محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور ایران

0


محمد شریعتمداری در هشت سال ریاست جمهوری محمد خاتمی وزیر بازرگانی بود
توضیح تصویر،

محمد شریعتمداری در هشت سال ریاست جمهوری محمد خاتمی وزیر بازرگانی بود

متولد ۱۳۳۹- تهران

پیشنیه: معاون نخست وزیر، قائم مقام وزارت بازرگانی، وزیر بازرگانی

او در خانواده ای روحانی زاده در تهران به دنیا آمد. جانشینی معاونت نخست وزیر (محمد علی رجایی) در امور انقلاب از نخستین مناصب او در جمهوری اسلامی بود و در کمیته انقلاب اسلامی نیز فعالیت داشته است.

او همچنین از همراهان محمد محمدی ری شهری در تاسیس وزارت اطلاعات بود.

همراهی او با آقای ری شهری تا تاسیس جمعیت دفاع از ارزشهای اسلامی ادامه پیدا کرد.

محمد شریعتمداری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ نیز از آقای ری شهری حمایت می کرد، اما پس از انتخابات از سوی محمد خاتمی به عنوان وزیر پیشنهادی بازرگانی به مجلس معرفی شد و این سمت را تا پایان ریاست جمهوری آقای خاتمی در سال ۱۳۸۴ در اختیار داشت.

آقای شریعتمداری پیش از آن در دولت اول اکبر هاشمی رفسنجانی قائم مقامی وزارت بازرگانی و همچنین معاونت نظارت و حسابرسی دفتر رهبری را برعهده داشت.

او پس از پایان ریاست جمهوری محمد خاتمی، عضو هیئت امنای “ستاد اجرایی فرمان امام” و هیئت امنای “آستان مقدس حضرت عبدالعظیم” بوده است.

محمد شریعتمداری برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ ثبت نام کرد، اما پس از ثبت نام گفت که به نفع آقای هاشمی رفسنجانی کناره گیری می کند.

او در ۱۶ مهر ۱۳۹۲ از سوی حسن روحانی به معاونت اجرایی ریاست جمهوری منصوب شد.

در پی رای عدم اعتماد مجلس به رضا صالحی امیری، گزینه حسن روحانی برای وزارت ورزش و جوانان، محمد شریعتمداری به عنوان سرپرست این وزارتخانه تا تعیین وزیر آن منصوب شد.

پیشین: حمید بقاییمنبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.