ب.د. فیل؛ جشنواره بزرگ کتاب‌های مصور اروپا

0


  • درنا کوزه‌گر
  • روزنامه‌نگار در سوئیس

ب. د. فیل جایگزین دومین جشنواره بزرگ کتاب‌های مصور اروپا در شهر لوزان سوئیس برگزار شد. این جشنواره دهمین سال تولد خود را از یازدهم تا چهاردهم سپتامبر با آثاری از نویسنده‌های شناخته شده کتابهای مصور دنیا جشن گرفت.

لوئیس تروندهایم که برای اولین بار نسخه اصل آثار خود را در لوزان به نمایش گذاشته آفیش‌های جشنواره را هم طراحی کرده است؛ به همین دلیل رالف آزام، ضد قهرمان سری جدید این نویسنده در حال بالا رفتن از ساختمان های قرون وسطایی لوزان بر روی آفیش جشنواره به چشم میخورد.

تروندهایم که اصولا قهرمانهایش را حیوانات تشکیل می‌دهند دلیل انتخابش را پیچیده بودن تصویرگری و داستان پردازی درباره انسان می‌داند. او اصولا به عنوان یک کارتونیست پرکار شناخته می شود و تنها در این جشنواره حدود دویست اثر ارائه کرده است.

تروندهایم نام شهری در نروژ است که او به عنوان نام مستعار در کنار نام خودش بکار می‌برد.

منبع تصویر، s

توضیح تصویر،

جشنواره کتاب‌های مصور لوزان ۳۵هزار بازدید کننده را از سراسر اروپا در طول چهار روز به این شهر سوئیس جذب کرد

قرار است در سال آینده کریستیان هینکر که به نام مستعار بلوچ شناخته میشود مهمان این جشنواره باشد.

در میان پانزده نمایشگاه این جشنواره، غرفه‌های تروندهایم و جو ساکو محبوبیت بیشتری داشته‌اند. در غرفه مدور جو ساکو، نقاشی دیواری نخستین شبانه روز جنگ جهانی اول که نسخه اصل آن ۳۲ متر است، به نمایش گذاشته شد.

این تصاویر پیش از این، در ابعاد بسیار بزرگتر و به طول ۱۳۰ متر، به مناسبت گرامیداشت صدمین سالگرد جنگ جهانی اول در متروی مونپارناس پاریس در معرض دید عموم قرار گرفته بود.

او در مصاحبه‌ای با روزنامه لوموند در این زمینه گفته بود: “بطور کلی نمایش تصاویر کتابهای مصور در نمایشگاه و روی دیوار را زیاد نمی‌پسندم. اینکار از جهت تماشای جزئیات کار می‌تواند مورد توجه باشد؛ اما به نظر من جای آنها در کتاب است. از طرفی نیز دوست دارم که هنر عمومی باشد.”

اثر جو ساکو پر از توپ و تانک و سربازانی است که سراسیمه مشغول کار و نبرد هستند؛ در حالیکه هواپیماهای دشمن بر فراز آنها غرش می‌کنند.

منبع تصویر، a

توضیح تصویر،

اثر جو ساکو پر از توپ و تانک و سربازانی است که سراسیمه مشغول کار و نبرد هستند

با استقبال بسیار زیاد بازدید کننده‌ها از این غرفه، به نظر می‌رسد که این هنرمند توانسته‌است به خوبی خاطرات روز اول ژوئیه ۱۹۱۶ را بصورت صامت بازگو کند.

روز نخست جنگ جهانی اول با ۲۰هزار کشته خونین‌ترین روز تاریخ بریتانیا شناخته می‌شود که تاثیر روانی قابل توجهی بر سربازان انگلیسی داشت.

شاید به خاطر برجسته کردن این موضوع جو ساکو آنها را در آغاز روز خندان و خوشحال نشان می‌دهد. در صبح روز جنگ سربازانی دیده می‌شوند که گویا به پیروی از غریزه جنگجویانه‌شان از شرکت در آن نبرد لذت می‌برند.

جو ساکو پیش از این به خاطر کارهایش در زمینه جنگ اسرائیل و فلسطین و یا بوسنی شهرت داشت. او روزنامه نگار و کارتونیست است و کتابهای فلسطین و پی نوشته‌های غزه را منتشر کرده‌است.

در فضای باز این جشنواره، روی یک مکعب عظیم چوبی، کتاب نود و نه تمرین نوشتن، راههای مختلف نوشتن یک داستان با تصویر پردازی مت مادن، نویسنده آمریکایی کتابهای مصور به نمایش گذاشته شد. این اثر تقلیدی است از کتابی با همین عنوان که در سال ۱۹۴۷ منتشر شده بود.

سفر اکتشافی به دنیای مردان عنوان غرفه دیگر این جشنواره بود که کاری گروهی از پانزده کارتونیست زن سوئیسی را به نمایش گذاشت.

در این غرفه زنان تصویرگر نقدهایشان به مردان را از چمدانهای‌شان درآوردند و تماشاگران مرد را به تفکر واداشتند. در میان این تصویرگران، البریتن زولو نویسنده یک سری اروتیک نیز دیده می‌شود.

در این جشنواره بخشی نیز به رقابت آثار ۱۸۳ شرکت کننده بین‌المللی پرداخته بود و جایزهای به مبلغ هزار فرانک را با نظر مخاطبان به یک تصویرگر ۲۳ ساله سوئیسی ارائه کرد.

جشنواره کتاب‌های مصور لوزان توانست ۳۵هزار بازدید کننده را از سراسر اروپا در طول چهار روز به این شهر سوئیس جذب کند.

پیش از این، جشنواره سیر به مدت بیست سال از سال ۱۹۸۴ در شهر سیر سوئیس برگزار میشد، اما با رتبه دوم از بزرگترین جشنواره‌های کتابهای مصور اروپا در سال ۲۰۰۴ به دلیل مشکلات مالی بسته شد و چهار سال پس از آن ب. د. فیل آغاز به کار کرد.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.