تعهدنامه رهبران سه حزب اصلی بریتانیا درباره اسکاتلند

0


هوادارن استقلال اسکاتلند وعده‌های رهبران احزاب بریتانیا را توخالی خوانده‌اند

منبع تصویر، a

توضیح تصویر،

هوادارن استقلال اسکاتلند وعده‌های رهبران احزاب بریتانیا را توخالی خوانده‌اند

دو روز مانده به برگزاری همه‌پرسی استقلال اسکاتلند، رهبران سه حزب اصلی بریتانیا با امضای تعهدنامه‌ای وعده داده‌اند که در صورت رای نیاوردن استقلال، اختیارات پارلمان اسکاتلند را تا حد زیادی افزایش دهند.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار، اد میلیبند، رهبر حزب کارگر و نیک کلگ معاون نخست‌وزیر و رهبر حزب لیبرال دموکرات این سند را که با عنوان “عهدنامه” در روزنامه دیلی رکورد اسکاتلند چاپ شده، امضا کرده‌اند.

آنها در این سند علاوه بر دادن قول اختیارات و قدرت بیشتر به دولت محلی اسکاتلند، متعهد شده‌اند که منابع بریتانیا در سرتاسر این کشور به طور مساوی پخش شود.

دادن اختیار کامل مالی به دولت اسکاتلند در بخش خدمات درمانی هم از جمله وعده‌های دیگر رهبران سه حزب اصلی بریتانیا به مردم اسکاتلند در صورت رای منفی به همه‌پرسی استقلال است.

طرفداران استقلال امضای این تعهدنامه را “توهین” به رای‌دهندگان خوانده‌ و پرسیده‌اند چرا دادن چنین وعده‌هایی تا الان طول کشیده است.

الکس ساموند، وزیر اول اسکاتلند در واکنش به امضای این تعهدنامه آن را “پیشنهادی توخالی و مذبوحانه در آخرین لحظات” خوانده است.

او گفته این تعهدنامه مردم اسکاتلند را از “فرصت چشمگیر به دست گرفتن سرنوشت آینده اسکاتلند” منصرف نخواهد کرد.

حامیان استقلال می‌گویند که تنها راه اطمینان از دستیابی اسکاتلند به تمام اختیارات لازم، مستقل شدن این کشور از بریتانیاست.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا دیروز دوشنبه در یک سخنرانی احساسی از مردم اسکاتلند خواست که در بریتانیا بمانند و گفت رای آنها در همه‌پرسی تنها به خود آنها محدود نمی‌شود، بلکه کودکان آنها و نسل‌های بعدی را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در همه‌پرسی روز پنج‌شنبه ۱۸ سپتامبر از ساکنان اسکاتلند پرسیده می‌شود که آیا اسکاتلند باید یک کشور مستقل باشد یا نه.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.