رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

0


رضا فرجی دانا نزدیک به پنج سال رئیس دانشگاه تهران بود
توضیح تصویر،

رضا فرجی دانا نزدیک به پنج سال رئیس دانشگاه تهران بود

متولد: ۱۳۳۹ در قم

پیشنیه: عضو سپاه پاسداران، رئیس دانشگاه تهران، تدریس در دانشگاه

رضا فرجی دانا پپس از انقلاب ایران در رشته برق دانشگاه شیراز پذیرفته شد اما به دلیل انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها به عضویت سپاه پاسداران در آمد.

با بازگشایی دانشگاه ها آقای فرجی دانا در همان رشته در دانشکده فنی تهران ادامه تحصیل داد. او فوق لیسانس و دکترای خود را از دانشگاه واترلو در کانادا گرفت و در سال ۱۳۷۳ به عضویت هیئت علمی گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشکده فنی دانشگاه تهران درآمد.

او سپس رئیس مرکز انفورماتیک دانشگاه تهران و بعد از آن رئیس دانشکده فنی دانشگاه تهران شد.

در سال ۱۳۸۱ از سوی مصطفی معین، وزیر علوم دولت اصلاحات به ریاست دانشگاه تهران منصوب شد.

پس از استعفای مصطفی معین، وزیر علوم در مرداد سال ۱۳۸۲، محمد خاتمی، رضا فرجی دانا را به عنوان وزیر پیشنهادی علوم معرفی کرد که از ۲۲۰ نماینده حاضر در مجلس فقط ۸۶ نفر به او رای اعتماد دادند.

چند ماه پس از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، رضا فرجی دانا از ریاست دانشگاه تهران برکنار شد و عباسعلی عمید زنجانی که یک روحانی بود جایگزین او شد.

این انتصاب با اعتراض گروه بزرگی از دانشجویان رو به رو شد که خواهان بازگشت رضا فرجی دانا و استعفای عباسعلی عمید زنجانی شدند.

پس از آنکه جعفر میلی منفرد، به عنوان وزیر پیشنهادی حسن روحانی نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد، جعفر توفیقی از وزیران علوم پیشین به سرپرستی این وزارتخانه گمارده شد.

با این حال آنطور که اعلام شده بود آقای توفیقی به مجلس معرفی نشد و بجای او رضا فرجی دانا در اواخر مهرماه به مجلس معرفی شد که توانست از رای اعتماد بگیرد و وارد هیئت دولت شود. تعداد آرای مثبت، منفی و ممتنع آقای فرجی دانا به ترتیب ۱۵۹، ۷۰ و ۳۲ بود.

کمی پس از آغاز وزارت او انتصاب جعفر میلی منفرد و جعفر توفیقی از سوی آقای فرجی دانا در وزارت علوم با اعتراض برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس رو به رو شد.

پیشین: کامران دانشجومنبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.