مصر، صد روز با سیسی

0


یکصد روز از ریاست‌جمهوری سرلشکر سابق، عبدالفتاح سیسی، در مصر می‌گذرد. او در ماه می‌۲۰۱۴ انتخاب شد، تقریباً یک سال بعد از آنکه خود او، رئیس جمهوری پیشین مصر، محمد مرسی را از سمتش برکنار کرد. درحالی که برخی مصری‌ها احتمال بازگشت ثبات را به کشورشان جشن می‌گرفتند، برخی دیگر نگران بودند دولتی امنیتی و مستبد به سرکار برگردد،‌‌ همان دولتی که پیش‌تر ازسوی حسنی مبارک به آن‌ها تحمیل شده بود.

در مطلب پیش رو، برخی شهروندان مصری‌ عقایدشان را درباره‌ عملکرد سیسی در دوران ریاست جمهوری و تغییراتی که او در این صد روز به وجود آورده است، بیان کرده اند.

سمر زکریا، خانه‌دار در غردقه

با وجود نکات مثبت صد روز گذشته، کنترل کشور در چارچوب قانون، موضوعی است که توجه من را به خود جلب کرده است. وضعیت مصر به‌‌ همان روال سابق باقی مانده و نبود امنیت و قانون کاملا به چشم می‌آید. آدم‌ربایی و حملات تروریستی افزایش داشته و اکثر مصری‌ها به خاطر قطع مداوم برق بسیار عصبانی هستند. هیچ‌ راه‌ حل جایگزینی هم به نظر ما نمی‌رسد.

با حذف تدریجی یارانه‌ها قیمت‌ها گران شده و این موضوع مردم را در شرایط سختی قرارد داده است. آن‌ها نمی‌دانند که حذف یارانه‌ها به خاطر کمک به توسعهٔ اقتصادی صورت می‌گیرد. هیچ کس نمی‌تواند انکار کند که رئیس جمهوری مصر پروژهٔ عظیمی را کلید زده است. قرارداد پروژهٔ توسعهٔ کانال سوئز برای کشور سودمند خواهد بود. علاوه بر این، او افتخار از دست رفتهٔ مصری‌ها در میان کشورهای عربی را به ما بازگردانده و باعث بهبودی رابطهٔ میان مصر و روسیه شده است.

احمد شوقی، فیلم‌ساز در قاهره

مصر ممکن بود در موقعیت بدتری قرار داشته باشد، می‌توانست همچون سوریه و لیبی به ویرانه‌ای تبدیل شود، اما ما از یک فاجعه جان سالم به در برده‌ایم. دولت فعلی اشتباه‌های فاجعه‌باری در مدیریت کشور مرتکب شده اما آن‌ها همچنان اشتباه‌های یک دولت هستند و نه گروه‌های شبه‌ نظامی. مشکلات سر جای خودشان هستند . به نظر من، دولت در حال ساکت کردن اسلام‌گراهاست، نخست وزیر به موضوعات مضحک توجه می‌کند و سیسی تصویری از رئیس جمهوری مهربان و ملایم، نه قدرتمند و رعب‌آمیز از خود ارائه می‌دهد. اما با وجود همه این‌ها، هرگز فراموش نمی‌کنم که بدون مداخلهٔ او، ما می‌توانستیم در موقعیت مشابهی مثل آنچه در سوریه و عراق می‌گذرد قرار بگیریم.

مونا اسلیم، فعال در اسماعیلیه

مصری‌ها در صد روز گذشته هیچ چیزی به دست نیاورده‌اند. همهٔ چیزی که ما به دست آورده‌ایم قول و قرارهای شفاهی است، در حالی که رسانه ها به ما تلقین می‌کند که سیسی ناجی مصر است. برق، سلامتی، حمل و نقل، آب و امنیت ـ هیچ کدام از این مشکلات بهبود حقیقی نداشته‌اند. قطعی برق به طرز غیر قابل قبولی افزایش داشته است. توسعه کانال سوئز، فرصت‌هایی جدید برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی و ساختمان‌های جدید مدرسه از جمله پروژه‌های اقتصادی است که رییس جمهوری اعلام کرده و امید را در دلِ مصری‌ها کاشته است اما دریغ از یک مژدگانی واقعی دربارهٔ این پروژه‌ها. در عوض ما شاهد افزایش قیمت سوخت و مواد اولیه بوده‌ایم. سیسی از تاجر‌ها خواسته که به پروژه‌های کشور کمک بلاعوض کنند. درحالی که باید با استفاده از قانون پولی را که از ما تاراج شده برگرداند.

همه چیزی که تاکنون اتفاق افتاده این حس را به من می‌دهد که ما به سمت یک دورهٔ دیگر همچون دورهٔ مبارک حرکت می‌کنیم؛ رشد اقتصادی بدون توزیع عادلانه.

رامی عطا، نویسنده و مدرس در قاهره

سیسی در صد روز گذشته با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کرده است. ما با مشکلاتی همچون تروریسی روبرو هستیم، هر چند تروریسم در همه جا حضور دارد. عرضهٔ خدماتی از قبیل گاز، برق و آب از دیگر مشکلات ما است. به نظر من اما، علی‌رغم همه این‌ها او قدم‌های سریعی به سمت اصلاح و توسعه برمی‌دارد. او پروژهٔ توسعهٔ کانال سوئز، توسعه‌ی جاده‌ها و پل‌ها را آغاز کرده است، و شورای دانشمندان را راه انداخته است، و در عین حال تصویر مصر در سطح جهانی به همکاری اطمینان‌بخش با جامعهٔ جهانی توسعه یافته است. او همچنین روی وفاق بخش‌های گوناگون جامعهٔ مصر کار کرده است. سیسی رئیس جمهوری است که سعی می‌کند کشور را اصلاح کند و کارش را در مواجهه با همهٔ چالش‌ها به خوبی انجام می‌دهد. فکر می‌کنم مصری‌ها به برطرف شدن سریع مشکلاتشان امیدوارند.

شریف فهمی، حسابدار در قاهره

بدون سیسی دستاوردهای صد روز گذشته، در عرض چند سال هم به دست نمی‌آمد.

اغلب آن‌ها، از قبیل پروژهٔ توسعهٔ کانال سوئز، پروژه‌هایی هستند که سال‌ها پیش نیز وجود داشته‌اند، اما هیچکس شجاعت اجرایی کردنشان را نداشت. در عین حال، پیشرفت‌های امنیتی در جامعه رخ داده که قابل مقایسه با وضعیت کشور در چهار سال گذشته نیست، به خصوص برای مسیحی‌ها این پیشرفت‌ها قابل توجه است. سیسی دستفروش‌ها را از سطح خیابان‌های اصلی مرکز شهر پاک کرده و آن‌ها را به مکان‌های دیگری منتقل کرده است. او مسئله‌ را به نحو احسن حل کرده است. از طرف دیگر، ما همچنان از روند کاغذبازی در موسسه‌های دولتی رنج می‌بریم، و من فکر می‌کنم که او از فقر غفلت می‌کند و قدمی برای حمایت از فقرا برنمی‌دارد.

محمد فهمی، روزنامه‌نگار در قاهره

دولت مصر در برخورد با گروه غیرقانونی اخوان‌المسلین بر استفاده از زور اصرار می‌کند. اخوان‌المسلمین هم برای وارد شدن دوباره به جامعه دست به مصالحه نمی‌زند و اعضایش هم بر بازگشت رئیس جمهوری محمد مرسی خلع شده، اصرار می‌کنند. پلیس از زور و خشونت برای مقابله با آن‌ها استفاده می‌کند، اما فعالیت‌هایشان در عین حال بر آزادی دیگر مصری‌ها تاثیر می‌گذارد. پلیس از مشکلات امنیتی به عنوان بهانه‌ای استفاده می‌کند تا فعال‌ها را تحت تعقیب قرار دهد و آزادی جنبش‌های مدنی را که مخالف سیاست‌های دولت هستند، محدود کند. دولت مصر ضعیف به نظر می‌رسد و بصیرت ندارد. بسیاری از تصمیمات دولت روی شهروندان معمولی تاثیر منفی گذاشته است. فکر نمی‌کنم که دولت بداند چگونه باید از این بحران بیرون بیاید.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.