معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان محیط زیست

0


معصومه ابتکار نخستین زنی بود که در دوران جمهوری اسلامی ایران به هیئت دولت راه یافت
توضیح تصویر،

معصومه ابتکار نخستین زنی بود که در دوران جمهوری اسلامی ایران به هیئت دولت راه یافت

متولد: ۱۳۳۹ در تهران

پیشینه: رئیس سازمان محیط زیست، عضو شورای شهر، عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی، تدریس در دانشگاه

معصومه ابتکار کودکی خود را همراه با پدر و مادرش در ایالت‌های پنسیلوانیا و ماساچوست ایالات متحده آمریکا سپری کرده است. او تحصیلاتش را تا دریافت دکتری ایمنی شناسی در ایران به پایان رساند و سپس تدریس در دانشگاه‌های ایران را آغاز کرد.

در جریان اشغال سفارت آمریکا در تهران خانم ابتکار مترجم “دانشجویان خط امام” بود که دیپلمات های آمریکایی در تهران گروگان گرفته بودند.

خانم ابتکار به عنوان سخنگوی دانشجویانی که در آبان ماه ۱۳۵۸ سفارت آمریکا در تهران را اشغال کرد در رسانه‌های غرب شهرت یافت. از او در روزنامه های آمریکایی با نام ” خواهر مری” یاد می‌شد.

پس از آنکه محمدخاتمی در ابتدای دهه ۱۳۶۰ ریاست مؤسسه مطبوعاتی کیهان را به عهده گرفت، سردبیری روزنامه انگلیسی زبان کیهان اینترنشنال را در سال ۱۳۶۰ به معصومه ابتکار سپرد.

با روی کار آمدن محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶، به معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان محیط زیست منصوب شد و مدت هشت سال در دولت محمد خاتمی همین سمت را در اختیار داشت.

توضیح تصویر،

خانم ابتکار به عنوان سخنگوی دانشجویانی که در آبان ماه ۱۳۵۸ سفارت آمریکا در تهران را اشغال کرد در رسانه‌های غرب شهرت یافت

او نخستین زنی بود که در دوران جمهوری اسلامی ایران به هیئت دولت راه یافت.

خانم ابتکار پس از پایان دولت آقای خاتمی با پیروزی در انتخابات دوره سوم شوراهای شهر و روستا، به شورای شهر تهران راه یافت اما هیئت اجرایی چهارمین دوره انتخابات شوراها، صلاحیت او را برای نامزدی در این انتخابات که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۴ خرداد برگزار شد، رد کرد.

سازمان ملل متحد در بهار سال ۱۳۸۶ از خانم ابتکار به عنوان یکی از هفت “قهرمان زمین” تقدیر به عمل آورد.

دفتر محیط زیست سازمان ملل در تقدیر از خانم ابتکار اعلام کرده بود که سازمان حفاظت محیط زیست ایران در زمان مدیریت او جایگاهی معتبر در جهان کسب کرد و شمار کارکنان دارای مدرک دانشگاهی در آن طی هشت سال مدیریت خانم ابتکار از ۲۵ درصد به هفتاد درصد افزایش یافت.

در شهریور ۱۳۹۲ معصومه ابتکار برای دومین بار به معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان محیط زیست – این بار از سوی حسن روحانی- منصوب شد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.