یونیسف: نیمی از موارد مرگ کودکان در دنیا در پنج کشور اتفاق می‌افتد

0


صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت کودکان در دنیا به کاهش “چشمگیر” موارد مرگ نوزادان و کودکان زیر پنج سال در تمام دنیا اشاره کرده است. با این حال این سازمان اعلام کرده اگر در این زمینه تلاش بیشتری نشود اهداف هزاره تا سال ۲۰۲۶ محقق نخواهد شد.

در گزارش یونیسف کاهش چشمگیر موارد قابل پیشگیری مرگ در بیست و پنج سال اخیر بعنوان یکی از “برجسته‌ترین دستاوردهای تاریخ بشر” قلمداد شده است.

از سال ۱۹۹۰ مرگ کودکان زیر پنج سال در دنیا از ۹۰ مورد در هزار به ۴۶ مورد کاهش یافته است (۴۹ درصد). به این ترتیب کاهش مرگ کودکان زیر پنج سال در بیست سال گذشته از هر دوره‌ای در تاریخ بشر سریعتر بوده است.

این تغییر وضعیت باعث نجات جان صد میلیون کودک (شامل ۲۴ میلیون نوزاد) شده است.

با این حال هنوز در سال ۲۰۱۳ روزانه هفده هزار کودک زیر پنج سال در دنیا می‌میرند و تا رسیدن به چهارمین هدف از اهداف هزاره سازمان بهداشت جهانی، کاهش مرگ و میر کودکان، راه زیادی باقی است.

بر طبق هدف چهارم موارد مرگ کودکان در سال ۱۹۹۰، باید تا سال ۲۰۱۵ به دو سوم کاهش یافته کند. با روند فعلی این هدف تا سال ۲۰۲۶ محقق نخواهد شد.

در سال ۱۹۹۰ سالانه ۱۲.۷ میلیون کودک زیر پنج سال در دنیا می‌مردند اما در سال ۲۰۱۳ این رقم به ۶.۳ میلیون کاهش یافته است.

میزان مرگ در دوره نوزادی (۲۸ روز اول زندگی) نیز کاهش قابل توجهی داشته است و از ۴.۷ میلیون مورد در سال ۱۹۹۰ به ۲.۸ میلیون کاهش یافته است.

با این حال نزدیک به نیمی از موارد مرگ زیر پنج سال ( ۴۴ درصد) در دوره نوزادی اتفاق می‌افتد.

بالاترین میزان مرگ کودکان در کشورهای جنوب صحرای بزرگ آفریقا (آفریقای سیاه) و جنوب آسیا می شود. تمام دوازده کشوری که مرگ کودکان زیر پنج سال در آنها بیشتر از صد مورد در هزار است، در جنوب صحرای آفریقا قرار دارند. مرگ کودکان در جنوب صحرای بزرگ آفریقا پانزده برابر کشورهای ثروتمند است.

از این میان نیمی از موارد مرگ کودکان زیر پنج سال در دنیا در هند (۲۱ درصد)، نیجریه (۱۳ درصد)، پاکستان (شش درصد)، جمهوری دمکراتیک کنگو (پنج درصد) و چین (۴ درصد) رخ می‌دهد.

میانه (Median) مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در سال ۲۰۱۳ در ایران ۱۷ و در افغانستان ۹۷ بوده است، به این ترتیب میانه تعداد کودکان زیر پنج سال که سال پیش در ایران جان خود را از دست دادند ۲۴ هزار و ۷۳۸ و در افغانستان صد هزار و ۱۰۷ کودک بوده است.

میانه مرگ کودکان زیر یک سال در سال گذشته در ایران ۱۴ و میانه مرگ نوزادان ده در هزار بوده است. این آمار در افغانستان به ترتیب ۷۰ و ۳۶ است.

به این ترتیب ایران در زمره کشورهایی است که مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در آن کم (زیر ۲۰ در هزار) اما افغانستان در میان کشورهایی است که مرگ کودکان در آنها بسیار زیاد (بیش از صد در هزار) است.منبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.