رئیس سازمان میراث فرهنگی: محمدعلی نجفی

0


آقای نجفی با یک رای کمتر از حد نصاب نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد
توضیح تصویر،

آقای نجفی با یک رای کمتر از حد نصاب نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد

متولد ۱۳۳۰ – تهران

پیشینه: ۱۲ سال وزیر علوم و آموزش و پرورش – ۳ سال ریاست سازمان برنامه و بودجه – ۷ سال عضو شورای شهر تهران

محمد علی نجفی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و ام آی تی آمریکاست. او نیز مانند بیژن زنگنه از پرسابقه ترین وزیران پیشین ایران است که از ابتدای انقلاب ایران مسئولیت داشته است.

او از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ در دولت های محمدجواد باهنر، محمدرضا مهدوی کنی و میر حسین موسوی وزیر علوم بود.

او در آخرین سال نخست وزیری میرحسین موسوی وزارت آموزش و پرورش را بر عهده گرفت که این مسئولیت در هشت سال ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی نیز ادامه داشت.

با روی کار آمدن محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶ ریاست سازمان برنامه و بودجه را عهده دار شد که تا ۱۳۷۹ ادامه داشت. در سال ۱۳۸۵ به عنوان نامزد اصلاح طلبان وارد سومین شورای شهر تهران شد اما خود را برای چهارمین دوره در سال ۱۳۹۲ ثبت نام نکرد.

او به مدت دو سال نیز در دهه ۶۰ خورشیدی معاون آموزشی سازمان صدا و سیما بود.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران محمد علی نجفی را به عنوان وزیر آموزش و پرورش به مجلس معرفی کرد. اما آقای نجفی با یک رای کمتر از حد نصاب نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.

مخالفان او همراهی اش با معترضان به نتیجه انتخابات ۸۸ را از دلایل اصلی عدم صلاحیت او برای تصدی وزارتخانه ای برشمردند که ۹ سال در راس آن بود.

آقای نجفی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از مشاوران ارشد مهدی کروبی بود و به عنوان یکی از نمایندگان او در جلسه خصوصی با آیت آلله خامنه ای حضور داشت.

حسن روحانی بلافاصله پس از عدم رای اعتماد به آقای نجفی، او را به معاونت خود و ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب کرد؛ انتصابی که با مخالفت بخشی از اصولگرایان همراه بود.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.