ارتش اسرائیل از سرنگونی یک هواپیمای نظامی سوریه خبر داد

0


ارتش اسرائیل می‌گوید یک هواپیمای نظامی سوریه را که وارد حریم هوایی اسرائیل شده بود، سرنگون کرده است.

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل گفته است که سیستم دفاع هوایی این کشور هواپیمای سوری را بعد از آنکه با حالت تهدیدآمیز به خاک اسرائیل نزدیک شد، سرنگون کرد.

با این حال مقام‌های اسرائیل می گویند به اعتقاد آنها، ماموریت هواپیمای سوری حمله به شورشیان در داخل خاک سوریه بوده و نه اجرای عملیات در خاک اسرائیل.

در بیانیه ای که توسط ارتش اسرائیل صادر شده، آمده است که این هواپیما بامداد سه‌شنبه هنگام پرواز، رهگیری و با سیستم دفاع هوایی پاتریوت سرنگون شد.

ارتش اسرائیل اعلام نکرده که این هواپیما از چه نوعی بوده است.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که این هواپیما، از نوع جنگنده های سوخوی سو- 24 روسی بوده است. پیشتر نیز گفته شده بود که این هواپیما یک جت جنگنده از نوع میگ -21 بود اما در گزارش‌های دیگر از جمله گزارش رادیو اسرائیل، آن را یک هواپیمای بدون سرنشین توصیف کرده است.

گفته می‌شود این هواپیما در نزدیکی قنیطره در بخش سوری بلندی‌های جولان هدف موشک زمین به هوای اسرائیل قرار گرفت.

قنیطره در هفته‌های اخیر صحنه درگیری‌های سنگین میان نیروهای دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه و شورشیان جبهه نصرت بوده است.

از سال ۱۹۸۹ تا کنون، این اولین باری است که نیروی هوایی اسرائیل یک هواپیمای متعلق به سوریه را سرنگون می‌کند. این حمله ممکن است به تنش‌های موجود در منطقه دامن بزند و آن را تشدید کند.

حمله ارتش اسرائیل به هواپیمای سوری در حالی گزارش می‌شود که نیروی هوایی آمریکا با همراهی چند کشور عربی منطقه برای نخستین بار مواضع گروه داعش را در داخل سوریه هدف حملات هوایی قرار دادند. به گفته منابع وزارت دفاع آمریکا، در این عملیات جت‌های بمب‌افکن و موشک‌های تاماهاوک (کروز) به کار رفته است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.