لیگ برتر ایران؛ جدال مدعیان و برادرخوانده‌ها

0


  • محمد تقوی
  • بازیکن سابق تیم ملی ایران و استقلال

پرسپولیس این هفته مقابل راه‌آهن قرار می‌گیرد. کادر فنی راه‌آهن از بازیکنان سابق پرسپولیس تشکیل شده است که سابقه مربیگری در تیم بزرگ پایتخت را نیز دارند.

حمید استیلی به همراه احمد رضا عابدزاده مقابل تیم سابق خود قرارمی‌گیرند. به گفته درخشان راه‌آهن تیم دوم پرسپولیس است و بازی این دو تیم به نوعی دیدار برادرخوانده های لیگ محسوب می‌شود.

مالکان فعلی راه‌آهن که در هیئت مدیره پرسپولیس نیز فعالیت دارند به خوبی می‎دانند که بازی روز پنج‌شنبه یکی از حساس‌ترین بازی‌های پرسپولیس در لیگ چهاردهم است.

از دیگر بازی‌های مهم هفته نهم لیگ برتر می‌توان به دیدار استقلال و فولاد اشاره کرد.فولاد به رغم مشکلات فراوانی که با آن روبرو است و با از دست دادن بیشتر بازیکنان کلیدی سال گذشته یکبار دیگر توانسته خود را درصف مدعیان قهرمانی قرار دهد.

بازی‌های مهم و دشوار استقلال از راه رسیده است. استقلال به خوبی توانسته از تیم‌های نه چندان قدرتمند لیگ حداکثر امتیاز را بدست بیاورد. آبی پوشان، درتمامی دیدارهای خانگی، به پیروزی رسیده‌اند و همین موضوع می‌تواند کار فولاد را دراستادیوم آزادی سخت کند.

لیگ به تدریج به روزهای حساس خود نزدیک می‌شود. سپاهان،تراکتور، فولاد و استقلال در پایان هفته هشتم لیگ نشان داده‌اند که مدعیان اصلی قهرمانی درلیگ چهاردهم هستند.

راه آهن- پرسپولیس

پرسپولیس در استادیوم تختی تهران مهمان راه‌آهن است. راه آهن تیمی نسبتا جوان است که با حضور چند بازیکن نسبتا با تجربه توانسته در میانه جدول جای بگیرد.

فلسفه مربیگری حمید استیلی اجرای بازی زیبا وبا برنامه است. اما بازیکنان راه‌آهن هنوز با تفکرات این مربی هماهنگ نشده‌اند.

در ترکیب راه آهن رضا خالقی فر بازیکنی تاثیرگذار است که اگر زودتر در فوتبال ایران کشف می‌شد بدون شک به یکی از بهترین‌های فوتبال ایران بدل می‌شد.

خالقی فر در سن سی و یک سالگی در پایان فوتبال حرفه‌ایی‌گری است. امثال خالقی‌فر در فوتبال ایران فراوانند اما متاسفانه خیلی دیر در سطح اول فوتبال مطرح می‌شوند.

پرسپولیس در بازی گذشته به هیچ عنوان در حد و اندازه یک تیم معمولی نیز نبود. قرمزپوشان بسیار بی‌برنامه و بدون هدف بازی می‌کردند. مشکلات حاشیه‌ایی یکی از مهم‌ترین دلایل اصلی بازی نه‌چندان خوب پرسپولیس مقابل نفت مسجد سلیمان بود.

مطمئنا در این بازی درخشان شناخت بیشتری نسبت به تیم خود دارد. درخشان درکنار عبدی سعی دارند ابتدا از لحاظ روانی پرسپولیس را آماده این دیدار کنند. تغییر و تحولا تاکتیکی در این شرایط بنفع پرسپولیس نیست و درخشان نیز بخوبی از این موضوع آگاهی دارد. پیروزی پرسپولیس در این دیدار می‌تواند تا حدود زیادی این تیم را به آرامش برساند.

استقلال اهواز – تراکتورسازی تبریز

عبدالله ویسی به همراه بازیکنان جوان استقلال اهواز سرانجام توانست در هفته گذشته به پیروزی برسد. پیروزی هفته گذشته موجب شد تا این تیم از انتهای جدول جدا شود وبه مکان یازدهم صعود کند. همین موضوع می تواند کمک فراوانی به بازیکنان جوان استقلال اهواز کند تا با روحیه ایی دو چندان مقابل صدرنشین لیگ قرارگیرند.

شرایط آب وهوایی اهواز نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که می توا به استقلال در این بازی دشوار کمک کند. تراکتورسازی به لطف درخشش خط حمله پرقدرت خود توانسته با بیشترین گل زده درصدر جدول قرارگیرد. دلیر و ادینهو دو مهاجم فرصت طلب تراکتور می‌توانند هر خط دفاعی را به دردسربیاندازند.

مهمترین نقطه مثبت تراکتور حمایت خوب هافبک‌های این تیم در زمان حمله است. با توجه به حضور همیشگی مدافعین کناری تراکتور درزمان حمله فضای پشت آنان میتواند نقطه ضعف این تیم در بازی روز پنج شنبه باشد.

سپاهان – صبا

حسین فرکی در اولین تجربه مربیگری خود در سپاهان به یک پیروزی ارزشمند رسید. با بازگشت محرم نویدکیا به ترکیب سپاهان مشکلات این تیم تا حدود زیادی برطرف شده است.

نوید کیا هنوز در شرایط آرمانی قرار ندارد اما حضور فیزیکی این بازیکن در زمین همواره موجب می‌شود تا دیگر بازیکنان با روحیه ایی دو چندان در میدان حاضر شوند. فرکی با تغییر سیتم به ۱-۳-۲-۴ به خوبی توانست از خلعتبری و پریرا بهترین بهره را بگیرد.پریرا در نقش تک مهاجم در تمام زمان بازی با خلعتبری در میانه میدان در حال جابجایی است که همین تاکتیک موجب می‌شود تا مدافعان در بیشتر زمان‌های بازی از خلعتبری غافل شوند. گل سپاهان مقابل پدیده دقیقا از همین جابجایی بدست آمد. شاگردان صمد مرفاوی در این بازی شانس زیادی برای کسب امتیاز ندارند. غیبت پیروز قربانی مدافع با تجربه صبا نیز می تواند کار مرفاوی را در اصفهان بمراتب سختر کند.

استقلال – فولاد

خسرو حیدری و هاشم بیگ زاده دو مدافع کناری استقلال احتمالا در این دیدار غایب هستند.همین مشکل می تواند یکبار دیگر ترکیب استقلال را دچار تغییراتی کند.در بازی گذشته غیبت کرار در ترکیب آبی پوشان بسیار تاثیرگذاربود. آهنگ تیمی استقلال در نبود این بازیکن بسیار کند و نامنظم بود.با بازگشت احتمالی کرار مطمئنا شرایط این تیم بهتر می شود.

مشکل اصلی استقلال هنوز برطرف نشده است.امیرحسین صادقی ومگویان دو مدافع میانی این تیم هیچگونه شناختی از بازی یکدیگر ندارند.صادقی پس از مصدومیت نسبتا طولانی هنوز در شرایط آرمانی قرار ندارد. کندی صادقی و مگویان می‌تواند بهترین فرصت برای شریفات سرعتی باشد تا درمقابل تیم سابق خود به گل برسد.

فولاد تیمی کاملا با برنامه است که فوتبال زیبایی به نمایش می‌گذارد. مهم‌ترین مشکل فولاد به مانند بیشتر تیم‌های حاضر در لیگ ایران در زدن ضربات نهایی است. این تیم موقعیت‌های فراوانی بر روی دروازه حریفان ایجاد می‌کند اما فاقد بازیکنی تمام کننده است تا بتواند توپ را وارد دروازه کند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.