ماهواره هندی با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت

0


تاکنون تنها آمریکا، اروپا و روسیه توانسته‌اند به مریخ سفینه بفرستند

منبع تصویر، na

توضیح تصویر،

تاکنون تنها آمریکا، اروپا و روسیه توانسته‌اند به مریخ سفینه بفرستند

هند توانست ماهواره ارسالی‌اش را در همان اولین تلاش، با موفقیت در مدار مریخ قرار دهد. این کاوش‌گر با هزینه ۷۴ میلیون دلاری به فضا فرستاده شده که خیلی از هزینه مشابه ناسا کمتر است.

کاوش‌گر “مانگالیان” که ده ماه پیش از زمین به فضا پرتاب شد، در نخستین ساعات روز چهارشنبه به مدار سیاره سرخ رسید.

موتور نصب‌شده روی این کاوش‌گر برای ۲۴ دقیقه به کار افتاد تا از سرعت آن به قدری بکاهد که در میدان جاذبه مریخ گیر بیافتد و در مدار این سیاره بماند.

این مهم‌ترین مرحله از عملیات اعزام مانگالیان به سیاره مریخ (بهرام) بوده است.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند که در مرکز کنترل ماموریت این ماهواره در شهر جنوبی بنگالور حاضر بود، گفت با این موفقیت، هند به چیزی دست یافت که “تقریبا ناممکن” است.

آقای مودی گفت از ۵۱ ماموریت مشابه که کشورهای جهان انجام داده‌اند، فقط ۲۱ ماموریت موفقیت‌آمیز بوده و این نشان‌دهنده اهمیت موفقیت هند است.

با کمتر از یک‌ششم هزینه ناسا

منبع تصویر، ISRO

توضیح تصویر،

برخی منتقدان درباره درستی صرف هزینه‌های کلان برای تحقیقات فضایی در کشوری که مردم فقیر بسیاری دارد، ابراز تردید کرده‌اند

تاکنون تنها آمریکا، اروپا و روسیه توانسته‌اند به مریخ سفینه بفرستند.

آخرین آنها، مریخ‌نورد می‌ون بود که روز دوشنبه روی این سیاره سرخ نشست.

هزینه ساخت و پرتاب مریخ‌گرد هندی حدود ۷۴ میلیون دلار برآورد شده در حالی که هزینه ساخت و پرتاب سفینه‌ای که قرار است ناسا، سازمان فضایی آمریکا، به‌زودی به سوی مریخ پرتاب کند، بیش از ۴۵۰ میلیون دلار بوده است.

خبرنگاران می‌گویند بسیاری از مردم هند احتمالا از موفقیت طرح سفینه مریخ‌گرد احساس غرور می‌کنند اما کسان دیگری هم هستند که اجرای چنین برنامه‌هایی را برای کشوری فقیر مناسب نمی‌دانند.

به گفته این منتقدان، در حالی که بسیاری از مردم هند در شرایط دشوار اقتصادی به سر می‌برند، هزینه‌ای که صرف اجرای این طرح شده می‌توانست به بهبود شرایط آنان کمک کند.

سازمان تحقیقات فضایی هند در پاسخ به این انتقادات گفته است که اجرای طرح‌هایی مانند ساخت و پرتاب این سفینه، علاوه بر کمک به راه‌یابی هند به بازار جهانی فنآوری فضایی پیشرفته، هزاران شغل ایجاد می‌کند.

مرکز تحقیقات فضایی هند در بنگالور حدود ۱۶ هزار کارمند دارد و تحقیقات خود را در مشارکت با وزارت دفاع هند، مسئول اجرای طرح ساخت موشک‌های نظامی، اجرا می‌کند.

‘رقابت با چین’

حدود دو سال پیش و کوتاه‌مدتی پس از ناکامی چین در پرتاب سفینه‌ای به خارج از مدار زمین، نخست‌وزیر هند از طرح پرتاب سفینه به سوی مریخ خبر داد.

برخی ناظران این برنامه هند را نوعی رقابت با چین تلقی کرده‌اند به خصوص آن‌که چین از نظر اقتصادی و فنآوری نظامی از هند پیشرفته‌تر است.

هند پیش از این هم کوشیده بود سفینه‌هایی به خارج از مدار زمین پرتاب کند اما این تلاش‌ها به جایی نرسیده بود.

این کشور در سال ٢٠٠٩ سفینه‌ای را به سوی ماه پرتاب کرد اما ارتباط این سفینه خیلی زود با زمین قطع شد و سال بعد هم سفینه دیگر هندی پس از پرتاب، منفجر شد.

درباره مانگالیانمنبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.