نمایش ‘اولین پادشاه ایران’، روایتی از شاهنامه در بوستون

0


“اولین پادشاه ایران”، روایت داستان نخست شاهنامه، اثر جاویدان ابوالقاسم فردوسی، عنوان نمایشی به کارگردانی وحدت یگانه است که در روزهای ششم و هفتم سپتامبر در گالری هنری تاچ در شهر بوستون آمریکا به صحنه رفت.

این تئاتر که با استقبال تماشاچیان ایرانی و غیر ایرانی شهر بوستون مواجه شد، دومین اثر مشترک گالری هنری تاچ و مرکز تئاتر تجربی بوستون بود که در راستای پروژه گفتگوی تمدنها، تولید و اجرا شد.

پژمان تهوری و وحدت یگانه تهیه کنندگان این نمایش و مجری این پروژه فرهنگی هستند. دنیز خاطری، بازیگر و بهار رویایی تنظیم کننده موسیقی متن این نمایش بود.

اولین پادشاه ایران، قسمت اول از مجموعه نمایش هایی است که براساس کتاب شاهنامه، در دست تولید و اجرا قرار دارد. این پروژه با بودجه شخصی تهیه کنندگان در دست اجراست.

قسمت دوم این مجموعه نمایشی ماه نوامبر با بازیگرانی آمریکایی به صحنه خواهد رفت. نمایش به زبان انگلیسی و برخی اشعار شاهنامه به فارسی اجرا شد.

در هر دو روز نمایش، بحث و گفتگو پیرامون شاهنامه و نقد و بررسی نمایش با حضور “حسام دهقانی” از کالج بوستون و “لوئیس مارلو” مدیر مطالعات خاورمیانه و استاد ادبیات فارسی کالج ولزلی در ایالت ماساچوست میهمانان ویژه و سخنران این دو روز بودند که به بحث و بررسی در خصوص شاهنامه و ویژگی های این اثر ممتاز ادبیات فارسی پرداختند.

تماشاگران غیر ایرانی شرکت کننده در این برنامه ی دو روزه، برگزاری نشست و نقد و بررسی پس از اجرای نمایش را از نقاط مثبت این برنامه قلمداد کرده و آن را عاملی برای شناخت بهتر از داستان می دانستند. این نمایش به علت استقبال تماشاگران در روزهای یازدهم و دوازدهم اکتبر مجدد روی صحنه خواهد رفت.

وحدت یگانه، کارگردان، ویژگی این نمایش را تلفیق بازیگری و موسیقی ایرانی و غربی می داند و می گوید: نکته ای که خیلی مهم است اینکه این نمایش با تلفیق سبک بازیگری و موسیقی ایرانی و غربی می کوشد رابطه ای زنده با تماشاچی ایرانی و غیر ایرانی برقرار کند.

منبع تصویر، z

توضیح تصویر،

در هر دو روز نمایش، بحث و گفتگو پیرامون شاهنامه و نقد و بررسی نمایش برگزار شد

یگانه می افزاید: “فارغ از قدرت ادبی و هنری شاهنامه، ما می خواهیم بازیگر، نوازنده و تماشاچی امروزی شاهنامه، به یک برداشت شخصی از شاهنامه برسد برداشتی که امکان گفتگوی فرهنگی بین تماشاچی آمریکایی با هنر ایرانی را ممکن سازد. در واقع این نمایش، روایتی است متفاوت از شاهنامه.”

همزمان با اجرای تئاتر شاهنامه، آثار گروهی از هنرمندان جوان ایرانی ساکن ایران تحت عنوان “بدون مرز از تهران تا بوستون” در این گالری در معرض بازدید تماشاگران قرار گرفت.

گالری هنری تاچ، در شهر کمبریج و در نزدیکی دانشگاه هاروارد واقع شده است.

این گالری که در سال ۲۰۱۲ افتتاح شد به مرکزی هنری برای تبادل فرهنگی میان زبان ها و فرهنگ های مختلف تبدیل شده است. نمایش آثار هنرمندان، نمایش فیلم، کارگاه های نقاشی، اجرای موسیقی و تئاتر مجموعه فعالیت های این مرکز است.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.