چند مامور پلیس مصر در انفجار بمب کشته و زخمی شدند

0


ماموران پلیس و نظامیان مصری هدف اصلی حملات اسلامگرایان بوده‌اند

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

ماموران پلیس و نظامیان مصری هدف اصلی حملات اسلامگرایان بوده‌اند

شش مامور پلیس مصر در بمب گذاری در شبه جزیره سینا کشته و دو نفر دیگر زخمی شده‌اند.

روز سه شنبه، ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر)، وزارت کشور مصر گفت که این انفجار در مسیر یک خودرو زرهی حامل ماموران پلیس و نفرات ارتش این کشور در شمال شهر العریش، مرکز سینا، و نزدیک شهر رفح در مرز با غزه روی داده است.

براساس این گزارش، یکی از قربانیان این بمب‌گذاری دارای درجه افسری پلیس بوده است. پس از وقوع انفجار، نیروهای امنیتی محل انفجار را به محاصره درآوردند و تحقیقات در مورد این حادثه در جریان است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اما شبه جزیره سینا مرکز فعالیت گروه‌های جهادی است که ظاهرا به تلافی سرکوب طرفداران محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر هر از چند گاه به حملاتی علیه مراکز امنیتی منطقه دست می‌زنند.

در ماه ژوئیه سال گذشته، در حالی که چند صد هزار تن از مخالفان محمد مرسی در میدان تحریر قاهره اجتماع کرده و خواستار کناره‌گیری او بودند، ارتش مصر به فرماندهی ابوالفتح السیسی، رئیس جمهوری فعلی، آقای مرسی را برکنار و زندانی کرد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

حمله به نیروهای امنیتی مصر به تلافی سرنگونی مرسی صورت می‌گیرد

با برکناری محمد مرسی، اعضا و هواداران گروه اخوان‌المسلمین و برخی گروه‌های دیگر، برای چندین هفته با هدف بازگرداندن او به قدرت تظاهراتی برگزار کردند. در برخورد بین تظاهرکنندگان با ماموران پلیس و مخالفان اخوان المسلمین دست کم یکهزار پانصد تن جان خود را از دست دادند.

بعدها، نیروهای امنیتی و مراکز آنها در مصر هدف حمله قرار گرفت و دولت مصر با متهم کردن اخوان المسلمین به دست داشتند در این حملات، این گروه را سازمان تروریستی و غیرقانونی اعلام کرد. تا کنون بیش از پانزده هزار تن از اعضای اخوان المسلمین و طرفداران این سازمان بازداشت شده‌اند.

به گفته مقامات دولت مصر، صدها تن از ماموران پلیس و نفرات ارتش مصر در حمله گروه‌های جهادی کشته و صدها تن دیگر زخمی شده‌اند.

مسئولیت بسیاری از عملیات علیه نیروهای امنیتی را گروه موسوم به انصار بیت المقدس برعهده گرفته که در شبه جزیره سینا فعال است و گفته می‌شود با شبکه القاعده ارتباط دارد. اوایل ماه جاری، این گروه مسئولیت بمب گذاری منجر به کشته شدن یازده مامور پلیس در سینا را برعهده گرفت.

ارتش و پلیس مصر عملیات گسترده‌ای را علیه این گروه به اجرا گذاشته‌اند اما هنوز موفق نشده‌اند مانع از فعالیت آن شوند.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.