تازه‌ترین تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه از جمعه اجرایی می‌شود

0


سربازان اوکراینی در حال گشت‌زنی در محدوده تحت کنترل خود در شرق کشور

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

سربازان اوکراینی در حال گشت‌زنی در محدوده تحت کنترل خود در شرق کشور

براساس گزارش‌ها، اعضای اتحادیه اروپا توافق کرده‌اند که تازه‌ترین تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه را از فردا (جمعه، ۱۲ سپتامبر) اجرایی کنند.

این تحریم‌ها در پی تحولات اوکراین و پس از آن که روسیه به دست داشتن در ناآرامی‌های آن کشور متهم شد، تصویب شدند. گفته شده است که اعمال فشار بر روسیه برای دخالت نکردن در امور اوکراین هدف اصلی این تحریم‌هاست.

روسیه اعلام کرده است که در حال آماده شدن برای نشان دادن واکنشی “متناسب با خسارت‌های اقتصادی” ناشی از این تحریم‌هاست.

انتظار می‌رود که با اعمال تحریم‌های جدید، روسیه در تعامل اقتصادی با اتحادیه اروپا با محدودیت روبه‌رو شود. از جمله پنج بانک دولتی آن کشور نخواهند توانست از اتحادیه اروپا استقراض کنند. دسترسی چند شرکت نفتی و گازی دولتی از جمله شرکت‌های روسنفت و شرکت گازپروم به وام‌ها و منابع مالی کشورهای اروپایی هم محدود می‌شود.

قرار است ۲۴ نفر دیگر از مقام‌های رسمی روسیه در فهرست افرادی قرار بگیرند که از دریافت ویزای کشورهای اروپایی محروم هستند و دارایی‌هایشان مسدود می‌شود.

با این حال، هرمن ون رومپوی، رئیس شورای اروپا گفت که می‌توان این تحریم‌ها را در پایان سپتامبر (کمتر از سه هفته دیگر) و بعد از بازبینی روند آتش‌بس در شرق اوکراین لغو کرد.

اتحادیه اروپا تازه‌ترین دور تحریم‌ها علیه روسیه را روز جمعه گذشته تصویب کرد، ولی همزمان، دو طرف درگیر در اوکراین اعلام آتش‌بس کردند و به همین دلیل، اجرایی کردن تحریم‌ها به تاخیر انداخته شد.

آتش‌بس شکننده

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

سرباز اوکراینی در پایگاهی در نزدیکی منطقه تحت کنترل مخالفان دولت

کنترل بخش‌هایی از شرق اوکراین در اختیار شبه‌نظامیان هوادار روسیه است. کشورهای غربی و مقامات رسمی اوکراین، روسیه را متهم می‌کنند که با اعزام نیروی نظامی و تحویل تسلیحاتی همچون تانک به جدایی‌طلبان در شرق اوکراین، در حال حمایت از آنهاست. مقامات رسمی روسیه این اتهامات را رد می‌کنند.

در یک هفته اخیر، آتش‌بس در شرق اوکراین به قوت خود باقی مانده است. هرچند گزارش‌هایی از موارد متعدد خشونت و زیر پا گذاشته شدن این توافق دوجانبه منتشر شده است.

ناتو گفته است که هنوز حدود هزار نفر از نیروهای نظامی روسیه در شرق اوکراین مستقر هستند و حدود ۲۰ هزار نفر دیگر هم در حوالی مرز دو کشور حضور دارند.

از زمان آغاز درگیری‌ها در شرق اوکراین در ماه آوریل (کمتر از شش ماه اخیر) دست‌کم سه هزار نفر در منطقه کشته شده‌اند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.