ده‌‎ها نفر در حمله ارتش سوریه به تلبیسه کشته شدند

0


رسانه‌های دولتی می‌گویند که جلسه "تروریست‌ها" در تلبیسه هدف حمله‌های ارتش بوده است

منبع تصویر، still

توضیح تصویر،

رسانه‌های دولتی می‌گویند که جلسه “تروریست‌ها” در تلبیسه هدف حمله‌های ارتش بوده است

فعالان مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه می‌گویند که در پی حمله‌های هوایی نیروهای دولتی به شهر تلبیسه، نزدیک به ۵۰ نفر کشته شده‌اند.

شهر تلبیسه در استان حمص، تحت کنترل گروه‌های شبه‌نظامی مخالف دولت سوریه است.

دیدبان حقوق بشر سوریه، از نهادهای فعال در زمینه حقوق بشر می‌گوید که نیروهای دولتی برای دو روز تلبیسه را زیر آتش داشته‌اند و ۶ کودک از جمله کشته‌شدگان در آن شهر هستند.

این نهاد مستقر در بریتانیا اضافه کرده است که ده‌ها نفر از شبه‌نظامیان مخالف دولت هم در این حمله‌ها کشته شده‌اند.

براساس گزارش‌ها، حمله‌های هوایی به تلبیسه از روز دوشنبه، ۱۵ سپتامبر آغاز شد و در طول روز سه‌شنبه، ۱۶ سپتامبر ادامه داشت. رسانه‌های دولتی گزارش داده‌اند که ارتش، جلسه “تروریست‌ها” را هدف قرار داده است.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، همچنان اجساد بیشتری از زیر ویرانه‌های ناشی از بمباران بیرون کشیده می‌شود و به همین دلیل، انتظار می‌رود که تعداد کشته‌شدگان افزایش یابد. در پی این حمله‌ها، ده‌ها نفر، از جمله کودکان به شدت زخمی و مجروح شده‌اند.

یک گروه از فعالان محلی در فیسبوک نوشته است که در پی این حمله‌ها، شهر تلبیسه “مملو از غیرنظامیان و آوارگانی شده است که از آتشبار نیروهای رژیم گریخته‌اند و نانی برای خوردن ندارند.”

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

در ویدئویی که مخالفان دولت منتشر کرده‌اند، اجسادی دیده می‎شود که گفته شده است متعلق به پنج نفر از اعضای یک خانواده است

در ویدئویی که ظاهرا بعد از حمله‌های دو روز اخیر ثبت شده است، مردی دیده می‌شود که جسد فرزندش را در آغوش دارد و اشک می‌ریزد. در این ویدئو افرادی هم دیده می‌شوند که بر جسد یک مادر و پنج فرزندش نماز می‌خوانند.

تلبیسه در حدود ۱۰ کیلومتری شمال شهر حمص قرار دارد.

حمص خاستگاه اعتراضات به بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه خوانده می‌شود، ولی در ماه مه (نزدیک به چهار ماه پیش) شبه‌نظامیان مخالف دولت، آخرین پایگاه‌های خود را در آن شهر ترک کردند.

نیروهای دولتی هم‌اکنون کنترل بخشی از دمشق، پایتخت، را در دست دارند. کنترل بزرگراه حد فاصل دمشق تا حمص و مناطق حاشیه غرب مدیترانه نیز در دست دولت است و شبه‌نظامیان مخالف بشار اسد، کنترل بیشتر مناطق شمالی و شرقی سوریه را در دست دارند.

‘رخنه امنیتی’

در خبری دیگری از سوریه گزارش شده است که در هشت شهر تحت کنترل مخالفان دولت در استان ادلیب، دست‌کم ۳۴ کودک جان خود را از دست داده‌اند. هنوز دلیل قطعی مرگ این کودکان معلوم نیست، ولی والدین آنها، نهادهای بهداشتی را متهم می‌کنند که برای واکسیناسیون کودکان علیه سرخک، از واکسن‌هایی استفاده کرده‌اند که در شرایط نامناسبی نگهداری شده و آلوده بودند یا تاریخ مصرفشان گذشته بود.

ائتلاف ملی سوریه، اصلی‌ترین گروه مخالف بشار اسد، در حال برنامه‌ریزی برای واکسیناسیون کودکان در استان ادلیب در شمال سوریه بود، ولی در پی مرگ گروهی از کودکان، این روند را متوقف کرده و تحقیقات در این باره در حال انجام است. مقامات رسمی، ادعاها درباره کوتاهی خود در انجام وظایف را رد کرده و گفته‌اند که واکسن‌های مورد استفاده، از طریق دولت ترکیه، از صندوق کودکان سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی تامین شده بود.

آنها با اشاره به واکسیناسیون موفقیت‌آمیز ۶۰ هزار کودک دیگر با استفاده از واکسن‌های مشابه، گفته‌اند که تحقیقات اولیه از “رخنه امنیتی افرادی خرابکار مرتبط با رژیم” حکایت دارد.

درگیری در سوریه نزدیک به سه سال در جریان بوده است و در این مدت بیش از ۱۹۱ هزار نفر کشته و ۹ میلیون نفر از خانه‌هایشان آواره شده‌اند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.