحریم‌ها به بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه می‌رسید، در سال ۲۰۱۳ میلادی تا حدود ۳۶ هزار دستگاه کاهش یافت.

در آن زمان تحریم‌های آمریکا هرگونه “معامله قابل ملاحظه با ایران در زمینه فروش و تامین قطعات یا انتقال قابل توجه کالا یا خدمات به بخش خودروسازی ایران” را ممنوع کرد.

تا این که توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در اواخر سال گذشته میلادی باعث شد که آمریکا در بخش هایی از تحریم‌های خود علیه ایران از جمله صنعت خودروسازی بازنگری کند.

بنا بر این توافق موقت که از ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۴ به اجرا در آمد، واردات کالا و خدمات برای بخش خودروسازی ایران از فهرست تحریم‌های آمریکا خارج شد.

همان زمان، کارلوس گوسن، مدیرعامل رنو پیش‌بینی کرد که بازار خودروی ایران بعد از رفع تحریم‌ها “دست کم ۵۰ درصد” رشد کند.

او در ژانویه سال ۲۰۱۴ گفت که فروش سالانه خودرو در ایران “از سطح فعلی که حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار دستگاه است به یک تا یک و نیم میلیون خواهد رسید”.

۹ روز بعد از آغاز اجرای توافق موقت هسته‌ای، خبرگزاری رویترز گزارش داد که رنو صادرات قطعه به ایران برای مونتاژ خودرو را “در سطح بسیار محدود” از سر گرفته است.

این قطعات به گفته رئیس منطقه‌ای رنو شامل قطعات مربوط به خودروی تندر – معادل رنو لوگان در ایران – بود که “بعد از شش ماه توقف کامل” از رومانی به ایران فرستاده شد.

محصولات رنو در ایران شامل خودروهای تندر، مگان، فلوئنس، لتیتود، کلئوس و لاگونا است که توسط شرکت‌های طرف قرارداد رنو در ایران یعنی ایران خودرو، پارس خودرو و سایپا تولید می‌شود.

به نظر می‌رسد

خبری که به تازگی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در ارتباط با تولید چهار محصول جدید شرکت‌های پژو و رنو در ایران اعلام کرده نشانی از کاهش نگرانی شرکت‌های خودروسازی از بازگشت به ایران بعد از رفع تحریم‌های سختگیرانه آمریکا باشد.

هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو روز شنبه ۴ مرداد گفت که علاوه بر تولید دو محصول تازه از پژو، خودروهای کلیو ۴ و کپچر هم از جمله محصولات شرکت رنو هستند که در نیمه دوم سال جاری خورشیدی به بازار ایران عرضه خواهد شد.

چهل روز پیش یکی از مدیران ارشد رنو گفته بود که این شرکت در حال مذاکره با دولت‌های فرانسه و آمریکاست تا بتواند “تمام فعالیت‌هایش در ایران” را از سر بگیرد.

جیمز استول، مدیر امور ارزیابی عملکرد رنو به رویترز گفت که بانک‌های ترکیه برای تسهیل معاملات مالی با ایران اعلام آمادگی کرده‌اند و افزود: “ما داریم سعی می‌کنیم موضعمان را برای دولت آمریکا و همین طور فرانسه روشن کنیم. داریم تشریح می‌کنیم که چطور قصد داریم جلو برویم و چگونه می‌خواهیم این رابطه تجاری را سر و شکل بدهیم.”

احتیاط شرکت‌های خودروسازی در بازگشت دوباره به ایران باعث شده که ایران سهم قابل توجهی در درآمد رنو در شش ماه اول ۲۰۱۴ نداشته باشد، اما اظهارات ‘خوش‌بینانه’ مسئولان رنو چشم‌انداز روشن‌تری از همکاری دوطرف ترسیم می‌کند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.