هشدار رئیس‌جمهور یمن در مورد بروز جنگ داخلی

0


امضای قراداد با دولت مرکزی

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

شیعیان حوثی با وجود امضای قرارداد با دولت مرکزی، هنوز مراکز دولتی را رها نکرده و از صنعا عقب‌نشینی نکرده‌اند

عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن تصرف مناطقی از صنعا، پایتخت آن کشور توسط شیعیان شورشی حوثی را به عنوان توطئه‌ای که می‌تواند به جنگ داخلی منجر شود، محکوم کرد.

آقای هادی قول داد که صنعا سقوط نخواهد کرد و او دوباره نظم را حاکم می‌کند.

بعد از چهار روز جنگ بی امان در صنعا، حکومت و شورشیان برای پایان دادن به بحران روز یکشنبه یک قرارداد امضا کردند. این قرارداد با میانجی‌گری سازمان ملل متحد مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

با وجود این قرارداد تابه حال اثری از عقب‌نشینی شورشیان از پایتخت دیده نمی‌شود.

شورشیان حوثی روز یکشنبه کنترل مراکز دولتی و ساختمان رادیو تلویزیون صنعا را به دست گرفتند.

با بالاگرفتن درگیری‌های خشونت‌آمیز در صنعا و پیش از امضای این توافق، محمد سالم باسندوه، نخست‌وزیر یمن از مقام خودکناره‌گیری کرده بود.

بر اساس توافق روز یکشنبه قرار است دولت جدیدی تشکیل شود.

بر اساس این توافق قرار بود شیعیان حوثی در شمال و جنبش حراک در جنوب یمن در مدت سه روز نامزد خود برای پست نخست‌وزیری را معرفی کنند.

دولت یمن با شدت گرفتن اعتراض‌های دولتی در سال ۲۰۱۱ که به کناره‌گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهور وقت منجر شد، بی‌ثبات شده است.

شیعیان زیدی حوثی‌ که بیشتر در شمال یمن ساکن هستند حدود ۱۰ سال است که با دولت مرکزی در نبرد هستند و می‌خواهند در استان صعده، در شمال کشور خودگردانی بیشتری به دست آورند.

عربستان سعودی که مرزهای زیادی با یمن دارد، ایران را در اقدامات شیعیان حوثی مقصر می‌داند. ایران هرگونه دخالت در امور یمن را تکذیب می‌کند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.